Aktualności
13.06.2022

UWM gospodarzem posiedzenia Uniwersyteckiej Komisji Nauki

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie był gospodarzem posiedzenia Uniwersyteckiej Komisji Nauki. Prorektorzy ponad 20 polskich uczelni dyskutowali w Kortowie m.in. o etyce publikowania, czasopismach drapieżnych oraz programie "Horyzont Europa". Posłuchajcie naszej relacji.

 

Uniwersytecka Komisja Nauki została powołana przez Konferencję Rektorów Uniwersytetów Polskich w 2001 roku (wówczas jako Uniwersytecka Komisja Programów Międzynarodowych - UKProM). Od 2011 roku działa jako UKN.

"Komisja działa przy Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Naszym zadaniem jest działać na rzecz poprawy nauki w Polsce. Dzielimy się informacjami na temat grantów i problemów związanych z nauką. Dużo czasu poświęcamy też ewaluacji" - tłumaczy prof. Izabela Święcicka z Uniwersytetu w Białymstoku, przewodnicząca UKN.

Dyskusja podczas pierwszego posiedzenia w Kortowie dotyczyła m.in. drapieżnych czasopism. "Bardzo niepokoi nas  to, że coraz większa liczba czasopism, które pojawiają się w obiegu naukowym, jest obarczona błędami. Trudno nam też odróżnić czasopismo właściwe, poprawnie publikujące od tych czasopism drapieżnych."

Przedstawicielem UWM w Uniwersyteckiej Komisji Nauki jest prof. Jerzy Jaroszewski, Prorektor ds. polityki naukowej i badań. Rozmawiał z nim Piotr Szauer. Posłuchajcie!

Obrady zakończą się we wtorek 14 czerwca.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: