Aktualności

Informacje uniwersyteckie

 • Za nami majowe posiedzenie Senatu UWM

  Zmiany w statucie uczelni dotyczące m.in. ordynacji wyborczej oraz w trybie rekrutacji na studia a także dyskusja dotycząca prowadzenia badań naukowych i kształcenia zdalnego w czasie pandemii - to tematy majowego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 • Akademickie ośrodki kultury z całej polski łączą siły

  Przedstawiciele kilkunastu akademickich ośrodków kultury z całego kraju wzięli udział w zorganizowanym 28 maja w formie zdalnej Forum Kultury Studenckiej: Łączymy Polskę!. Ich dyskusja to pierwszy krok w celu ustalenia wspólnych potrzeb i oczekiwań względem MKiDN oraz MNiSW.

 • Uniwersytet Dzieci od 10 lat działa w Olsztynie

  Dokładnie 10 lat temu Olsztyn włączył się w kształcenie najmłodszych naukowców uczestniczących w zajęciach Uniwersytetu Dzieci. W Polsce ta inicjatywa funkcjonuje od 2007 roku a z jej oferty skorzystało dotąd 350 tysięcy uczniów. Mocno zaangażował się w nią Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

 • Polskie Nagrody Inteligentnego Rozwoju trafią na UWM

  Dr Paweł Konieczka z Katedry Drobiarstwa oraz prof. Danuta Kruk z Katedry Fizyki Relatywistycznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zostali laureatami Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii „Naukowiec przyszłości". O swoich badaniach opowiedzieli na antenie Radia UWM FM.

 • Zdalne zaliczenia, sesja i egzaminy dyplomowe na UWM

  Jak przygotować się do zaliczenia, egzaminu czy obrony pracy licencjackiej lub magisterskiej w formie zdalnej? Którzy studenci będą mogli pojawić się na uczelni, by zakończyć studia? M.in. o to zapytaliśmy Pawła Łojewskiego z Biura ds. studenckich Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 • Londyn oczami historyka

  Podczas kolejnej Podróżniczej Środy z AKT o swojej wyprawie do Londynu opowiadał Grzegorz Kapica. Jakie skarby skrywają brytyjskie muzea? Co drzemie w tajemniczym Chinatown? Czy w Scotland Yardzie służą najsympatyczniejsi policjanci na świecie? O tym podróżnik opowiedział także słuchaczom Radia UWM FM.

 • Forum Kultury Studenckiej: Łączymy Polskę!

  Czym jest dziś kultura studencka i czy studenci są zainteresowani jej tworzeniem? M.in. na te pytania postarają się odpowiedzieć uczestnicy seminarium organizowanego w formie zdalnej w czwartek 28 maja przez Akademickie Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka. Udział w nim wezmą także przedstawiciele UWM.

 • Cała prawda o pracy zdalnej okiem kobiet

  Działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Koło Naukowe Prawa Pracy zaprasza do udziału w pierwszym z serii Spotkań Otwartych Online. 28 maja o 17:00 w internecie odbędzie się debata pod hasłem "Cała prawda o pracy zdalnej okiem kobiet".

 • Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie przebadał studentów

  Studenci Collegium Medicum UWM w Olsztynie przed powrotem do zajęć praktycznych przeszli testy na obecność wirusa SARS-CoV-2. Jak potwierdził nam dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego - wszystkie dały wynik negatywny. Z Radosławem Borysiukiem rozmawialiśmy także o działaniu placówki.

 • UWM przygotowuje 18. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki

  Praca nad kolejną edycją Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki to ogromne wyzwanie - przyznają organizatorzy wydarzenia, które zaplanowano w tym roku w dniach 23-25 września. Większość zajęć odbędzie się w formie zdalnej. O przygotowaniach opowiedziała nam Anna Smoczyńska z Biura ds. Nauki UWM.

 • Szkoła Doktorska UWM w czasie pandemii

  W jaki sposób epidemia wirusa SARS-CoV-2 wpłynęła na funkcjonowanie Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie? Czy zajęcia nadal prowadzone będą w formie zdalnej? M.in. na te pytania na antenie Radia UWM FM odpowiadał dyrektor placówki prof. Paweł Brzuzan.

 • Po Kortowiadzie online - kolejna odbędzie się znów na Górce Kortowskiej?

  Program Kortowiady Online do ostatniej chwili trzymany był w wielkiej tajemnicy. Jak podkreślają organizatorzy - chodziło głównie o bezpieczeństwo gości i studentów. Dowiedzieliśmy się też, że kolejne juwenalia w tradycyjnej formie być może odbędą się ponownie na Górce Kortowskiej.

 • Za nami pierwsza taka Kortowiada online

  Koncerty grupy Enej oraz duetu Karaś/Rogucki w Bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz wizyta w Kortowie dziennikarza, podróżnika i krytyka kulinarnego Roberta Makłowicza - to główne atrakcje tegorocznych juwenaliów UWM. Pierwszy raz w historii Kortowiada odbyła się w wersji online.

 • Pracownicy wracają na UWM. Zajęcia nadal w formie zdalnej, ale z wyjątkami

  Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Ryszard Górecki podpisał w piątek kolejne Zarządzenie dotyczące zasad funkcjonowania uczelni w stanie zagrożenia epidemicznego. Od 25 maja pracownicy naukowi, dydaktyczni i administracyjni kończą okres pracy zdalnej.

 • W Kortowiadę bawimy się w domu!

  Kortowska Straż Uniwersytecka przestrzega studentów, by w najbliższych dniach nie gromadzili się w miasteczku akademickim. Kortowiada w tradycyjnej formie nie odbędzie się. Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego UWM w Olsztynie przygotowała kilka atrakcyjnych juwenaliowych atrakcji w sieci.

 • Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju może trafić na UWM

  Kolejny naukowiec z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ma szansę na Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju. W tym roku w kategorii „Naukowiec przyszłości" nominowana została dr inż. Wioleta Chajęcka-Wierzchowska z Katedry Mikrobiologii Przemysłowej i Żywności UWM.

 • Japonia. Kraj świątyń, wulkanów i Shinkansenów

  "Japonia. Kraj świątyń, wulkanów i Shinkansenów" - to temat kolejnej "Podróżniczej środy z AKT". 20 maja o swojej wyprawie do Kraju Kwitnącej Wiśni opowiadał Dariusz Podgórski. Także nam zdradził, co najbardziej urzekło go w tłocznym Tokio, ale też mniej dostępnych miejscach wschodniego wybrzeża...

 • Specjalistyczny sprzęt na Wydziale Prawa i Administracji UWM

  Katedra Kryminologii i Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zakupiła niedawno urządzenie do weryfikacji autentyczności dokumentów i banknotów. Będzie służyć m.in. studentom. O jego działaniu opowiedział nam prof. Jarosław Moszczyński.

 • Milion złotych na badania nad COVID-19 dla naukowców z UWM

  Prof. Marcin Mycko - kierujący Kliniką Neurologii Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - otrzymał wart ponad milion złotych grant z Narodowego Centrum Nauki na badania nad COVID-19. Na czym dokładnie polegać będzie praca jego zespołu? Posłuchajcie!

 • Jak UWM realizuje Program Rozwojowy na lata 2018-2022?

  Od 2018 roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie realizuje czteroletni Program Rozwojowy. Na ten cel uczelnia otrzymała ponad 33 miliony złotych. Projekt finansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: