Aktualności
07.10.2021

Akademicki Klub Turystyczny UWM rozpoczął świętowanie swojego 60-lecia

6 października uroczystym zebraniem Akademicki Klub Turystyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie rozpoczął oficjalnie obchody swojego 60-lecia. Przez cały miesiąc jego członkowie zapraszają m.in. na prelekcje podróżnicze, historyczną wystawę i koncerty.

Inauguracja obchodów była okazja do oficjalnego otwarcia wyremontowanej siedziby Akademickiego Klubu Turystycznego. "Czekaliśmy na to dokładnie 581 dni. Ostatnie zebranie miało miejsce 4 marca 2020 roku. I to jest ten pierwszy moment, żeby spotkać się oficjalnie i rozpocząć nowy rok akademicki oraz jubileusz"  - mówi Hania Holubek, pełniąca od 2019 roku funcję prezeski AKT Olsztyn.

W bogatym programie jubileuszu 60-lecia AKT znalazło się m.in. kilka prelekcji podróżniczych. "W poniedziałki i czwartki przeniesiemy się w różne rejony świata. Będziemy na Karaibach, na Kamczatce, w Dalmacji. Opowiemy o tym, co robiliśmy, jak podróżowaliśmy i jak to się w ogóle robi. Oprócz tego zaplanowaliśmy spływy kajakowe, rajd łuczniczy, piątki śpiewane (czyli imprezy z piosenką turystyczną), ognisko i koncert Wolnej Grupy Bukowina (31 października w Auli Gotowca) wieńczący obchody."

Od 8 października w kortowskim Centrum Konferencyjnym będzie można także obejrzeć jubileuszową wystawę. "To taki hołd dla naszych grafików, którzy działają od 60 lat. Będzie można zapoznać się tam z plakatami tworzonymi na rajdy oraz z historią klubu. To także okazja, żeby opowiedzieć o naszym klubie."

Z Hanią Holubek spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysluchania rozmowy!

Podczas środowego spotkania można było m.in. wysłuchać prelekcji "AKT - Od 60 lat na szlaku" przygotowanej przez Żanetę Kostyk. Co jej zdaniem łączy osoby, które tworzyły klub przed laty z tymi, którzy działają w nim dziś? "To pasja - chęć przeżywania czegoś. Mimo, że mają różne cechy charakteru - nie wszyscy dobrze odnajdują się w dużym towarzystwie - mimo wszystko pokazują, że lepiej podróżuje się z kimś niż samemu. AKT to absolutnie kultowe towarzystwo, to przyjaźnie i przygoda na lata."

Gościem urodzinowego zebrania AKT był Prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Sławomir Przybyliński. "AKT to wielka historia - wiele wędrówek w Polsce i za granicą. I zapewne wiele jeszcze pięknych chwil przed tą agendą Akademickiego Centrum Kultury. Są tu osoby zaangażowane, chętne i z pomysłami. Zachęcam do tego, żeby brać w tym czynny udział."

Poniżej prezentujemy program jubileuszych wydarzeń związanych z obchodami 60-lecia AKT.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: