Aktualności

Informacje uniwersyteckie

 • Profesor Paweł Wielgosz - Prorektor ds. umiędzynarodowienia UWM

  Prof. Paweł Wielgosz przez ostatnie lata pełnił funkcję Dziekana Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. 1 września rozpocznie pracę w kolegium rektorskim - jako Prorektor ds. umiędzynarodowienia uczelni. O nowych obowiązkach opowiadał w studiu Radia UWM FM.

 • Znamy dziekanów wszystkich wydziałów UWM na lata 2020-2024

  Rektor elekt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Jerzy Przyborowski powołał dziekanów wszystkich wydziałów uczelni na lata 2020-2024. Zgodnie ze Statutem UWM wcześniej kandydatów na te stanowiska zgłaszały poszczególne jednostki naukowe.

 • Tajemnice religijności brazylijskich sertões

  Prof. Mieczysław Jagłowski z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie od 2018 roku realizuje badania w ramach grantu naukowego "Millenarystyczny mesjanizm brazylijskich sertões. Ujęcie historyczno-ejdetyczne". Próbuje zrozumieć i opisać tamtejsze wierzenia i tradycje.

 • Edukacja przyszłości - raport z UWM

  Wykładowcy kierunku analiza i kreowanie trendów z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie stworzyli raport dotyczący zmian w organizacji i w sposobach nauczania, m.in. tych spowodowanych przez pandemię koronawirusa. Opowiedział nam o nim dr hab. Andrzej Kucner.

 • Fusarium Graminearum - grzyby groźne dla zbóż i ludzi

  Prof. Tomasz Kulik z Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie zajmuje się badaniem europejskich populacji Fusarium Graminearum - bardzo niebezpiecznych patogenów atakujących głównie zboża, ale trafiających także do żywności i zagrażających zdrowiu ludzi i zwierząt.

 • Profesor Paweł Wysocki nowym Prorektorem ds. kształcenia UWM

  Prof. Paweł Wysocki przez ostatnie cztery lata pełnił funkcję Prodziekana ds. kształcenia Wydziału Bioinżynierii Zwierząt. 1 września przejmie obowiązki Prorektora ds. kształcenia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jak przyjął zaproszenie do współpracy z władzami uczelni? Posłuchajcie!

 • Rektor elekt UWM o swoich najbliższych współpracownikach

  "Cenię ich kwalifikacje i osiągnięcia" - mówi o swoich najbliższych współpracownikach w kadencji 2020-2024 Rektor elekt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. O zmianach w składzie kolegium rektorskiego prof. Jerzy Przyborowski opowiadał na antenie Radia UWM FM.

 • Realizują Studencki Grant Rektora badając małe zwierzęta

  Ewa Kaczmar jest lekarzem weterynarii i doktorantką w Katedrze Diagnostyki Klinicznej UWM w Olsztynie. Kieruje także pracą Koła Naukowego Technik Obrazowania w Diagnostyce Chorób Małych Zwierząt, które obecnie realizuje badania dofinansowane Studenckim Grantem Rektora. Na czym polegają? Posłuchajcie!

 • Czym jest anisakioza? I czy w Polsce powinniśmy się jej obawiać?

  Mgr Robert Stryiński jest doktorantem w Katedrze Biochemii Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie. Realizuje właśnie projekt badawczy, który ma pomóc w określeniu nowych metod diagnostycznych i terapeutycznych związanych z pojawiającą się już także w Polsce anisakiozą.

 • Poznaliśmy Prorektorów UWM w kadencji 2020-2024

  Rektor elekt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Jerzy Przyborowski przedstawił Prorektorów uczelni na kadencję 2020-2024. Jego najbliższymi współpracownikami będą: prof. Mirosław Gornowicz, prof. Jerzy Jaroszewski, prof. Sergiusz Nawrocki, prof. Sławomir Przybyliński, prof. Paweł Wielgosz i prof....

 • Czy nanocząsteczki mogą pomóc w leczeniu nadciśnienia tętniczego?

  Dr Michał Majewski z Katedry Farmakologii i Toksykologii Wydziału Lekarskiego UWM w Olsztynie prowadzi badania polegające na ocenie aktywności izolowanych naczyń tętniczych szczura oraz oznaczeniu stresu oksydacyjnego w różnych modelach eksperymentalnych. Opowiedział o nich w studiu Radia UWM FM.

 • Rozprawa doktorska z UWM nagrodzona w ogólnopolskich konkursach

  "Odpowiedzialność karna w prawie spółdzielczym" - to temat rozprawy doktorskiej dra Patryka Łukasiaka z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zdobyła ona dwie nagrody ogólnopolskich konkursów na najlepsze prace badawcze z zakresu spółdzielczości.

 • Zagraniczni studenci na UWM. Ilu rozpocznie naukę od października?

  Około 50 obcokrajowców wyraziło chęć rozpoczęcia studiów na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie w roku akademickim 2020/2021. To głównie obywatele Białorusi, Litwy i Ukrainy. Szczegóły zdradziła nam Sylwia Zakrzewska z Biura ds. Współpracy Międzynarodowej UWM. Posłuchajcie!

 • Na UWM rozpoczęła się budowa Polikliniki Wyjazdowej Dużych Zwierząt

  Przy ul. Oczapowskiego w Kortowie rozpoczęły się prace związane z budową Polikliniki Wyjazdowej Dużych Zwierząt Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Już za rok z jej nowoczesnych możliwości będą mogli korzystać naukowcy, studenci i pacjenci w regionie.

 • Znamy wyniki rekrutacji na studia na UWM

  Kandydaci na studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie w roku akademickim 2020/2021 najchętniej wybierali kierunek lekarski, weterynarię i psychologię. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także: kryminologia, prawo, informatyka, ekonomia, zarządzanie i filologia angielska.

 • Jak pomóc pszczelarzom?

  Według oficjalnych danych w Polsce żyje obecnie około 1,5 miliona rodzin pszczelich, czyli uli obsadzonych pszczołami. Nawet 30 procent z nich może ginąć każdego roku z powodu warrozy. A dzieje się tak, ponieważ pszczelarze w niewłaściwy sposób walczą z tą chorobą. O czym opowiedział nam prof. Jerzy Wilde.

 • Stwórz logo na 20-lecie WPiA

  Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ogłosił otwarty, ogólnopolski konkurs na logo związane z obchodami 20-lecia tej jednostki naukowo-dydaktycznej. Prace nadsyłać można do 31 sierpnia. A szczegóły zdradził nam dr Tomasz Majer.

 • Odwiedziliśmy Laboratorium Diagnostyki Molekularnej UWM w Olsztynie

  Prof. Renata Ciereszko z Katedry Anatomii i Fizjologii Zwierząt Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie kieruje pracą kortowskiego Laboratorium Diagnostyki Molekularnej. Z grupą naukowców realizuje obecnie dwa projekty badawcze finansowane ze środków Narodowego Centrum Nauki.

 • UWM na Olsztyn Green Plażówce

  Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie promując własne działania związane z ideą Green University kolejny raz w połowie sierpnia był obecny na plaży nad jeziorem Ukiel. Podczas Plażówki Olsztyn Green Festivalu specjalne atrakcje przygotowali m.in. przedstawiciele Yacht Klubu UWM oraz AKP Skorpena.

 • To uczelnie mają decydować o formie realizacji zajęć

  To rektorzy poszczególnych uczelni podejmują decyzje dotyczące formy kształcenia w nowym roku akademickim - podkreślał w rozmowie z naszym reporterem Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Wojciech Maksymowicz. Na UWM zajęcia w semestrze zimowym będą realizowane w trybie zdalnym oraz mieszanym.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: