Aktualności

Informacje uniwersyteckie

 • Granty NCN dla naukowców z UWM

  Pięcioro naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie będzie realizować swoje projekty badawcze dofinansowane przez Narodowe Centrum Nauki. Nasi reporterzy o szczegóły tych badań zapytali prof. Katarzynę Ćwirynkało, prof. Magdalenę Zielińską, prof. Tadeusza Kamińskiego i dra Roberta Stryińskiego.

 • ZPiT "Kortowo" wystąpi w Hiszpanii i Portugalii

  Barcelona, Madryt, Porto - m.in. te miasta odwiedzą do końca lipca studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie reprezentujący Zespół Pieśni i Tańca "Kortowo". W Hiszpanii i Portugalii mają zaplanowane występy. Ale będzie to także dla nich okazja, by poznać kulturę innych krajów.

 • Maturzyści chętnie wybierali UWM. Za nami pierwszy etap rektuacji na studia

  Za nami pierwszy etap rekrutacji na studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Na studiach I stopnia i jednolitych studiach magisterskich kandydaci najchętniej wybierali: kierunek lekarski, weterynarię, psychologię, prawo, kryminologię i fizjoterapię.

 • Filozofia na wesoło - projekt studentów z UWM

  Studenci z Koła Inicjatyw Filozoficznych działającego na Wydziale Humanistycznym UWM w Olsztynie planują realizację projektu pod hasłem "Filozofia na Wesoło; Myśl, Śmiej się, Działaj!". Został on dofinansowany przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Inicjatyw Młodzieżowych.

 • Spotkajmy się w Filii UWM w Ełku

  Filia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Ełku w trwającej rekrutacji proponuje kandydatom cztery kierunki kształcenia. Jej dyrektor dr Marcin Radziłowicz na antenie Radia UWM FM zapraszał do studiowania administracji, bezpieczeństwa wewnętrznego, pielęgniarstwa oraz pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej.

 • Spotkajmy się w Szkole Zdrowia Publicznego UWM

  Dietetyka, fizjoterapia, pielęgniarstwo, położnictwo i ratownictwo medyczne - to kierunki studiów, które w trwającej rekrutacji oferuje Szkoła Zdrowia Publicznego UWM w Olsztynie. "Kształcimy praktycznie" - przekonuje dr Olga Bielan, wicedyrektor ds. kształcenia. Posłuchajcie rozmowy!

 • Spotkajmy się na Wydziale Sztuki UWM

  Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, produkcja muzyczna i realizacja dźwięku oraz sztuki wizualne - to trzy kierunki studiów na które zaprasza Wydział Sztuki UWM w Olsztynie. O ich charakterystykę i specyfikę kształcenia artystów zapytaliśmy prof. Jana Połowianiuka. Posłuchajcie!

 • Studencki Grant Rektora - VI edycja konkursu dla kół naukowych z UWM

  Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie ogłosił regulamin szóstej edycji konkursu dla kół naukowych - Studencki Grant Rektora. Wnioski składać można do 31 października 2024 roku. A szczegóły zdradził nam prof. Sławomir Przybyliński, prorektor UWM ds. studenckich. Posłuchajcie!

 • Spotkajmy się na Wydziale Lekarskim UWM

  Już ponad dwa tysiące osób zarejestrowało się w tym roku na kierunek lekarski realizowany na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum UWM w Olsztynie. Uczelnia może przyjąć na pierwszy rok 170 studentów. O specyfice kształcenia medycznego rozmawialiśmy z prof. Agnieszką Skowrońską. Posłuchajcie!

 • Spotkajmy się na Wydziale Geoinżynierii UWM

  Wydział Geoinżynierii UWM w Olsztynie prowadzi kształcenie na sześciu kierunkach studiów. To: budownictwo, geodezja i kartografia, geoinformatyka, gospodarka przestrzenna, inżynieria środowiska oraz turystyka i rekreacja. W studiu Radia UWM FM do ich wyboru w trwającej rekrutacji zapraszała prof. Urszula Filipkowska.

 • Spotkajmy się na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej UWM

  Weterynaria to od lat jeden z najchętniej wybieranych kierunków studiów, które oferuje Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Niełatwo się na niego dostać, ale warto próbować, bo jest najwyżej oceniany w Polsce. Co czeka na tych, którzy rozpoczną kształcenie w Kortowie? Posłuchajcie rozmowy z prof....

 • Spotkajmy się na Wydziale Teologii UWM

  Wydział Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prowadzi kształcenie na dwóch kierunkach studiów. To nauki o rodzinie oraz teologia. Czym się charakteryzują? I dlaczego warto wybrać je w trwającej rekrutacji. O tym w naszym studiu opowiadała dr Sylwia Mikołajczak. Posłuchajcie!

 • Współpraca Biblioteki UWM z Biblioteką Narodową

  Na początku lipca Biblioteka Narodowa i Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zawarły umowę przewidującą pracę we wspólnym środowisku katalogowym. Porozumienie zakłada również m.in. przeprowadzenie szkoleń z obsługi systemu Alma i katalogowania publikacji z poszczególnych dyscyplin.

 • Spotkajmy się na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa UWM

  Architektura krajobrazu, chemia, leśnictwo, ochrona środowiska i rolnictwo - to pięć kierunków studiów oferowanych przez Wydział Rolnictwa i Leśnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Dlaczego w trwającej rekrutacji warto wybrać któryś z nich? O to zapytaliśmy dr inż. Agnieszkę Bęś.

 • Dr hab. Dorota Sepczyńska: Wierzę w to, że ludzie lubią myśleć i chcieliby żyć w lepszym świecie

  Monografia dr hab. Doroty Sepczyńskiej zatytułowana "Problematyczny status prawdy w polityce. Strauss - Rawls - Habermas" zostanie przetłumaczona na język angielski. Badaczka - jako pierwsza na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie - otrzymała finansowanie z modułu „Uniwersalia 2.1” z Narodowego...

 • Znamy laureatki Nagrody im. Marii i Georga Dietrichów

  Znamy laureatki Nagrody im. Marii i Georga Dietrichów za najlepsze prace dyplomowe napisane przez absolwentów filologii germańskiej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. To Gabriela Jermacz, Martyna Lewandowska oraz Martyna Pruszewicz.

 • Jest porozumienie w sprawie podwyżek na UWM. Ich wypłatę blokuje jednak NZZP UWM "Prawda"

  Rektor UWM podpisał 5 lipca porozumienie z przedstawicielami dwóch z trzech działających na uczelni związków zawodowych w sprawie sposobu podziału przyznanych na początku tego roku przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego środków na podwyżki wynagrodzeń pracowników. Ich wypłatę wciąż blokuje jednak NZZP UWM...

 • Spotkajmy się na Wydziale Prawa i Administracji UWM

  Administracja, bezpieczeństwo wewnętrzne, doradztwo podatkowe, kryminologia i prawo - to pięć kierunków kształcenia, do których studiowania zaprasza Wydział Prawa i Administracji UWM w Olsztynie. Na antenie Radia UWM FM o ich specyfice i perspektywach zatrudnienia dla absolwentów opowiadał prof. Piotr Chlebowicz.

 • W trosce o zdrowie dzieci i młodzieży - wspólny projekt UWM i miasta

  Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Prezydent Olsztyna podpisali 3 lipca porozumienie dotyczące współpracy naukowo-badawczej, która ma na celu przeprowadzenie przez pracowników Szkoły Zdrowia Publicznego UWM pilotażowego programu "Monitorowanie stanu zdrowia dzieci i młodzieży w szkołach...

 • Spotkajmy się na Wydziale Nauk Społecznych UWM

  Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prowadzi kształcenie na dziesięciu kierunkach studiów. "To oferta dla społecznie zaangażowanych" - mówiła w naszym studiu dr Beata Adrjan, prodziekan ds. kształcenia. Posłuchajcie, dlaczego w trwającej rekrutacji warto wybrać WNS.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: