Aktualności
29.03.2022

Mariusz Lubomski: Świat dziękuje mi, a ja się w tym staram znaleźć

Prawie 14 lat czekaliśmy na kolejny studyjny album Mariusza Lubomskiego. 25 marca ukazała się płyta "Sęk You" z piosenkami skomponowanymi do tekstów Sławomira Wolskiego. O 40-letniej współpracy z tym tekściarzem i nowym materiale wokalista opowiadał na antenie Radia UWM FM. Posłuchajcie!

 

Foto: Karol Kacperski

W 2008 roku roku Mariusz Lubomski wydał płytę "Ambiwalencja". I jak przyznaje - już wówczas myślał o kolejnym krążku. Jednak dopiero dwa lata temu poczuł, że jest na to gotowy. Że teksty, które otrzymał od Sławomira Wolskiej tworzą zwartą opowieść. "Dostałem od Sławka pakiet zachwycających tekstów, których wystarczyło tylko nie zepsuć w piosence. Znamy się od 40 lat. Poznaliśmy się niedaleko Olsztyna na warsztatach muzycznych. Pewnie on - znając mnie - pisze te teksty wiedząc z jakim gościem się zmierzą. Sławek dużo więcej wie o mnie niż ja o sobie. A mam bardzo dużo słabości. I myślę, że też podobnie myślimy. Nasze życie podobnie przebiega - trochę z boku, trochę poza mainstreamem. I stąd utkały się te piosenki" - mówił na antenie Radia UWM FM.

Płytę nagrał ze znakomitymi muzykami (Michał Rybka, Szymon Łukowski, Nikodem Wróbel, Maciej Domagalski) w Monochrom Studio w Kotlinie Kłodzkiej. "Mieliśmy dużo czasu, żeby poszukać, zastanowić się, powchodzić w jakieś korytarze, z których można było spokojnie jeszcze wyjść i wejść i w inny. Byliśmy tam zamknięci w takiej oazie - w znakomitym studiu. To miało ogromne znaczenie."

A jak należy interpretować tytuł albumu? Czy "Sęk You" to podziękowanie? A jeśli tak, to za co i komu? "Ja bardziej myślę o ludziach i świecie, który mnie otacza. On mówi mi: Panu dziękujemy! Chociaż będzie Pan się prężył i chciał zaistnieć - my o tym wiemy, ale dziękujemy. Tak rozumiem ten przewrotny tytuł płyty. Świat dziękuje mi, a ja się w tym staram znaleźć. Ale radzę sobie z tym."

Z Mariuszem Lubomskim rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

Płytę "Sęk You" promuje m.in. utwór "Jednakowi".

Przyjaciele - stań się jednym z nich: