Aktualności

Informacje uniwersyteckie

 • Na czym polega działanie chemeryny? Badają to naukowcy z UWM

  Prof. Nina Smolińska z Katedry Anatomii i Fizjologii Zwierząt Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie od 2018 roku realizuje projekt naukowy "Rola chemeryny w macicy świni w okresie okołoimplantacyjnym". Głównym obszarem jej zainteresowań badawczych jest endokrynologia rozrodu.

 • Jakie będą kolejne lata dla humanistów z UWM?

  Prof. Andrzej Szmyt od ośmiu lat kieruje pracą Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Funkcję dziekana będzie piastował także w kadencji 2020-2024. O największych wyzwaniach stojących przed humanistami z UWM opowiadał na antenie Radia UWM FM.

 • Podsumowanie pierwszego etapu rekrutacji na studia na UWM

  Ponad 5,5 tysiąca nowych studentów rozpocznie w październiku naukę na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Na uczelni zakończył się właśnie pierwszy etap rekrutacji. Drugi nabór zaplanowany jest od 22 września do 5 października. Szczegóły zdradził nam Paweł Łojewski.

 • Prof. Adam Doliwa nowym Dziekanem Wydziału Matematyki i Informatyki UWM

  1 września doszło do zmiany na stanowisku Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki UWM w Olsztynie. Dra hab. Jana Jakóbowskiego zastąpił prof. Adam Doliwa. O swojej dotychczasowej pracy na uczelni oraz planach rozwoju tej jednostki naukowo-dydaktycznej opowiedział w studiu Radia UWM FM.

 • Artystyczne plany Akademickiej Orkiestry Dętej UWM

  Akademicka Orkiestra Dęta UWM w Olsztynie mimo ograniczeń związanych z pandemią przygotowuje pierwsze działania w nowym roku akademickim. Muzycy zaangażowali się m.in. w tegoroczne Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki. O planach grupy opowiedział nam jej opiekun Rafał Krauze.

 • Olsztyńska Wystawa Dalii tym razem... online

  VIII Olsztyńska Wystawa Dalii została zaplanowana w dniach 23-25 września. Kwiaty w tym roku będzie można podziwiać przede wszystkim... w internecie. Wszystko w związku z obostrzeniami sanitarnymi, które obowiązują także na uczelni. Szczegóły zdradziła nam opiekunka kortowskiej kolekcji Teresa Jagielska.

 • Nowe władze Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa UWM

  Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ma nowego dziekana. Prof. Krzysztofa Młynarczyka (który kierował tą jednostką naukowo-dydaktyczną przez osiem lat) zastąpił prof. Krzysztof Jankowski (dotychczasowy Prodziekan ds. kształcenia).

 • Zmiany w programie MOST - trwa rekrutacja

  Studiujesz na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie i chcesz spędzić semestr lub cały rok akademicki na jednej z ponad dwudziestu polskich uczelni partnerskich? Od 2 do 15 września trwa rekrutacja do programu mobilności studentów i doktorantów MOST. Szczegóły zdradziła nam Agnieszka Jakimiuk.

 • Jak będzie rozwijać się Collegium Medicum UWM w Olsztynie?

  Jak rozwijać będzie się oferta kształcenia Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie? Dlaczego ostatnie miesiące były wyjątkowo trudne dla jego studentów. O to pytaliśmy prof. Sergiusza Nawrockiego - Prorektora ds. Collegium Medicum na lata 2020-2024.

 • Prof. Dariusz Popielarczyk nowym dziekanem Wydziału Geoinżynierii UWM

  Wydział Geoinżynierii UWM w Olsztynie ma nowego dziekana. Prof. Pawła Wielgosza, który 1 września oficjalnie rozpoczął pracę Prorektora ds. umiędzynarodowienia uczelni zastąpił prof. Dariusz Popielarczyk (w poprzedniej kadencji - Prodziekan ds. kierunku geodezja i kartografia).

 • Wydział Nauk Ekonomicznych UWM ma nową dziekan

  Przez najbliższe cztery lata pracą Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie kierować będzie prof. Mariola Grzybowska-Brzezińska. Była już Prodziekan ds. toku studiów opowiedziała nam o najważniejszych wyzwaniach, które stoją przed tą jednostką naukową i dydaktyczną.

 • Rozpoczynasz naukę na UWM? Znajdź znajomych z roku!

  Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaprasza wszystkie osoby, które w październiku rozpoczną naukę na uczelni do dołączenia do jednej z grup, w których będą mogły wymieniać się informacjami z koleżankami i kolegami z roku.

 • UWM rozpoczął 22 rok swojej pracy

  1 września rozpoczęła się kadencja nowych władz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Tego dnia Rektor prof. Jerzy Przyborowski wręczył oficjalnie akty powołania Prorektorom oraz dziekanom wszystkich wydziałów uczelni. Nam opowiedział o planach działań w pierwszych miesiącach pracy.

 • 18. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki

  Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zaprasza na 18. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki. W tym roku zajęcia odbędą się w nietypowej formie - w małych grupach oraz zdalnie w dniach 23-25 września. Zapisy rozpoczynają się 10 września. Co dokładnie przygotowali naukowcy z UWM? Posłuchajcie!

 • Publikacja naukowca z UWM wśród Najlepszych Książek Informatycznych 2020 roku

  Dr Marcin Kowalczyk z Wydziału Prawa i Administracji UWM w Olsztynie został laureatem konkursu na Najlepsze Książki Informatyczne Roku 2020. Doceniono jego publikację zatytułowaną: "Cyfrowe Państwo. Uwarunkowania i perspektywy". Opowiedział nam o niej w studiu Radia UWM FM.

 • Chemia na UWM - w październiku pierwsi studenci rozpoczną naukę

  Jednym z nowych kierunków, na których UWM w Olsztynie uruchamia kształcenie w roku akademickim 2020/2021 jest chemia. Studenci będą mieli do dyspozycji siedem laboratoryjnych pracowni oraz dwie sale seminaryjne. Właśnie zakończył się ich remont a wkrótce rozpocznie wyposażanie.

 • Coraz mniej wolnych miejsc na studia na UWM

  Kandydaci zakwalifikowani na studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie w pierwszej tegorocznej rekrutacji do 27 sierpnia musieli potwierdzić chęć rozpoczęcia nauki na wybranym kierunku. Zrobiło to ponad 5300 osób. A co z tymi, którzy znaleźli się na listach rezerwowych?

 • Profesor Jerzy Jaroszewski - Prorektor ds. polityki naukowej i badań UWM

  "Ewaluacja dyscyplin naukowych - to nasze największe wyzwanie od wielu lat" - podkreśla Prorektor ds. polityki naukowej i badań UWM w Olsztynie w kadencji 2020-2024 prof. Jerzy Jaroszewski. O zmianach dotyczących naukowców i wyzwaniach stojących przed nimi rozmawialiśmy w Magazynie Akademickim Radia UWM FM.

 • Profesor Mirosław Gornowicz - Prorektor ds. rozwoju i polityki finansowej UWM

  Prof. Mirosław Gornowicz już od ośmiu lat odpowiedzialny jest za finanse uczelni. W kolejnej kadencji będzie sprawował funkcję Prorektora ds. rozwoju i polityki finansowej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. O swojej dotychczasowej pracy opowiadał na antenie Radia UWM FM.

 • Profesor Sławomir Przybyliński - Prorektor ds. studenckich UWM

  Prof. Sławomir Przybyliński od grudnia 2018 roku pełnił funkcję Prorektora ds. kadr Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. 1 września przejmie obowiązki Prorektora ds. studenckich. O swojej dotychczasowej pracy na rzecz uczelni i planach na kadencję 2020-2024 opowiadał na antenie Radia UWM FM.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: