Aktualności

Informacje uniwersyteckie

 • Tytuł Belfra UWM pierwszy raz dla Wydziału Lekarskiego

  Najpopularniejszym nauczycielem akademickim Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w 2019 roku została dr n. med. Ewa Lepiarczyk z Wydziału Lekarskiego. Na podium plebiscytu Belfer znalazły się także przedstawicielki Wydziału Nauk Ekonomicznych i Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.

 • UWM ma nowego Kanclerza

  Andrzej Góźdź rozpocznie 23 stycznia pracę na stanowisku Kanclerza Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zastąpił pełniącego tę funkcję od 2005 roku (z czteroletnią przerwą) dra inż. Aleksandra Sochę. "To duże wyzwanie. Czuję tę odpowiedzialność, ponieważ rola kanclerza w Uniwersytecie jest...

 • O studiach dualnych na Wydziale Nauk Ekonomicznych UWM

  Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaprasza w czwartek 23 stycznia na spotkanie informacyjne dotyczące studiów dualnych realizowanych we współpracy z bankiem Citi Handlowy. Opowiedział nam o niej dr Tomasz Wierzejski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 • Kto zagra na Kortowiadzie 2020? Znamy kolejne zespoły!

  Łydka Grubasa dołączyła do line-up'u tegorocznej Kortowiady. Organizatorzy juwenaliów potwierdzili także, że na głównej scenie imprezy wystąpią zwycięzcy poprzedniej edycji konkursu Kortofest - grupa Hook. Do Kortowa wrócą również Wilki i Daria Zawiałow - tak zdecydowali studenci.

 • Sukces, którego nie da się zapomnieć!

  Przed rokiem ze zwycięstwa w finałowym głosowaniu plebiscytu Belfer cieszyła się dr Maria Michalczyk z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM w Olsztynie. "To przeżycie, którego nie da się zapomnieć" - podkreśla dziś. Jak ten sukces wpłynął na jej kontakt z innymi nauczycielami akademickimi i studentami?

 • Studencie - zaprojektuj wydziałową koszulkę na Kortowiadę 2020!

  Przedstawiciele rad wydziałowych samorządu studenckiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zachęcają do udziału w konkursach na projekt juwenaliowych koszulek. Na zwycięzców czekają ciekawe nagrody i... satysfakcja, że to właśnie ich grafiki pojawią się na t-shirtach Kortowiady.

 • Miasto ceni UWM. Kolejne trzy statuetki św. Jakuba trafiły na uczelnię

  Aż trzy tegoroczne statuetki św. Jakuba - nagrody Prezydenta Olsztyna - trafiły na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. 17 stycznia podczas tradycyjnego Spotkania Noworocznego odebrali je: Rektor UWM prof. Ryszard Górecki, prof. Krzysztof Szatrawski oraz przedstawiciele ZPiT "Kortowo".

 • Księgozbiór prof. Stanisława Pikulskiego w Bibliotece UWM

  W grudniu w Bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie otwarto Księgozbiór śp. prof. Stanisława Pikulskiego - zmarłego w 2016 roku wybitnego prawnika, nauczyciela akademickiego i wieloletniego dziekana Wydziału Prawa i Administracji. Opowiedział nam o nim obecny dziekan prof. Jarosław Dobkowski.

 • Pierwsze miesiące pracy Szkoły Doktorskiej UWM w Olsztynie

  Od października na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie absolwenci studiów magisterskich kształcą się w nowej Szkole Doktorskiej. Co zmieniło się w procesie zdobywania wiedzy i umiejętności przez doktorantów? O to zapytaliśmy prof. Pawła Brzuzana. Posłuchajcie!

 • Młodzi uczą się przedsiębiorczości na UWM

  Showbiz - Show Us Your Business - to projekt realizowany przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i ESER PIONIER, skierowany do uczniów szkół średnich z całego regionu. Daje im szansę na zdobycie nowej wiedzy i umiejętności z zakresu przedsiębiorczości. Ca czym dokładnie polega? Posłuchajcie!

 • Nagroda Pielęgniarska Królowej Sylwii dla studentki UWM

  Agnieszka Napieralska - studentka trzeciego roku pielęgniarstwa w Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - została laureatką czwartej polskiej edycji konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii (Queen Silvia Nursing Award).

 • Z Biblioteką Podróżnika do Japonii

  "Ekstaza, konfuzja i inne stany, którym można ulec w Japonii" - to hasło ostatniego w tym semestrze spotkania cyklu Biblioteka Podróżnika. O nowoczesności i tradycjach Kraju Kwitnącej Wiśni a także zderzeniu z kulturą, tak odmienną od naszej, opowie mgr Zbigniew Urbalewicz z Wydziału Sztuki UWM.

 • Konstytucjonalista z UWM będzie doradzał Marszałkowi Senatu

  Dr hab. Marcin Dąbrowski z Katedry Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie został członkiem Zespołu Doradców do spraw kontroli konstytucyjności ustaw, który będzie działał przy Marszałku Senatu jako organ opiniodawczo-doradczy.

 • Dr n. med. Ewa Lepiarczyk - finalistka plebiscytu Belfer 2019

  "Moment w którym dowiedziałam się o nominacji był jedną z najpiękniejszych chwil w moim życiu" - przyznaje finalistka plebiscytu Belfer 2019 z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Dr n. med. Ewa Lepiarczyk opowiedziała nam o swojej pracy na uczelni i zainteresowaniach.

 • Dr Piotr Markiewicz - finalista plebiscytu Belfer 2019

  Jest psychologiem i filozofem. Pracuje na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, ale też w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. Jak podkreśla bycie nauczycielem akademickim jest trudniejsze. Nominacja do finału plebiscytu Belfer 2019 była dla niego zaskoczeniem.

 • Kolejny wydział UWM z naukową kategorią A!

  Już osiem wydziałów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie może pochwalić się naukową kategorią A. Właśnie do tego grona dołączył Wydział Nauk Technicznych. "Chciałbym podziękować pracownikom i władzom uczelni - że wierzą w nasz wydział" - mówił w studiu Radia UWM FM Dziekan prof. Adam Lipiński.

 • Młodzi naukowcy z dofinansowaniem z NCN

  Ponad 600 tysięcy złotych otrzymają młodzi naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na sfinansowanie swoich badań w ramach konkursu Narodowego Centrum Nauki - MINIATURA 3. Wśród jego laureatów znalazły się 22 osoby z 9 wydziałów kortowskiej uczelni.

 • Już po raz siódmy zaśpiewali wspólnie kolędy w olsztyńskiej Katedrze

  Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki wybrzmiały 12 stycznia w Bazylice Katedralnej Św. Jakuba w Olsztynie podczas siódmego już Koncertu Uniwersyteckiego "Śpiewajmy Kolędy". A wyśpiewali je chórzyści prowadzeni przez wykładowców Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

 • Prof. Mariola Grzybowska-Brzezińska - finalistka plebiscytu Belfer 2019

  Po raz drugi Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w finale plebiscytu Belfer reprezentować będzie prof. Mariola Grzybowska-Brzezińska. Prodziekan ds. toku studiów podkreśla, że "bycie nauczycielem to nie jest zawód a pasja". Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 • UWM dla WOŚP

  Za nami 28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W działania olsztyńskiego sztabu włączyli się studenci i pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wciąż trwają także licytacje. Swój koncert oferuje Akademicka Orkiestra Dęta UWM. Do wzięcia są też karnety premium na Kortowiadę.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: