Aktualności

Informacje uniwersyteckie

 • Czym jest zielona wiktymologia?

  "Zielona wiktymologia - nowy kierunek badawczy w obszarze kryminologii" - to nazwa grantu naukowego realizowanego na Wydziale Prawa i Administracji UWM w Olsztynie. Pracownicy Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej sprawdzają jak zmienia się przestępczość w obszarze środowiska naturalnego.

 • Kolejne cenne zbiory trafią do cyfrowego katalogu Biblioteki UWM

  W 2020 roku w Bibliotece UWM realizowane są dwa projekty finansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dwadzieścia sześć osób pracuje nad archiwalnymi zbiorami Wyższej Szkoły Rolniczej i Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie oraz Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej Hosianum.

 • #KierunekUWM - Wirtualne spacery po uczelni

  Wspólnie z Telewizją Kortowo zapraszamy do obejrzenia wirtualnych spacerów po wszystkich wydziałach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. To świetna okazja, by przed podjęciem decyzji o wyborze kierunku studiów przekonać się, w jakich warunkach prowadzone są ćwiczenia i wykłady.

 • Ostatnie dni internetowej rejestracji kandydatów na studia na UWM!

  13 sierpnia zakończy się internetowa rejestracja kandydatów na studia na rok akademicki 2020/2021 na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Przez ostatnie tygodnie na antenie Radia UWM FM prezentowaliśmy Wam ofertę kształcenia wszystkich jednostek naukowych największej uczelni w regionie.

 • Studencie - oceń wykładowcę!

  Biuro ds. kształcenia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zachęca studentów do udziału w badaniu jakości realizacji zajęć dydaktycznych. Tradycyjnie po zakończeniu każdego semestru żacy mogą wypełnić specjalne ankiety i ocenić swoich wykładowców. Mają na to czas do 15 października.

 • Śpiwór, który może uratować życie ludzi i zwierząt powstał na UWM

  Śpiwór do utrzymania optymalnej temperatury podczas wykonywania czynności medycznych, ratowniczych u ludzi i zwierząt - to wynalazek dra Pawła Jastrzębskiego z Katedry Ratownictwa Medycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 • Studenci apelują o upamiętnienie ofiar tragicznych wydarzeń w Kortowie

  Czy w Kortowie powinna powstać ścieżka edukacyjna upamiętniająca ofiary przeprowadzonej w czasie II Wojny Światowej tzw. akcji T-4 oraz mordu dokonanego przez Armię Czerwoną na osobach przebywających wówczas w kortowskim Zakładzie Leczniczo-Opiekuńczym dla osób umysłowo chorych?

 • #KierunekUWM - Filia UWM w Ełku

  Administracja, bezpieczeństwo wewnętrzne, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna oraz pielęgniarstwo - to kierunki studiów oferowane przez działającą w Ełku Filię Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Chętnych do rozpoczęcia kształcenia wyższego w tym mieście jest coraz więcej.

 • Zootechnika najwyżej ocenianym kierunkiem kształcenia na UWM

  Od wielu lat kierunek zootechnika realizowany przez Wydział Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zajmuje czołowe lokaty w rankingu fundacji Perspektywy. Obecnie sklasyfikowany jest na drugim miejscu w Polsce. Nie może też narzekać na brak kandydatów na studia.

 • Ostatni etap realizacji badań pierwszego zdobywcy Diamentowego Grantu z UWM

  Mgr inż. Arkadiusz Zakrzewski - doktorant z Katedry Mikrobiologii Przemysłowej i Żywności Wydziału Nauki o Żywności UWM w Olsztynie, który jest pierwszym w historii uczelni zdobywcą Diamentowego Grantu - wkroczył już w ostatni etap realizacji swoich badań. Czego dotyczą? Posłuchajcie!

 • #KierunekUWM - Szkoła Doktorska

  Myślisz o karierze naukowej? Chcesz po ukończeniu studiów magisterskich dalej rozwijać swoje zainteresowania badawcze? Dołącz do Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Internetowa rejestracja kandydatów potrwa od 10 do 28 sierpnia. Szczegóły zdradził nam prof. Paweł Brzuzan.

 • Neurolodzy z UWM badają przebieg COVID-19

  Prof. Marcin Mycko - kierownik Kliniki Neurologii Collegium Medicum UWM w Olsztynie - prowadzi badania dotyczące ograniczenia śmiertelności w przebiegu COVID-19 poprzez poszukiwanie mechanizmów i metod terapii zespołu burzy cytokinowej. Opowiedział nam o nich w studiu Radia UWM FM.

 • #KierunekUWM - Szkoła Zdrowia Publicznego

  Szkoła Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaprasza na studia na jednym z czterech kierunków: dietetyka, pielęgniarstwo, położnictwo i ratownictwo medyczne. Opowiedziała nam o nich dr n. med. Olga Bielan. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 • Kwietna łąka okiem naukowca

  Pojawiają się coraz częściej w przestrzeni miejskiej. Dlaczego powinniśmy dbać o to, by było ich jeszcze więcej? O kwietnych łąkach rozmawialiśmy z prof. Stanisławem Czachorowskim z Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Posłuchajcie!

 • #KierunekUWM - Wydział Prawa i Administracji

  Administracja, administracja i cyfryzacja, bezpieczeństwo wewnętrzne, kryminologia oraz prawo - to pięć kierunków studiów oferowanych kandydatom w trwającej rekrutacji na rok akademicki 2020/2021 przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 • Ogólnopolskie Święto Sera na UWM przełożone na kolejny rok

  Planowana na wrzesień ósma edycja Festiwalu Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa, czyli Ogólnopolskiego Święta Sera na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie została przełożona na 2021 rok. O przyczyny takiej decyzji zapytaliśmy prof. Justynę Żulewską oraz prof. Jarosława Kowalika.

 • #KierunekUWM - Wydział Sztuki

  Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaprasza na dwa kierunki studiów: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych oraz sztuki muzycznej. O ich programie i efektach kształcenia opowiedział nam dziekan prof. Benedykt Błoński.

 • Pierwsza taka operacja na Warmii i Mazurach

  Lekarze z Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przeprowadzili z sukcesem pierwszą w naszym województwie operację wycięcia całego żołądka metodą laparoskopową, w przebiegu raka tego narządu. Było to możliwe dzięki nowoczesnemu sprzętowi zakupionemu przez Poliklinikę MSWiA w Olsztynie.

 • Zakończyły się wybory do Senatu UWM

  Znamy skład osobowy Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na lata 2020-2024. Wybory zakończyły się 23 lipca, a poszczególne głosowania odbywały się zarówno tradycyjnie jak i zdalnie. Naszym gościem była przewodnicząca Uczelnianej Komisji Wyborczej prof. Iwona Konopka.

 • #KierunekUWM - Wydział Teologii

  Teologia oraz nauki o rodzinie - to dwa kierunki studiów oferowane przez Wydział Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, które kandydaci mogą wybrać w trwającej właśnie rekrutacji na rok akademicki 2020/2021. Opowiedział nam o nich ks. dr Zdzisław Kieliszek.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: