Aktualności

Informacje uniwersyteckie

 • Już w najbliższy czwartek - Speedfriending w Bibliotece UWM!

  Już w najbliższy czwartek 29 lutego Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Ośrodek Pomocy Psychologicznej i Psychoedukacji "Empatia" zapraszają na kolejny Speedfriending. Biblioteka Uniwersytecka UWM w Olsztynie czekać będzie na Was od 17:00!

 • Kolejny raper zasilił skład koncertowy 63. Kortowiady

  Organizatorzy Kortowiady tradycyjnie we wtorek przedstawili kolejnego gościa muzycznego tegorocznej edycji imprezy. Publiczność juwenaliów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie będzie miała okazję posłuchać rapera Zeamsone. Hip-hop staje się dominującym gatunkiem w line-upie wydarzenia.

 • Wiadomości Uniwersyteckie w lutym o języku

  O współczesnej polszczyźnie, nauce języków obcych, dwujęzyczności, krajobrazie językowym Kortowa, językach programowania oraz komunikowaniu się roślin i ryb możecie przeczytać w najnowszym numerze Wiadomości Uniwersyteckich. O pracy nad lutowym wydaniem w studiu Radia UWM FM opowiedziała nam redaktor naczelna -...

 • Za nami II Ogólnopolskie Zawody z Medycyny Ratunkowej Psów i Kotów

  Drużyna z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wygrała II Ogólnopolskie Zawody z Medycyny Ratunkowej Psów i Kotów zorganizowane przez Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. O nagrody rywalizowało 12 czteroosobowych zespołów z Olsztyna, Warszawy, Wrocławia, Lublina, Torunia i Poznania.

 • Senat UWM wyraził opinię w sprawie kandydatów na stanowisko rektora

  W piątek 23 lutego w Kortowie zebrał się Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Czterogodzinne obrady poświęcone były m.in. sprawom związanym z wyborem rektora na kadencję 2024-2028. Prof. Jerzy Przyborowski otrzymał niemal jednogłośne poparcie.

 • Naukowcy z UWM nagrodzeni przez PAN

  Prof. Grzegorz Jasiński, prof. Andrzej Edward Grzybowski oraz dr hab. inż. Roman Andrzej Lewandowski znaleźli się w gronie laureatów siódmej edycji konkursu dla naukowców organizowanego przez Oddział Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i Białymstoku. Nagrody wręczono 22 lutego w dawnym Domu Polskim.

 • Prof. Jerzy Wilde: Ci, którzy raz pokochali pszczoły, nie potrafią bez nich żyć!

  Prof. Jerzy Wilde niemal całą swoją drogę badawczą poświęcił na próbę wyhodowania pszczół opornych na Varroa. Skupia się też na opracowaniu skutecznych sposobów zwalczania tego pasożyta. Za całokształt dorobku naukowego został właśnie nagrodzony przez ministra nauki.

 • "Biznesowa Kawa" na UWM - Dofinansowanie na szkolenia i rozwój

  Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaprosiło 22 lutego lokalnych przedsiębiorców na kolejne spotkanie z cyklu "Biznesowa Kawa". W kortowskiej Starej Kotłowni pojawiło się około 60 osób - głównie kobiet reprezentujących małe i średnie firmy.

 • Tak UWM świętował Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

  Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie kolejny raz włączył się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Dyktando, quiz, wykłady, konkursy i spotkanie z Sylwią Chutnik - to najważniejsze elementy tegorocznego programu. Posłuchajcie naszej relacji!

 • Sylwia Chutnik - misjonarka współczesnej literatury polskiej?

  Na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie rozpoczęły się obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Niezwykle ciekawym akcentem bogatego programu było spotkanie z pisarką, eseistką, publicystką i kulturoznawczynią - Sylwią Chutnik.

 • W nowym semestrze wraca Liga Wydziałów

  Studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie rozpoczną niebawem drugą część rywalizacji w Lidze Wydziałów. Przypomnijmy, że jej stawką jest kolejność w Paradzie Wydziałów otwierającej tradycyjnie Kortowiadę. Po semestrze zimowym liderem jest Wydział Medycyny Weterynaryjnej.

 • Zagłosuj w drugiej edycji Otwartego Budżetu Akademickiego na UWM!

  Od 20 do 26 lutego trwa głosowanie w drugiej edycji Otwartego Budżetu Akademickiego. Studenci, doktoranci i pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wybiorą projekty, które zostaną zrealizowane na terenie uczelni. A ta przeznaczy na nie pół miliona złotych.

 • Prof. Jerzy Wilde z UWM wyróżniony za całokształt dorobku naukowego

  Z okazji Dnia Nauki Polskiej w auli Politechniki Warszawskiej odbyła się uroczysta gala, podczas której minister nauki Dariusz Wieczorek wręczył nagrody najbardziej wyróżniającym się przedstawicielom środowiska naukowego i akademickiego. Za całokształt dorobku wyróżnienie odebrał m.in. prof. Jerzy Wilde z UWM.

 • Za nami IX edycja konkursu recytatorskiego „Polska poezja XX i XXI wieku”

  Znamy laureatów IX edycji konkursu "Polska poezja XX i XXI wieku". Główne nagrody w dwóch kategoriach - recytacja oraz poezja śpiewana - zdobyli: Mariusz Rochowicz z I LO im. J. Bażyńskiego w Ostródzie oraz Gabriela Stepnowska z V LO im. Wspólnej Europy w Olsztynie. Posłuchajcie naszej relacji!

 • Zimowa Liga Disc Golfa na UWM!

  Pod koniec grudnia zakończono prace związane z oddaniem do użytku Pola do Disc Golfa na terenie kampusu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie! To jeden z projektów, które studenci i pracownicy wybrali w pierwszej edycji Otwartego Budżetu Akademickiego. Już odbywają się tam oficjalne rozgrywki!

 • Tłumy uczniów na Czwartkach z Humanistyką. Na kolejne... brak już miejsc!

  O odpowiedzialności za słowa (jako wykładniku owocnej komunikacji), najważniejszym meczu NBA w historii polskiej telewizji a także o tym, że "Na początku była Afryka" podczas kolejnego spotkania cyklu Czwartki z Humanistyką opowiadali wykładowcy z Wydziału Humanistycznego UWM.

 • Podsumowanie rekrutacji śródrocznej na UWM

  Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie zakończyła się rekrutacja śródroczna. Zainteresowanie ofertą studiów II stopnia było większe niż przed rokiem. Najpopularniejsze kierunki to: informatyka, budownictwo, biotechnologia oraz geodezja i kartografia.

 • Forum Współpracy - Wiedza i Możliwości

  Na Wydziale Nauk Ekonomicznych UWM w Olsztynie swoją działalność zainaugurowało Forum Współpracy - Wiedza i Możliwości. Jego uczestnikami są reprezentanci lokalnych grup działania z Warmii i Mazur, przedstawiciele władz samorządowych województwa, twórcy przedsięwzięć oraz regionalni aktywiści.

 • Nocny Kochanek ponownie na scenie Kortowiady!

  Znamy dziesiątą gwiazdę tegorocznych juwenaliów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Do składu 63. Kortowiady dołączyła grupa Nocny Kochanek. W dniach 23-25 maja w miasteczku akademickim wystąpią także: Daria Zawiałow, Daria ze Śląska, Margaret, Kwiat Jabłoni, Wilki, Dwa Sławy x Mielzky x Pers, Kizo,...

 • Wybory Rektora UWM na lata 2024-2028

  Uczelniana Komisja Wyborcza poinformowała, że o stanowisko Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na kadencję 2024-2028 ubiegać będą się: prof. Joanna Wojtkiewicz oraz prof. Jerzy Przyborowski. Obecny Rektor UWM został zgłoszony zarówno przez Radę Uczelni, jak i członków Senatu.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: