Aktualności
19.11.2021

Politolodzy Europy Środkowej spotkali się w Kortowie

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie pierwszy raz był gospodarzem politologicznego Kongresu Europy Środkowej. Jego 25. edycja odbyla się w dniach 17-19 listopada w Kortowie pod hasłem: "Wyzwania dla demokracji: procesy polityczne w Europie Środkowej i Wschodniej".

O organizację tego wydarzenia uczelnia starała się od kilku lat. "To dla nas wielkie wyróżnienie. Bycie gospodarzem Kongresu to także docenienie naszej aktywności w politologii regionalnej, dotyczącej Europy Środkowej" - mówił prof. Arkadiusz Żukowski, dyrektor Instytutu Nauk Politycznych UWM w Olsztynie, a także przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz członek Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Towarzystwa Politologicznego.

W kortowskiej Starej Kotłowni pojawiło się wielu gości. "Mamy wybitnych politologów - przede wszystkim z państw Europy środkowej. Chciałbym zaznaczyć, że większość uczestników konferencji przyjechała z zagranicy. Ich wrażenia są bardzo pozytywne."

Do Olsztyna przyjechało około 150 naukowców z 21 państw Europy, ale też z Kanady i Pakistanu. Polskie uczelnie były reprezentowane m.in. przez przedstawicieli Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i oczywiście Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Nasze reporterki rozmawiały także z uczestnikami Kongresu: prof. Piotrem Sulą z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz prof. Agnieszką Kasińską-Metryką z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Relację przygotowały: Katarzyna Łyżwa i Oliwia Orzoł.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: