Aktualności
06.05.2022

UWM doceniony w kolejnych międzynarodowych rankingach uczelni

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie został dostrzeżony w kolejnych międzynarodowych rankingach uczelni. Jednym z nich jest Times Higher Education (THE) Impact - opracowywany przez czołowy brytyjski tygodnik specjalizujący się w tematyce szkolnictwa wyższego.

 

THE Impact to jedyne takie globalne zestawienie oceniające uczelnie pod kątem realizacji celów zrównoważonego rozwoju (przyjętych przez Organizację Narodów Zjednoczonych). "Do tego rankingu każda uczelnia może wybrać sobie trzy dowolne cele z siedemnastu. Ten siedemasty jest obowiązkowy dla każdego"  - tłumaczy Prorektor UWM ds. umiędzynarodowienia uczelni, prof. Paweł Wielgosz. "W tym roku zrankingowanych zostało ponad 1400 uczelni na świecie (w tym 15 z Polski)."

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zajął trzecie miejsce wśród polskich uczelni w celu trzecim: dobre zdrowie i jakość życia (ex aequo z Politechniką Łódzką). Lepiej ocenione zostały tu: Uniwersytet Medyczny w Gdańsku oraz Uniwersytet SWPS w Warszawie. Ponadto nasza uczelnia oceniana była za działania na rzecz klimatu, życie na lądzie oraz partnerstwo dla realizacji celów. "Chciałbym podkreślić, że dane do rankingu pochodzą z 2020 roku. Nie mieliśmy wtedy jeszcze Green Teamu, czyli zespołu, który zajmuje się wdrażaniem celów zrównoważonego rozwoju. Myślę, że w kolejnych latach nasza pozycja będzie coraz lepsza."

Z prof. Pawłem Wielgoszem rozmawiał Piotr Szauer.

W kwietniu UWM zadebiutował także w innym rankingu - QS World University Rankings by Subject 2022. "Jest on oparty bardziej na ankietach środowiska naukowego, pracodawców i wynikach publikacyjnych. Pojawiliśmy się tu pierwszy raz. W kategorii leśnictwo i rolnictwo zajęliśmy miejsce 300-350 na świecie."

Przyjaciele - stań się jednym z nich: