Aktualności
23.07.2021

Jakość gwarantowana przez naukowców z WNT

Naukowcy z Wydziału Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zbudowali maszynę wytrzymałościową, która sprawdza ciśnienie zniszczenia elastycznych przewodów hydraulicznych. Zrobili to w odpowiedzi na prośbę jednej z lokalnych firm.

 

„Agaplast" z Olsztynka to trzeci pod względem wielkości produkcji w Polsce wytwórca wszelkiego rodzaju węży i wężyków. W 2015 roku firma postanowiła opracować nowy sposób kontroli jakości swoich wyrobów. Dzięki czemu oferuje produkt trwalszy. A udowadniają to badania naukowców z UWM.

Sprawdzanie jakości węży odbywa się według ścisłych norm. Do badania bierze się odcinek o długości 60 cm. Równomierne zwiększa się w nim ciśnienie aż do momentu, gdy produkt pęknie. Musi to nastąpić między 30. a 60. sekundą próby. Pęknąć ma prawo tylko na środkowym odcinku wynoszącym 1/3 jego długości.

"Naszym zadaniem było wykonać maszynę wytrzymałościową służącą do sprawdzania ciśnienia zniszczenia elastycznych przewodów hydraulicznych" - tłumaczy dr inż. Paweł Pietkiewicz . Do współpracy zaprosił kolegów z katedry. Nad zapewnieniem szczelności połączeń węży o różnej średnicy pracował dr inż. Wojciech Miąskowski, nad sterowaniem elektronicznym - dr inż. Krzysztof Nalepa z Katedry Elektrotechniki, Energetyki, Elektroniki i Automatyki. Sam zaś wraz z mgrem inż. Bartoszem Moczulakiem zajął się podawaniem ciśnienia.

Z drem inż. Pawłem Pietkiewiczem spotkała się Marta Wróblewska. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Prace trwały 4 miesiące. W końcowym etapie zespół zajął się budową prototypu urządzenia, a następnie jego testami. "Nie mieliśmy kłopotów z przygotowaniem prototypu, chociaż był taki moment, że nie mieliśmy komu zlecić wykonania jednej z części. Wszystko jednak pomyślnie się skończyło" – mówi dr Pietkiewicz.

Od tamtej pory urządzenie pracuje i w trybie ciągłym sprawdza jakość węży schodzących z linii produkcyjnej.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: