Aktualności
26.04.2022

Czesław Mozil: Jestem nerdem i gram na akordeonie. Bycie innym jest ok!

"Słowo ideologia, było często używane w sferze publicznej, przez ludzi, którzy nie mają zielonego pojęcia, co to znaczy. I to mnie prowokowało. Więc stwierdziłem, że mogę stworzyć swoją... ideologię Mozila" - mówił w studiu Radia UWM FM Czesław Mozil. O nowym albumie i planach rozmawiał z nim Piotr Szauer.

 

"#IDEOLOGIAMOZILA" to album bardzo osobisty. Zbiór obserwacji świata, ale i najbliższego otoczenia. To zamknięty w 11 piosenkach manifest ważnych dla Czesława Mozila spraw i wartości, które podzielają również obecni na płycie goście. W utworze „Z miłości" (który opowiada o przemocy domowej) zagrała Hania Rani a w pierwszym singlu „Dzień, w którym uśmiech znikł" pojawił się światowej klasy kontratenor Michał Sławecki. Stanisław Soyka w nagraniu „Pan tu nie stał" zgodził się zostać przedstawicielem pokolenia, które nie chce zrozumieć młodszej generacji, a Czadoman w „Autorytecie" pięknie wyśpiewał hymn o wszystkich „nieomylnych" krytykach muzycznych.  

"Jestem przekonany, że te piosenki będę grał do końca życia. Ten album jest bardzo osobisty. Udało się stworzyć jakąś narrację - nie za bardzo pozytywną. Przez to, że dla niektórych jestem panem z telewizji, dla innych bałwankiem Olafem, mój wizerunek nie jest oczywisty" - mówił w studiu Radia UWM FM Czesławem Mozil. "Lubię jak piosenki są o czymś. Przez to, że jestem po czterdziestce wiem, że ten świat nie jest tak kolorowy, jak myślałem, że był. Niektóre piosenki - tak jak Z Miłości - pisałem bardzo szczęśliwy w Tajlandii. Ale ta myśl, że jesteś w związku, kochasz, ale wiesz, że też potrafisz krzywdzić, sprawia, że starasz sobie to wytłumaczyć."

Z Czesławem Mozilem rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

Za produkcję albumu „#IDEOLOGIAMOZILA" odpowiada znany i ceniony w świecie hip-hopu Matheo. "Na pewno będziemy robić więcej rzeczy razem. Może to będzie cała płyta? Jak wszystko dobrze pójdzie, zrobimy też muzykę do spektaklu. Stworzyliśmy taką hybrydę, której ja wcześniej nie słyszałem. Pracuje się z nim znakomicie!" - zdradza Mozil. Jednak jego kolejnym krokiem wydawniczym będzie album z projektem Grajkowie Przyszłości.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: