Aktualności

Informacje uniwersyteckie

 • Jest decyzja w sprawie sposobu realizowania zajęć na UWM

  W trybie zdalnym i mieszanym będą realizowane zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie w semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021. Decyzję w tej spawie wydał właśnie Rektor elekt UWM prof. Jerzy Przyborowski. Dlaczego uczelnia zdecydowała się na takie rozwiązanie?

 • Na UWM zakończyła się internetowa rejestracja kandydatów na studia

  Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie zakończyła się internetowa rejestracja kandydatów na studia w roku akademickim 2020/2021. W pierwszym etapie rekrutacji chęć rozpoczęcia nauki na największej uczelni w regionie wyraziło około 12,5 tysiąca osób. Wyniki naboru poznamy 19 sierpnia.

 • Żywność tradycyjna, czyli... jaka?

  Dr Dominika Jakubowska od kilku lat bada zachowania konsumentów na rynku żywności. Obecnie realizuje projekt naukowy, który ma określić zestaw cech tradycyjnych produktów żywnościowych, które gwarantują ich wiarygodność w oczach konsumentów, a tym samym powodują gotowość do ich zakupu.

 • Komiksem zachęcają do studiowania filozofii

  Dr hab. Dorota Sepczyńska i Michał Wiśniewski stworzyli komiks, który ma zachęcać do studiowania filozofii. W zabawny sposób opowiada o tym, jak kształci się filozofów na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie i łamie stereotypy dotyczące ich funkcjonowania na rynku pracy.

 • Ewolucja gwiazd okiem naukowców z UWM

  Dr Marcin Hajduk z Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie realizuje projekt badawczy "Ewolucja gwiazd centralnych wyznaczona za pomocą obserwowanych zmian strumieni mgławic planetarnych". O wynikach swoich prac opowiadał w studiu Radia UWM FM.

 • Dołącz do Szkoły Doktorskiej UWM! Trwa rekrutacja

  Do 28 sierpnia trwa internetowa rejestracja kandydatów do Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jak przekonuje Bartosz Naumowicz z Rady Samorządu Doktorantów UWM, nauka na studiach trzeciego stopnia to szansa na rozwój nie tylko dla tych, którzy chcą zostać na uczelni.

 • Jak powstaje interaktywny atlas Królestwa Polskiego lat 1815-1914?

  Od ponad roku historycy z UWM tworzą interaktywny atlas statystyczno-demograficzny Królestwa Polskiego lat 1815-1914. Na swoje badania otrzymali 1,4 miliona złotych. To najwyższy jak dotąd grant dla naukowców z Wydziału Humanistycznego. O pracach w studiu Radia UWM FM opowiadał prof. Krzysztof Narojczyk.

 • Na UWM powstaje wysokorozdzielczy globalny model jonosfery

  Zespół naukowców i studentów z Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pracuje nad nowym globalnym modelem jonosfery. Jego zaletą ma być wysoka rozdzielczość, co pozwoli na obserwację pogody kosmicznej. O prowadzonych badaniach w studiu Radia UWM FM opowiadał prof. Paweł Wielgosz.

 • Czym jest zielona wiktymologia?

  "Zielona wiktymologia - nowy kierunek badawczy w obszarze kryminologii" - to nazwa grantu naukowego realizowanego na Wydziale Prawa i Administracji UWM w Olsztynie. Pracownicy Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej sprawdzają jak zmienia się przestępczość w obszarze środowiska naturalnego.

 • Kolejne cenne zbiory trafią do cyfrowego katalogu Biblioteki UWM

  W 2020 roku w Bibliotece UWM realizowane są dwa projekty finansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dwadzieścia sześć osób pracuje nad archiwalnymi zbiorami Wyższej Szkoły Rolniczej i Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie oraz Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej Hosianum.

 • #KierunekUWM - Wirtualne spacery po uczelni

  Wspólnie z Telewizją Kortowo zapraszamy do obejrzenia wirtualnych spacerów po wszystkich wydziałach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. To świetna okazja, by przed podjęciem decyzji o wyborze kierunku studiów przekonać się, w jakich warunkach prowadzone są ćwiczenia i wykłady.

 • Ostatnie dni internetowej rejestracji kandydatów na studia na UWM!

  13 sierpnia zakończy się internetowa rejestracja kandydatów na studia na rok akademicki 2020/2021 na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Przez ostatnie tygodnie na antenie Radia UWM FM prezentowaliśmy Wam ofertę kształcenia wszystkich jednostek naukowych największej uczelni w regionie.

 • Studencie - oceń wykładowcę!

  Biuro ds. kształcenia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zachęca studentów do udziału w badaniu jakości realizacji zajęć dydaktycznych. Tradycyjnie po zakończeniu każdego semestru żacy mogą wypełnić specjalne ankiety i ocenić swoich wykładowców. Mają na to czas do 15 października.

 • Śpiwór, który może uratować życie ludzi i zwierząt powstał na UWM

  Śpiwór do utrzymania optymalnej temperatury podczas wykonywania czynności medycznych, ratowniczych u ludzi i zwierząt - to wynalazek dra Pawła Jastrzębskiego z Katedry Ratownictwa Medycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 • Studenci apelują o upamiętnienie ofiar tragicznych wydarzeń w Kortowie

  Czy w Kortowie powinna powstać ścieżka edukacyjna upamiętniająca ofiary przeprowadzonej w czasie II Wojny Światowej tzw. akcji T-4 oraz mordu dokonanego przez Armię Czerwoną na osobach przebywających wówczas w kortowskim Zakładzie Leczniczo-Opiekuńczym dla osób umysłowo chorych?

 • #KierunekUWM - Filia UWM w Ełku

  Administracja, bezpieczeństwo wewnętrzne, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna oraz pielęgniarstwo - to kierunki studiów oferowane przez działającą w Ełku Filię Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Chętnych do rozpoczęcia kształcenia wyższego w tym mieście jest coraz więcej.

 • Zootechnika najwyżej ocenianym kierunkiem kształcenia na UWM

  Od wielu lat kierunek zootechnika realizowany przez Wydział Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zajmuje czołowe lokaty w rankingu fundacji Perspektywy. Obecnie sklasyfikowany jest na drugim miejscu w Polsce. Nie może też narzekać na brak kandydatów na studia.

 • Ostatni etap realizacji badań pierwszego zdobywcy Diamentowego Grantu z UWM

  Mgr inż. Arkadiusz Zakrzewski - doktorant z Katedry Mikrobiologii Przemysłowej i Żywności Wydziału Nauki o Żywności UWM w Olsztynie, który jest pierwszym w historii uczelni zdobywcą Diamentowego Grantu - wkroczył już w ostatni etap realizacji swoich badań. Czego dotyczą? Posłuchajcie!

 • #KierunekUWM - Szkoła Doktorska

  Myślisz o karierze naukowej? Chcesz po ukończeniu studiów magisterskich dalej rozwijać swoje zainteresowania badawcze? Dołącz do Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Internetowa rejestracja kandydatów potrwa od 10 do 28 sierpnia. Szczegóły zdradził nam prof. Paweł Brzuzan.

 • Neurolodzy z UWM badają przebieg COVID-19

  Prof. Marcin Mycko - kierownik Kliniki Neurologii Collegium Medicum UWM w Olsztynie - prowadzi badania dotyczące ograniczenia śmiertelności w przebiegu COVID-19 poprzez poszukiwanie mechanizmów i metod terapii zespołu burzy cytokinowej. Opowiedział nam o nich w studiu Radia UWM FM.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: