Aktualności
06.05.2022

Biały fartuch na dalsze lata służby pacjentom

Za nami kolejna Ceremonia Białego Fartucha na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Dla studentów kierunku lekarskiego z Collegium Medicum UWM to symboliczny moment potwierdzający rozpoczęcia zajęć praktycznych przy łóżku pacjenta. Tegoroczna uroczystość odbyła się 6 maja w kortowskim Centrum Konferencyjnym.

"Uroczystość Białego Fartucha to symboliczne przekroczenie granicy między okresem intensywnego zdobywania wiedzy i nauki teoretycznej a momentem wkroczenia w świat praktyki i doświadczenia klinicznego" - podkreślał witając studentów i gości wydarzenia Dziekan Wydziału Lekarskiego prof. Leszek Gromadziński. "Pandemia oraz wydarzenia wojenne za naszą wschodnią granicą to pokerowskie: sprawdzam - dla pokoleń lekarzy ale też studentów. Weryfikują symbolikę tego wydarzenia. Nigdy wcześniej w historii naszej Alma Mater od Waszych poprzedników nie oczekiwano takiej odpowiedzialności za życie i zdrowie drugiego człowieka jak od Was. Tu nie ma już miejsca na lęk, obawy, niepewność. Tu pierwszym wyborem musi być człowiek!"

W imieniu władz uczelni głos zabrał Prorektor ds. studenckich UWM. "To przełomowy moment w Waszej edukacji. Bądźcie wierni ideałom, aby wartość ludzka i drugi człowiek potrzebujący pomocy był zawsze dla Was priorytetem. Trzymam mocno kciuki za Państwa dalszą edukację i życzę pomyślności, dobrych wyborów i pomyślności w karierze zawodowej" - mówił prof. Sławomir Przybyliński.

Prorektor zaznaczył też, że Wydział Lekarski to ważna część Uniwersytetu - prężnie się rozwija i ma duży potencjał naukowy oraz organizacyjny. To wszystko sprawia, że został dostrzeżony w światowym rankingu uczelni medycznych.

W tym roku "biały fartuch" założyło ponad 130 studentów kierunku lekarskiego UWM. W ich imieniu głos zabrała Anna Łęczycka.

Podczas piątkowej uroczystości wykład okolicznościowy zatytułowany "Biały fartuch - wielobarwny zawód" wygłosił dr hab. n. med. Dariusz Onichimowski.

Ceremonia była także okazją do wyróżnienia najlepszych studentów. "Konwalie dziekańskie" czyli pamiątkowe tabliczki odebrali w tym roku: Ewa Toruńska, Weronika Maria Lebda, Zuzanna Michalska, Daria Cieniawa, Sophia Wolfermann i Aisha Saeed.

Relację wideo z Ceremonii Białego Fartucha znajdziecie na stronie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.Przyjaciele - stań się jednym z nich: