Aktualności
22.07.2021

Naturalne oczyszczanie ścieków

Prof. Urszula Filipkowska oraz dr inż. Tomasz Jóźwiak z Katedry Inżynierii Środowiska Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie od kilku lat prowadzą badania dotyczące wykorzystania nowych materiałów do oczyszczania ścieków. Posłuchajcie, co udało im się ustalić.

Pióra ptaków, chitynowe pancerze i skorupki homarów, langust, krabów, krewetek czy ostryg, łupiny orzechów, skórki po owocach oraz skorupki z jajek – to wszystko wbrew pozorom nie tylko odpady. Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z powodzeniem wykorzystują je do badań nad nowymi materiałami do oczyszczania ścieków.  Dotyczą one jednak nie ścieków komunalnych, lecz przemysłowych - zawierających duże stężenia barwników (np. pochodzących z przemysłu tekstylnego, garbarskiego czy też papierniczego), a także duże stężenia fosforanów (np. ścieki z przemysłu spożywczego - produkcji margaryny czy oleju).

Jak podkreślają naukowcy - niemodyfikowana biomasa roślinna jest co prawda mniej wydajna niż powszechnie stosowane w procesie oczyszczania komercyjne węgle aktywne, ale jest za to wielokrotnie tańsza.

Z prof. Urszulą Filipkowską spotkała się Marta Wróblewska. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Więcej na temat prowadzonych badań przeczytacie także na stronie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: