Aktualności
21.04.2022

Budzik dla dorosłych pomaga. Ale potrzeby pacjentów w śpiączce wciąż są ogromne

Od ponad pięciu lat w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie działa Klinika Budzik dla Dorosłych.  Na początku mogła przyjąć tylko kilka osób. Teraz pomaga większej liczbie pacjentów w śpiączce. I robi to skutecznie. O czym z okazji Dnia Pacjenta w Śpiączce przypominali jej pracownicy.

Dzień Pacjenta w Śpiączce obchodzony jest w Polsce 18 kwietnia. "To państwowy dzień ustanowiony uchwałą Sejmu. Święta Wielkanocne przysłoniły ten moment, dlatego postanowiliśmy zaprosić Państwa i przypomnieć o sprawie" - tłumaczył podczas środowego spotkania z dziennikarzami w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznych w Olsztynie prof. Wojciech Maksymowicz. "Tych miejsc, które zajmują się tego typu chorymi jest bardzo mało. Wyspecjalizowanych ludzi, którzy poświęcają temu całe swoje życie jest także mało. Chcę podziękować całemu zespołowi pielęgniarek, fizjoterapeutów, rehabilitantów, psychologów, neurologopedów i administracji. Bez nich nie byłoby tego, co jednak się dzieje. Mamy obecnie w Budziku piętnastu chorych. U ośmiu z nich nawiązano kontakt. Część z nich jest już w stanie przejść parę kroków lub odpowiadać. Widzimy reakcje emocjonalne."

Koordynujący pracę Kliniki Budzik dla Dorosłych w Olsztynie dr Piotr Siwik podkreślał, że w przypadku osób w śpiączce, ważne jest, by trafiali pod opiekę specjalistów jak najszybciej. "Ci pacjenci w ciągu kilku miesięcy - bez takiej intensywnej rehabilitacji - często tracą nie tyle szanse na wybudzenie, ale poprawę wszystkich funkcji życiowych. Dlatego dbamy o to, by szybko do nas trafiali."

Kolejny Budzik Dla Dorosłych powstaje właśnie w Warszawie. Ma być otwarty dla pacjentów na początku przyszłego roku. Ewa Błaszczyk - prezes Fundacji Akogo? - przekonywała w środę w Olsztynie, że warto działać wspólnie - dla dobra osób, które mają szansę wybudzić się ze śpiączki.

Relację przygotował Piotr Szauer.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: