Aktualności
08.10.2021

Parkując w Kortowie myśl o innych, nie tylko o sobie

W Kortowie parkuj z głową - to apel, który powtarzamy zwykle na początku października. W miasteczku akademickim jest kilka dużych parkingów, na których znaleźć można wolne miejsca. Tymczasem studenci niestety nie zawsze patrzą na znaki. A swoimi autami zastawiają chodniki, dojazdy i dojścia do akademików. Utrudniając w ten sposób poruszanie się pieszym czy osobom na wózkach.

"Studenci wrócili licznie do Kortowa i parkują swoje samochody w miejscach, gdzie są zakazy zatrzymywania i postoju, w miejscach utrudniających dojazd czy w miejsach zielonych" - mówi Szef Straży Uniwersyteckiej Kamil Witowicz. Pracownicy straży zostawiają za wycieraczkami samochodów, których właściciele łamią przepisy kartki z ostrzeżeniem. "Jest to akcja informacyjna, pouczająca kierowców. Ulice są oznakowane, parkingi są oznakowane i powinniśmy się do tego stosować, by nie utrudniać też ruchu pieszym i osobom niepełnosprawnym, które jeżdżą na wózkach."

Gdzie zatem najłatwiej znaleźć miejsce parkingowe na terenie miasteczka akademickiego? "Duże parkingi mamy za budynkami przy ul. Oczapowskiego 5 i 7, za Domem Studenckim nr 3 i przy Wydziale Nauk Technicznych. Są też te odległe - przy Centrum Konferencyjnym i Wydziale Humanistycznym czy Bibliotece Uniwersyteckiej. Są to parkingi monitorowane, więc nie powinniśmy się obawiać, że coś się stanie z naszym autem."

A za łamanie przepisów o ruchu drogowym każdemu grożą kary. W tym tygodniu w Kortowie pojawiła się już Straż Miejska. "Oczywiście uczelnia jest autonomiczna. I policja czy Straż Miejska wjeżdża na jej teren tylko na wezwanie władz czy Straży Uniwersyteckiej. My jesteśmy odlegli od tego, żeby karać kogokolwiek. Ale jeśli jesteśmy zmuszeni - będziemy reagować. Więc moja ogromna prośba - stosujmy się do oznakowania!"

Z Kamilem Witowiczem spotkał się Piotr Szauer.

A czy studentom w Kortowie przeszkadzają źle zaparkowane auta? Sprawdzała to nasza reporterka Katarzyna Łyżwa. Posłuchajcie!

Mapę dostępnych parkingów w miasteczku akademickim znajdziecie TUTAJ.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: