Aktualności
18.09.2022

Nowości muzyczne 19-25.09.2022

WHITE LIES - Trouble In America [PIOSENKA TYGODNIA]

W lutym ukazał się szósty studyjny album brytyjskiej grupy. Teraz zespół przedstawia pierwszy bonusowy utwór z nadchodzącej rozszerzonej edycji „As I Try Not To Fall Apart”. "Trouble In America" zostało napisane kilka dni po 'Am I Really Going to Die' i reprezentuje ten sam świat i energię. Desperacyjny funk? W tej piosence skaczemy między umysłem seryjnego mordercy, a jego dobrą chrześcijańską nastoletnią córką” - tak o utworze mówi zespół.

BIAŁY FALOCHRON - Cały Czas Się Gubię

Nowe twarze na scenie alternatywnej muzyki. Wrocławski duet tworzą Kuba K. Kamil M. Tworzą muzykę z pogranicza tanecznej elektroniki i post punka z melorecytowanymi partiami wokalnymi. Od dwóch lat pracują nad debiutancką płytą. "Nie Masz Wyjścia Musisz Znaleźć Drogę" ma ukazać się jeszcze w tym roku. 

BILLY NOMATES - Balance Is Gone

Mieszkająca w Britstolu Tor Maries, bo tak naprawdę nazywa się Billy Nomates, zyskała większy rozgłos za sprawą udziału w nagranich Sleaford Mods. Dwa lata temu wydała swój debiutancki krążek, a w ubiegłym roku mini-album. Twórczość wokalistki określana bywa jako "jeden z głosów swojego pokolenia", stającego w obronie dyskryminowanych i społecznie wykluczonych. W styczniu przyszłego roku ukaże się jej druga płyta zatytułowana "Cacti" 

THE BLACK ANGELS - Empires Falling

Minęło 5 lat, odkąd fani mieli okazję posłuchać ostatniego albumu Black Angels. Nowe dzieło amerykańskiej grupy z Teksasu "Wilderness of Mirrors" to triumfalny powrót. Polityczny chaos, pandemia i ciągła dewastacja środowiska naturalnego dostarczyły pożywki dla frontmana Alexa Maasa i jego kolegów. Nowy szósty krążek ekipy z Austin ukazał się w miniony piątek. 

MONOFON - Monomiasto [PŁYTA TYGODNIA]

Zespół Monofon powstał w 2020 roku z inicjatywy basisty Rafała Boryckiego, perkusisty Michała „Dimona” Jastrzębskiego związanych z zespołem Lao Che i gitarzysty Michała Wójcika. Do współpracy nad debiutanckim albumem muzycy zaprosili Halszkę Nabirę – instrumenty klawiszowe, kornet oraz wokalistę Jacka Szymkiewicza. Na płycie możemy usłyszeć między innymi Marcina Żabiełowicza, Damiana Pielkę, Magdę Dubrowską (Nanga) i Karola Golę (Nanga, Lao Che).

Tak Michał “Dimon” Jastrzębski wspomina początki powstawania albumu:„...Zanim trafiliśmy do wielu różnych studiów nagraniowych, muzyka powstawała bardzo sprawnie w naszych mieszkaniach i salach prób, korespondencyjnie. Już podczas nagrywania zwróciliśmy się do klasycznych, analogowych rozwiązań, wbrew aktualnie przyjętym metodom pracy. Wykorzystaliśmy całą paletę klasycznych instrumentów klawiszowych, perkusyjnych, smyczkowych i dętych, a cała produkcja to wynik wspólnej pracy wielu osób, które pojawiały się na naszej drodze”.

Zmarły w kwietniu 2022 roku Jacek Szymkiewicz o swoich tekstach na płycie mówił: „Na początku była muzyka i to ona prosiła się o teksty. Kiedy już koledzy Jastrzębski i Borycki pokazali mi muzykę zapytałem o krajobraz emocjonalny, który towarzyszył im, kiedy muzykę pisali. Usłyszałem o życiu mężczyzn już po kryzysie wieku średniego, po przejściach czasem wykraczających poza dobry smak i granice finezji w zezwierzęceniu. O powrocie do punktu, z którego wyruszyli na te wszystkie niesamowite przygody. o dystansie, który sprawia że nieszczęścia stają się lżejsze, a z czasem zamieniają się w żart, który katastrofom przydaje piękna rodem z greckiej tragedii. Otworzyłem więc memuary moich przygód i na światło dzienne wyciągnąłem te, które w tym samym sosie były umazane. Historie o burzach z piorunami, szybkich samochodach, włoskiej kuchni i psychologii”.

Lista piosenek:

1. Stoimy na dachu
2. Lepiej zostańmy
3. Bossa
4. Horror
5. Faraon
6. Ich wszystkich
7. Warszawa - Stambuł
8. Korona
9. Ul
10. Jest tak wspaniale

Przyjaciele - stań się jednym z nich: