Aktualności

Informacje uniwersyteckie

 • Stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców

  Do 20 grudnia Biuro ds. Nauki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przyjmuje wnioski o stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców. Kto może ubiegać się o takie wsparcie finansowe i jakie warunki należy spełnić? Sprawdziliśmy!

 • Kto powalczy o tytuł Belfra 2019 roku na UWM?

  Za nami pierwszy etap plebiscytu Belfer 2019. Na każdym z wydziałów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie studenci wybrali swoich ulubionych wykładowców. Finałowe głosowanie zaplanowano w dniach 13-19 stycznia 2020 roku. Kto ma szansę na tytuł i wyjątkową statuetkę?

 • Sukces studentów Collegium Medicum UWM

  Studenci kierunku lekarskiego z Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zajęli pierwsze miejsce w III Mistrzostwach Polski w Szyciu Chirurgicznym 2019. Zawody odbyły się w dniach 29-30 listopada w Zielonej Górze. Rywalizowało w nich 20 drużyn z całej Polski.

 • Morsowanie w Kortowie? W każdą niedzielę!

  Akademicki Klub Płetwonurków "Skorpena" zaprasza w każdą niedzielę o 12:00 do wspólnego morsowania na plaży w Kortowie. Dlaczego warto kąpać się zimą? Jak się do tego przygotować? Sprawdziliśmy! Pierwsze spotkanie miłośników "chłodnych" kąpieli odbyło się 1 grudnia.

 • Aż dwa Laury Uniwersyteckie dla UWM!

  Akademia Biznesu UWM w Olsztynie oraz Uniwersytecki Teatr Muzyczny zdobyły tegoroczne Laury Uniwersyteckie. Nagrody zostały wręczone 30 listopada podczas Gali w Poznaniu. Przyznano je w sześciu kategoriach wyróżniając najciekawsze inicjatywy i organizacje, które wspierają działalność studentów.

 • Listopadowe posiedzenie Senatu UWM

  29 listopada w kortowskiej "Starej Kotłowni" zebrał się Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Czego dotyczyły obrady? O to zapytaliśmy Prorektorów UWM: prof. Sławomira Przybylińskiego oraz prof. Sergiusza Nawrockiego. Zapraszamy do wysłuchania naszej relacji.

 • Znamy nazwę kortowskiego Centrum Popularyzacji Nauki

  KortoSfera - tak będzie nazywać się powstające w kampusie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji. Uczelnia rozstrzygnęła właśnie konkurs na jego oficjalną nazwę. Jego zwycięzcami zostali: prof. Urszula Doliwa i Emil Karpiński.

 • Wydział Nauk Technicznych UWM zorganizował Targi Pracy

  Przedstawiciele kilku regionalnych firm oraz Biura Karier spotkali się ze studentami podczas Targów Pracy na Wydziale Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Przedstawili swoją ofertę praktyk, pracy oraz specjalistyczny sprzęt. Zapraszamy do wysłuchania naszej relacji.

 • Podróże to spotkania z ludźmi

  Podczas kolejnego spotkania cyklu "Biblioteka Podróżnika" dr. inż. Iwona Batyk oraz Andrzej Krakowiak zabiorą nas do Korei Południowej. Opowiedzą o inspirującej nowoczesności i tradycjach tego kraju oraz o zderzeniu z inną kulturą. Dlaczego warto podróżować na własną rękę? Posłuchajcie!

 • Ul. Dobrej Nadzieji - wystawa na Wydziale Nauk Społecznych UWM

  Teatr Studencki Cezar przygotował wystawę teatralno-fotograficzną "ul. Dobrej Nadzieji". Można ją obejrzeć w Galerii Foyer na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wernisaż odbył się 26 listopada.

 • Międzynarodowa dyskusja o gospodarowaniu obszarami wiejskim

  "Jakość informacji w procesach podejmowania decyzji o gospodarowaniu na terenach wiejskich" - to hasło konferencji zorganizowanej w dniach 26-27 listopada przez Wydział Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UWM. Do Olsztyna przyjechali z tej okazji naukowcy z kilku europejskich krajów oraz...

 • UWM uczestniczy w międzynarodowym projekcie SMARTRURAL

  Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie uczestniczą w międzynarodowym projekcie SMARTRURAL. W listopadzie w Eskisehir Osmangazi Universitesi w Turcji odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli siedmiu europejskich uczelni. Czego dotyczyło? Naszym gościem była dr hab. inż. Agnieszka Jaszczak.

 • Prof. Andrzej Szmyt wyróżniony na Ukrainie

  Dziekan Wydziału Humanistycznego UWM w Olsztynie prof. Andrzej Szmyt został uhonorowany tytułem "Poczesnogo Profesora" Akademii Humanistyczno-Pedagogicznej im. Tarasa Szewczenki w Krzemieńcu na Ukrainie. To odpowiednik polskiego tytułu doktora honoris causa.

 • Kortowski Mikołaj znów pomaga!

  Od 25 do 29 listopada Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego UWM w Olsztynie zachęca do udziału w szóstej już edycji akcji Kortowski Mikołaj. W tym roku zebrane w Kortowie pieniądze zostaną przeznaczone na zakup wózka manualnego dla Michała Ostrowskiego - studenta filologii polskiej.

 • Studenci wybiorą Belfra 2019 roku na UWM. Startuje pierwszy etap plebiscytu!

  Kto zostanie najpopularniejszym wykładowcą Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i sięgnie po statuetkę Belfra 2019 roku? Już 25 listopada rusza pierwszy - wydziałowy - etap plebiscytu organizowanego przez Radę Uczelnianą Samorządu Studenckiego UWM.

 • Ile Europy w Europie? - debata na Wydziale Nauk Społecznych UWM

  "Ile Europy w Europie. Spór o multikulturowość" - to hasło debaty zorganizowanej 21 listopada na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przez Naukowe Koło Socjologów "QUAERO". Jej gościem był dr Piotr Ślusarczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

 • Kortowo pożegnało prof. Wiesława Szczepańskiego

  Społeczność akademicka pożegnała w Kortowie prof. Wiesława Antoniego Szczepańskiego. Wieloletni kierownik Zakładu Hodowli i Technologii Produkcji Owiec, a następnie Katedry Owczarstwa, Łowiectwa i Hodowli Kóz na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt UWM w Olsztynie zmarł 17 listopada. Miał 85 lat.

 • UWM dla regionu jest wartością samą w sobie

  "Nie ma żadnych podstaw, aby twierdzić, że Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie będzie uczelnią zawodową. Jest to stwierdzenie, które mnie osobiście (ale nie tylko mnie) bardzo wzburzyło" - przyznaje prof. Jerzy Przyborowski. Na antenie Radia UWM FM opowiadał o zmianach, które zachodzą na uczelni w...

 • Za nami XXIII Dni Edukacji Prawniczej na UWM

  Od 18 do 20 listopada w piętnastu ośrodkach akademickich na terenie całej Polski obchodzono XXIII Dni Edukacji Prawniczej. Także na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbyły się wykłady i warsztaty, poszerzające wiedzę z zakresu nauk prawnych. Zapraszamy do wysłuchania relacji.

 • Siedmioro naukowców z UWM zdobyło stypendium ministra

  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawiło wyniki konkursu stypendialnego dla wybitnie zdolnych młodych naukowców. W gronie 211 wyróżnionych znalazło się aż siedmioro badaczy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. To najlepszy jak dotąd wynik naszej uczelni.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: