Aktualności
29.05.2021

Dobre wieści z majowego posiedzenia Senatu UWM

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie zakończył 2020 rok z ponad 49 milionami złotych zysku. Taką informację po majowym posiedzeniu Senatu UWM przekazał nam Rektor prof. Jerzy Przyborowski. Uczelnia chce utworzyć niebawem liceum uniwersyteckie.

 

Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie kolejny raz obradował online. W piątek 28 maja sporo czasu poświęcono sprawom finansowym uczelni. "Rekomendowaliśmy przyjęcie zmian w planie rzeczowo-finansowym za 2020 rok. Zaopiniowaliśmy również przyjęcie sprawozdania finansowego - po badaniu przez biegłych rewidentów. I tutaj mamy bardzo dobrą wiadomość dla całej społeczności Uniwersytetu. Wykonanie planu rzeczowo-finansowego zakończyło się zyskie w wysokości ponad 49 milionów złotych."

Senat przyjął także zmiany w pierwotnym podziale subwencji przyznanej na 2021 rok. "Ministerstwo przyznało nam wyższą subwencję niż zakładaliśmy i trzeba było dokonać tego podziału. Swoje potrzeby zasygnalizowała również m.in. Szkoła Doktorska (tutaj musielśmy zwiększyć wysokość środków przeznaczonych na jej funkcjonowanie i stypendia dla doktorantów). Zastosowaliśmy także nowe rozwiązania dotyczące finansowania jednostek ogólnouczelnianych takich jak Biblioteka Uniwersytecka oraz Centrum Innowacji i Transferu Technologii. Nie będzie już tak, że w ich utrzymaniu będą partycypowały wydziały."

Na UWM powstaną studia podyplomowe z zakresu informatyki - dla nauczycieli tego przedmiotu. "Jest to związane z prośbą Ministra Edukacji i Nauki o organizację takich studiów. Po prostu brakuje takie kadry w szkołach (na różnych poziomach) i szuka się rozwiązania tego problemu, m.in. przez studia podyplomowe. I oczywiście Uniwersytet odpowiada na tę potrzebę."

Z prof. Jerzym Przyborowskim spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Dowiedzieliśmy się, że uczelnia chce utworzyć liceum ogólnokształcące. "Senat poparł tę inicjatywę. Fundacja im. Georga i Marii Dietrichów zwracała się do nas, aby wrócić do tej pierwotnej idei i utworzyć liceum uniwersyteckie. XII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii i Georga Dietrichów potocznie jest nazywane akademickim, chociaż w nazwie tego nie ma. I tak też jest kojarzone. Uważamy, że ze wszech miar jest to słuszne, aby dokonać takiej zmiany. Przesłanki, które nas do tego skłaniają są związane wyłącznie z jeszcze lepszym rozwojem tej placówki. Przypomnę, że jest to najlepsze liceum w województwie - z bardzo dobrymi wynikami. Chcielibyśmy jeszcze bardziej rozwijać tę szkołę. Wszystko wskazuje na to, że będziemy mieli taką możliwość" - tłumaczy Rektor UWM.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: