Aktualności

Informacje uniwersyteckie

 • Jak to jest być studentem online? - konkurs dla żaków z Warmii i Mazur

  Olsztyński oddział Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego zaprasza do udziału w konkursie na etiudę filmową "Jak to jest być studentem online?". Skierowany jest do żaków z województwa warmińsko-mazurskiego, którzy chcieliby przedstawić swoją codzienność w kreatywnej formie.

 • Dziecko pod ochroną prawa - VI Ogólnopolska Konferencja Prawa Procesowego

  "Dziecko pod ochroną Prawa" - to hasło VI Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Procesowego zorganizowanej 29 października na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Obrady odbywały się w formie zdalnej. A szczegóły zdradził nam Maciej Mikołajczyk.

 • Na ulicach Olsztyna protestują także studenci. Posłuchajcie dlaczego

  Kilkanaście tysięcy osób protestowało w środę na ulicach Olsztyna, wyrażając sprzeciw wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. A wśród nich - przedstawiciele środowiska akademickiego.

 • Co wiemy dziś o wirusie SARS-CoV-2?

  Od czego zależy skuteczność testów na obecność wirusa SARS-CoV-2? Czy jako społeczeństwo jesteśmy w stanie uodpornić się na jego działanie? I kiedy tak naprawdę pojawił się w organizmie człowieka? Na te pytania odpowiedziała nam dr Aleksandra Kurzyńska z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie.

 • Narzędzia GIS w służbie... seniorom?

  Zespół naukowców z Wydziału Geoinżynierii UWM w Olsztynie pod kierownictwem prof. Agnieszki Dawidowicz zajmie się opracowaniem metodologii diagnozowania osiedli mieszkaniowych z uwzględnieniem kryteriów infrastrukturalnych i krajobrazowych pod kątem ich przyjazności dla osób starszych.

 • W jaki sposób UWM dba o bezpieczeństwo studentów i pracowników?

  Od marca na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie działa zespół do spraw działań mających na celu zapobieganie oraz przeciwdziałanie zakażeniom koronawirusem SARS-CoV-2. Obecnie jego pracą kieruje prof. Mirosław Gornowicz. Nam opowiedział o działaniach związanych z ochroną studentów i pracowników.

 • O Luminarzach Rosyjskiej Emigracji - w tym roku online

  Instytut Literaturoznawstwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie już po raz szósty zaprosił do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej z cyklu "Luminarze Rosyjskiej Emigracji". W tym roku odbyła się ona w formie online w dniach 26-27 października.

 • Październikowe posiedzenie Senatu UWM

  Powołanie składów czterech komisji senackich, komisji dyscyplinarnej, rady społecznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie oraz Uczelnianej Komisji Wyborczej - m.in. tym zajmował się Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie podczas październikowego posiedzenia.

 • UWM regionalnym koordynatorem sytuacji epidemicznej na uczelniach w regionie

  Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego zdecydowała o powołaniu 16 wojewódzkich koordynatorów, którzy będą monitorować sytuację epidemiczną na uczelniach w danym regionie. Na Warmii i Mazurach został nim UWM w Olsztynie.

 • Wspomnienie prof. Janusza Połoma

  23 października zmarł prof. Janusz Połom - wybitny fotografik, operator filmowy, reżyser i wykładowca akademicki związany z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Miał 70 lat. Dla wielu olsztyńskich twórców był mistrzem, nauczycielem i przyjacielem.

 • Oddział Udarowy Szpitala UWM z prestiżowym certyfikatem

  Oddział Udarowy Kliniki Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie został wyróżniony diamentowym certyfikatem Angels przyznawanym przez Europejską Organizację Udarową. Choć został utworzony 1 grudnia 2019 roku, efekty pracy lekarzy są już doceniane na świecie.

 • O Luminarzach Rosyjskiej Emigracji - w tym roku online

  Instytut Literaturoznawstwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaprasza do udziału w szóstej edycji międzynarodowej konferencji naukowej z cyklu "Luminarze Rosyjskiej Emigracji". Odbędzie się ona w formie online w dniach 26-27 października.

 • Czym zajmuje się Uniwersytecka Rada Doskonałości Naukowej UWM?

  Prof. Nina Smolińska z Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie kieruje pracą Uniwersyteckiej Rady Doskonałości Naukowej. Skupia ona przewodniczących wszystkich rad dyscyplin naukowych. A czym dokładnie się zajmuje? Posłuchajcie!

 • UWM dba o bezpieczeństwo pracowników i studentów

  Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie opublikował kolejne zarządzenie dotyczące zasad funkcjonowania uczelni w stanie zagrożenia epidemicznego lub epidemii. Wprowadza ono kilka zmian do dokumentu z 1 października. Szczegóły zdradził nam Prorektor ds. kształcenia UWM prof. Paweł Wysocki.

 • AKT Olsztyn zaprasza miłośników podróży

  Akademicki Klub Turystyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie od prawie 60 lat łączy miłośników podróży. Organizuje rajdy, wycieczki piesze, rowerowe, spływy kajakowe czy dalekie międzynarodowe wyprawy. Chcesz zostać częścią tej historii? Dołącz do AKT! I słuchaj audycji Kwadrans AKaTowca na 95,9 fm!

 • Olifant - łączy miłośników fantastyki z UWM

  Akademicki Klub Miłośników Fantastyki "Olifant" zaprasza osoby zainteresowane nierealnym, baśniowym światem książek i gier towarzyskich (planszowych, strategicznych czy karcianych) na cykliczne spotkania organizowane w każdy czwartek. Naszym gościem był Konrad Nowak.

 • Prof. Marcin Mycko w zarządzie ECTRIMS

  Prof. Marcin Mycko z Kliniki Neurologii Collegium Medicum UWM w Olsztynie został wybrany do zarządu Europejskiego Komitetu ds. Leczenia i Badań nad Stwardnieniem Rozsianym - największej na świecie organizacji neurologicznej zajmującej się leczeniem tej choroby ośrodkowego układu nerwowego.

 • Dołącz do Akademickiej Orkiestry Dętej UWM w Olsztynie

  Akademicka Orkiestra Dęta Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie po kilku miesiącach przerwy wróciła już do wspólnych zajęć. Na próby zaprasza także nowych instrumentalistów. Jak dołączyć do zespołu i czego spodziewać się po współpracy z nim? Posłuchajcie! Naszym gościem był Rafał Krauze.

 • Czuwaj! Harcerski Krąg Akademicki "Iuvenis" zaprasza studentów UWM

  Internetowa zbiórka i spacer po Kortowie mają zachęcić studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie do rozpoczęcia lub kontynuowania swojej harcerskiej przygody na uczelni. Działać zaczyna na niej właśnie Harcerski Krąg Akademicki "Iuvenis". Naszym gościem był Miłosz Pawlak.

 • Przemysław Czarnek stanął na czele Ministerstwa Edukacji i Nauki

  Prof. Przemysław Czarnek odebrał nominację na stanowisko Ministra Edukacji i Nauki. Prawnik związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II będzie kierował resortem, który powstał w skutek połączenia Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: