Aktualności
10.03.2023

Nowości muzyczne 13-19.03.2023

MCKINLEY DIXON - Run, Run, Run [PIOSENKA TYGODNIA]

Urodzony w Maryland raper McKinley Dixon nabiera rozpędu swoim najnowszym singlem „Run, Run, Run” i przygotowuje się do wydania nowego albumu studyjnego. Krążek "Beloved! Paradise! Jazz!?" ukaże się 2 czerwca 2023 roku nakładem City Slang Records.

Utwór łączy optymistyczną produkcję z lat 90. z jazzową instrumentacją. Podejmuje trudny temat: artysta przedstawia swoje podejście do przemocy z użyciem broni.

McKinley Dixon nazywa nieżyjącą już Toni Morrison największą raperką wszechczasów. Sposób, w jaki młody artysta porusza tematy takie jak przemoc i religia w środowisku Afroamerykanów przywołuje na myśl dzieła tej powieściopisarki. To właśnie z trylogii "Beloved" Toni Morrison pochodzi tytuł jego nadchodzącego albumu: Beloved! Paradise! Jazz!?

Artysta wymyka się konwencjom, świetnie odnajduje się w hip-hopie z neo-soulowym i rhythm'n'bluesowym zacięciem. Nie stroni od żywych instrumentów i bogatych aranżacji. Na swoim koncie ma także gościnny występ na ubiegłorocznej płycie hardcore-punkowej grupy Soul Glo.KIWI - Kruszysz
 
Artystka powraca w doskonałym stylu. Rok temu zadebiutowała niezwykle dobrze przyjętym albumem “Pętla”, z którym zaprezentowała się na kilku polskich festiwalach, m.in.  FEST Festival czy Great September.
Teraz prezentuje singiel, którym zapowiada swój nowy materiał. “Kruszysz” to kolejny efekt współpracy z duetem producenckim SARAPATA.

"Kruszysz to mocne (od)loty i bolesne upadki. Zakazane motyle w brzuchu, które czujemy z różnych powodów" - komentuje KIWI.

KIWI to Wiktoria Nazarian – krakowska wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Uwielbia połączenie delikatnego wokalu z elektronicznym brzmieniem. Tworzy piosenki, które łapią za serce i hipnotyzują słuchacza. Na swoim koncie ma współpracę m.in. z olsztyńskim zespołem Stach Bukowski.BIRDY - Raincatchers

Deszczowa Birdy powraca z nową piosenką. Pod tym pseudonimem kryje się Jasmine van den Bogaerde, nazywana "Kate Bush naszych czasów". Urodziła się w 1996 roku. Ma szkockie, angielskie, belgijskie oraz holenderskie pochodzenie. Na brytyjskie listy przebojów wdrapała się już jako 14-latka, gdy debiutowała własną wersją utworu "Skinny Love" Bona Ivera.

W czerwcu ukaże się jej piąty studyjny album "Portraits", a już teraz można posłuchać pierwszego singla promującego nadchodzące wydawnictwo.

Birdy była wśród potencjalnych kandydatów Wielkiej Brytanii na tegoroczny konkurs Eurowizji.

PORTUGAL. THE MAN - Dummy

Portugal. The Man, multiplatynowi zdobywcy Grammy, wracają triumfalnie z nowym singlem "Dummy".

"To numer dla wszystkich nieuleczalnych miłośników ponuractwa, którzy tańcząc do Boys Don't Cry snują poetyckie opowieści o ostatecznych czasach. Wszystkie moje problemy wydają się tak odległe. Dziękuję za cierpliwość. Dobrze jest wrócić!" - powiedział John Gourley z Portugal. The Man.

To pierwszy oficjalny utwór zespołu z wyczekiwanego przez fanów albumu "Chris Black Changed My Life". Album jest dedykowany zmarłemu przyjacielowi i honorowemu członkowi zespołu, Chrisowi Blackowi. Płyta, którą wyprodukował Jeff Bhasker (Beyonce, Harry Styles, SZA, Mark Ronson), ukaże się 23 czerwca. Będzie to pierwszy długogrający album zespołu od czasu platynowego "Woodstock" z 2017 roku.

Po wydaniu płyty "Chris Black Changed My Life", rockmani z Portland wystąpią na kilku koncertach w 2023 roku. Na razie na lato zaplanowali występy w Stanach Zjednoczonych.


ORANŻADA - Karma Tango [PŁYTA TYGODNIA]

Oranżada to ewenement na scenie polskiego rocka. Zespół powstał w 2002 roku w Otwocku i przez dwie dekady swojej drogi artystycznej nieprzerwanie eksploruje przestrzeń muzyki progresywnej, psychodelicznej i alternatywnego rocka, w swoim oniryczno-melodyjnym stylu. Grali w klubach i na największych festiwalach w kraju (Open’er) i zagranicą (Klangbad Festiwal, Herzberg, czy Międzynarodowy Festiwal Sztuki w Bremie).

Grupa w tym roku świętuje 20-lecie swojej drogi artystycznej. Jak lepiej uświetnić taką rocznicę niż wydaniem nowej studyjnej płyty? To przecież najlepszy znak, że zespół jest żywym artystycznym organizmem i dopiero się rozkręca.

"Karma Tango" to pierwszy od 10 lat album studyjny zespołu i dziesięć nowych autorskich kompozycji Oranżady. Pięć po polsku i pięć po angielsku. Ukuty przez zespół termin 'psychodelicje’ będzie prowadzić słuchacza przez rzeczywistość widzianą oczami zespołu. Jedyną w nim pewną jest słońce, a nam każe się meandrować przez dziwne gęstwiny nowych technologii i finansów. Chwilę wytchnienia dają tylko podróż w głąb własnej wyobraźni lub ramiona ukochanej osoby. Obecnie życie to dla wielu nieustanna gonitwa za terminami i kupowaniem wciąż lepszego produktu...

Rzadko w Polsce słyszy się tak rasową, garażową psychodelię podlaną krautrockowym sosem. A to wszystko pod nazwą... Oranżada. Smacznego!

Oranżadę tworzą:
Robert Derlatka: gitara basowa i śpiew,
Michał Krysztofiak: gitara elektryczna i śpiew,
Maciej Łabudzki: pianino elektryczne, perkusja, flety
Artur Rzempołuch: perkusja.

Zespół o płycie: "Karma Tango" to rzecz o spowijającej nas tasiemcowej rzeczywistości. O niekończącym się tangu takich samych dni i poranków. Okresów poprzecinanych jedynie różnymi snami. To też piosenki o ciągle powstającej na nowo karmie, dwóch tańczących ze sobą światów. Odchodzącego, dekadenckiego i pełnego zachwytu dla samego siebie znanego nam do wczoraj świata.

Spis utworów:
1. Ty, Ja, On i My
2. Get Your Head Around Be Busy
3. Lay Down
4. My 1000
5. Shady House
6. Totalizator
7. 4 Horsemen
8. Here And Now
9. Tyle Dróg
10. Dzień 2020

Przyjaciele - stań się jednym z nich: