Aktualności

Informacje uniwersyteckie

 • Sytuacja na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM jest opanowana

  Naukowcy z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie jeszcze przed epidemią koronawirusa korzystali z możliwości popularyzacji nauki w przestrzeni internetowej. Dlatego dostosowanie się do konieczności kształcenia online nie było dla nich problemem. O czym opowiedziała nam dr Beata Dulisz.

 • Uczelnie kontynuują kształcenie online. Co z rekrutacją na studia?

  Przynajmniej do 26 kwietnia polskie uczelnie będą nadal kształcić studentów w trybie zdalnym. Co oznacza to dla żaków z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie? A jak przełożenie tegorocznych matur wpłynie na termin rekrutacji na studia w roku akademickim 2020/2021? Posłuchajcie!

 • Nośmy maski już teraz!

  "Zachęcam do używania maseczek w przestrzeni publicznej już teraz" - apeluje Prorektor ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Sergiusz Nawrocki. Podkreśla, że każdy może zabezpieczyć się w ten sposób przed zakażeniem siebie i innych wykonując maskę samodzielnie.

 • Najważniejszy jest kontakt ze studentem

  Jak z obowiązkiem zdalnego prowadzenia zajęć dydaktycznych poradziły sobie Wydział Nauk Technicznych oraz Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie? O to zapytaliśmy przedstawicieli władz tych jednostek naukowych. Posłuchajcie!

 • Studenci i naukowcy z UWM zachęcają do czytania

  "Wirus czytania" - tym hasłem dr hab. Bernadetta Darska z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM w Olsztynie codziennie zachęca do powrotu do ważnych książek w trudnym dla nas wszystkich czasie izolazji. Do czytania w sieci namawia także student filologii polskiej Damian Majk.

 • Drukują przyłbice ochronne dla Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie

  Pracownicy Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - rozpoczęli drukowanie przyłbic ochronnych dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Pierwsze 36 sztuk trafiło już do placówki. W pomoc medykom włącza się także Wydział Nauk Technicznych - produkując rozdzielacze do respiratorów.

 • Zostań dzikiem biznesu - dołącz do Studenckiego Forum BCC

  Studenckie Forum Business Centre Club zaprasza do współpracy! Do 22 kwietnia trwa rekrutacja do olsztyńskiego koła naukowego działającego na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Dlaczego warto do niego dołączyć? O tym opowiedziała nam Anna Makarewicz.

 • Senat UWM pierwszy raz obradował zdalnie

  Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pozytywnie zaopiniował kandydatów na stanowisko Rektora UWM na kadencję 2020-2024. Obrady pierwszy raz w historii uczelni odbyły się zdalnie. Czego jeszcze dotyczyła dyskusja? Zapraszamy do wysłuchania naszej relacji!

 • Wirtualne zajęcia z wychowania fizycznego dla studentów UWM

  Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Telewizja Kortowo zachęcają studentów do wspólnej aktywności fizycznej. Codziennie na stronie uczelni znajdziecie filmy z przykładowymi ćwiczeniami, które mogą zastąpić Wam zajęcia wychowania fizycznego.

 • Zdalne kształcenie na Wydziale Sztuki UWM

  Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie jest jedną z tych jednostek naukowych, którym trudno funkcjonować w systemie kształcenia online. Z jakimi problemami zmagają się wykładowcy i studenci? O tym opowiedział nam Dziekan - prof. Benedykt Błoński.

 • Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie prosi o wsparcie

  Personel medyczny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie - podobnie jak wiele takich placówek w kraju - pilnie potrzebuje środków ochrony osobistej oraz materiałów jednorazowych. Dlatego ruszyła zbiórka pieniędzy na ich zakup. Szczegóły zdradził nam Radosław Borysiuk.

 • Będą zwolnienia z opłat za akademiki

  Fundacja „ŻAK” Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zdecydowała się zwolnić z odpłatności za miejsce w domach studenckich w okresie od 11 marca do 30 kwietnia osoby, które opuściły swoje pokoje w akademikach, ale nie wykwaterowały się. Szczegóły zdradził nam Tomasz Selwent.

 • Rektorzy polskich uczelni apelują o przesunięcie terminu wyborów prezydenckich

  Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich zaapelowała do wszystkich sił politycznych w naszym kraju o zgodne, skoordynowane działania na rzecz ograniczania zasięgu i skutków epidemii. Zdecydowanie zaprotestowała też przeciwko upartym próbom forsowania przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja.

 • Akademickie Centrum Kultury UWM nie daje się epidemii

  Akademickie Centrum Kultury UWM w Olsztynie musiało dostosować się do zarządzeń związanych z epidemią koronawirusa. Przeniesiony został jubileusz 50-lecia Zespołu Pieśni i Tańca "Kortowo", koncerty Akademickiej Orkiestry Dętej czy Skorpenowy Spływ Łyną. Studenci jednak nie zwieszają głów i ćwiczą w domu!

 • Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie już diagnozuje COVID-19

  3 kwietnia Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie rozpoczął diagnozowanie osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Do placówki trafił w tym tygodniu specjalistyczny sprzęt, który pozwala w 67 minut stwierdzić czy w pobranej próbce obecny jest patogen.

 • Całkiem nieźle, ale z drobnymi problemami

  Sprawdziliśmy, jak z kształceniem online radzą sobie kolejne jednostki naukowe Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: Wydział Matematyki i Informatyki, Wydział Bioinżynierii Zwierząt oraz Wydział Nauki o Żywności. Ich przedstawiciele podkreślają, że drobne problemy nie zraziły studentów i naukowców.

 • Znamy nowy termin wyboru Rektora UWM

  Uczelniana Komisja Wyborcza ustaliła nowy terminarz wyborczy związany z wyborem Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Członków Senatu na kadencję 2020-2024. Wybory odbędą się za pomocą środków komunikacji elektronicznej 28 kwietnia. Szczegóły zdradziła nam prof. Iwona Konopka.

 • W Bibliotece UWM książki odbierzesz także osobiście

  Biblioteka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ponownie otwiera swoje zbiory dla wypożyczających. Dzięki specjalnej procedurze książki można zamawiać online, ale odbierać osobiście. W jaki sposób. O tym opowiedziała nam Jolanta Gałecka. Posłuchajcie!

 • Zdalne kształcenie na Wydziale Humanistycznym UWM w Olsztynie

  Bez większych problemów przebiega kształcenie online na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Realizowane są wszystkie zajęcia przewidziane w programie studiów semestru letniego. Co potwierdziła w rozmowie z naszym reporterem dr Renata Rozbicka. Posłuchajcie!

 • Co z tegoroczną Kortowiadą?

  Czy tegoroczna Kortowiada ma szansę odbyć się w maju? A jeśli nie wiosną, to czy w ogóle rozważane jest przeniesienie juwenaliów na inny termin? M.in. o to zapytaliśmy przedstawicieli samorządu studenckiego oraz władz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Posłuchajcie!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: