Aktualności
22.03.2023

Myslovitz, Żywiołak, Dr Misio i wiele innych atrakcji weekendu

Na przełomie marca i kwietnia zapraszamy na koncert z okazji 30-lecia Myslovitz w auli CEiIK-u. Na Scenie Zgrzyt wystąpią Żywiołak i Dr Misio, a podczas Samadhi Sounds nie zabraknie dobego techno. W pubie LAS zagra francuski zespół Bracco, a także zespół Elbong. W Galerii Usługa wystąpi Sławek Pezda Quartet.  Dla słuchaczy mam zaproszenia. 

30 marca (czwartek) - Pub LAS, 20:00

BRACCO

Francuski duet łączy jazgot gitar, syntezatorowy szum, industrialne brzmienia i mechaniczny rytm wzbogacony o żywe intensywne bębnienie. Muzyka grupy pięknie się zapętla, wspomagana pohukiwaniami wokalisty i śmiało zmierza w ekstatyczne rejony postpunkowego, przymglonego duchem tajemnicy i niepokoju, dark techno. Dla starych dziadów trochę w tym Suicide, Alien Sex Fiend i Prodigy, ale młodzieży na pewno dużo innych fajnych rzeczy przychodzi do głowy z muzycznych porównań - jednak gdy kapela gra, cała sala entuzjastycznie podryguje. Francuzi podczas trasy po Polsce odwiedzą kilka miast, by na finał wystąpić podczas Vieux Crane Festivalu w Waszawie.

Wejściówki czekają we wtorek i czwartek w Uwierz w Muzykę. 

31 marca (piątek) - Browar Warmia-Scena Zgrzyt, 19:00

ŻYWIOŁAK

Początki zespołu Żywiołak sięgają 2005 roku, kiedy to spotykali się grający wcześniej m.in w Kapeli ze wsi Warszawa i ich troLe Robert Jaworski oraz Robert Wasilewski, gitarzysta i współzałożyciel formacji Open Folk. Rezultat tego spotkania, do którego później dołączyły wokalistki Anna Piotrowska, Izabela Byra oraz bębniarz Maciej Łabudzki, utrwalony został w pamięci słuchaczy przez pierwszą EP`kę zespołu - "Muzyka psychodelicznej świtezianki" i album "Nowa ex-tradycja".

Muzyczne nowatorstwo oraz wyciągnięcie na światło dzienne nieeksploatowanego jeszcze dotąd artystycznie pojęcia "demonologii ludowej", szybko wprowadziło formację na salony muzyki folkowej i alternatywnej. Kolejne albumy: "Nowa mix-tradycja", "Globalna wiocha", "Muzyka psychoaktywnego stolema", "Pieśni pół/nocy" i "Wendzki sznyt", to muzyczne kooperacje w obrębie wielu kolejnych osobowości artystycznych, z których wyłonił się aktualny skład.

Obecnie w Żywiołaku występuje grający niezmiennie m.in na lirze korbowej i fideli renesansowej Robert Jaworski, wokalistka, szałamaistka i flecistka Wiktoria Kwiatkowska oraz gitarzysta basowy i lutnista Kamil Strzyżewski. Ta trójka odpowiedzialna jest finalnie za kształt artystyczny zespołu, który w grudniu 2022 roku oddaje do rąk słuchaczy, poprzedzony m.in utworem "Sol Invictus", kolejny album zatytułowany "Dekonstrukcja historyczna I".

Tak jak na poprzednich płytach, zespół sięga w nim do przedchrześcijańskich symbolik oraz mało znanych pokładów polskich tradycji. Na podstawie jeszcze funkcjonujących w folklorze dawnych pieśni świątecznych, zespół podejmuje się trudnego zadania, próby rekonstrukcji istniejących już tylko szczątkowo dawnych mitów słowiańskich. Nie sposób zapomnieć o sukcesach zespołu które doprowadziły go do swej rynkowej pozycji. A były to m.in. główna wygrana w rockowym konkursie "Młode Wilki", Grand Prix Festiwalu Nowa Tradycja, Nagroda Publiczności na Festiwalu "Mikołajki Folkowe", wykorzystanie muzyki zespołu w grze "Wiedźmin II", nagrania w obrębie gier komputerowych: "Wiedźmin III", "Word of Tanks" czy "League of Legends", dzika karta w konkursie Eurowizji oraz dwie nominacje do "Fryderyków".

Dziś Żywiołak to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów muzyki folk w Polsce. Grupa ma za sobą dziesiątki występów polskich i zagranicznych i doczekała się statusu "pioniera" folku eksperymentalnego.

Wejściówki czekają w od poniedziałku do czwartku w Uwierz w Muzykę. 

31 marca (piątek) - aula CEiIK, 20:00

MYSLOVITZ 30-LECIE

Jeden z najważniejszych zespołów ostatnich 30 lat na polskiej scenie muzycznej zapowiada wiele nowości. Myslovitz wyruszy w 2023 roku zagrać koncerty promujące nadchodzącą, jedenastą płytę zespołu.

Grupa ma w swoim dorobku 10 płyt, które sprzedały się w nakładzie ponad pół miliona egzemplarzy. Przeboje, takie jak „Długość dźwięku samotności”, „Dla ciebie”, „My”, „Chłopcy”, „Scenariusz dla moich sąsiadów”, „Peggy Brown”, „Z twarzą Marilyn Monroe” i wiele innych na stałe zagościły we wszystkich polskich stacjach radiowych.

W lutym 2023 odbędzie się premiera nowej płyty zespołu. Zapowiadają ją trzy single: „Miłość”, „19” i „Pakman” nagrane z nowym wokalistą – Mateuszem Parzymięso. To pierwsza płyta zespołu od 10 lat. Ich ostatni album – zatytułowany „1.577” – został wydany w 2013 z wokalistą Michałem Kowalonkiem.

LINK DO WYDARZENIA 

Wejsciówki do wygrania w poniedziałek  i środę w UWM FM Po Południu oraz wtorek i czwartek w Radio Rano. 

1 kwietnia (sobota) - Browar Warmia-Scena Zgrzyt, 19:00

DR MISIO

Zespół Arka Jakubika, jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, reżysera związanego z ambitnymi projektami filmowymi na kulturalnej mapie Polski, znanego mn. ze świetnych ról dramatycznych w filmach Wojtka Smarzowskiego ("Wesele", "Dom zły", "Drogówka", "Wołyń", "Kler" ).

Dr Misio gra ostrego rock & rolla bez przebaczenia. Solidne brzmienie, ciężkie riffy, znakomite, mądre teksty Krzysztofa Wargi oraz Marcina Świetlickiego i brak muzycznego kompromisu sprawiają, że to nowa i oryginalna propozycja nie tylko dla fanów rocka ale przede wszystkim ludzi poszukujących w sztuce intelektualnych wrażeń i refleksji, otwartych na formę i nie stroniących od wspólnej, niemalże rytualnej zabawy. Zespół ma na swoim koncie cztery płyty "Młodzi", "Pogo", "Zmartwychwstaniemy" i "Strach XXI wieku".

Dr Misio zagrali niezliczoną ilość koncertów w całej polsce od maleńkich klubów po wielkie koncerty plenerowe oraz festiwale jak: Jarocin, Przystanek Woodstock, Orkiestra Meskie Granie, Cieszanów Rock Festival, Co Jest Grane Festival, Festiwal TOP TRENDY, Festiwal TOP of The TOP.
Dr Misio są wspaniałym zespołem dla publiczności oczekującej od artysty podczas koncertu dużo energii i emocji, zarówno w klubie jak i w plenerze a Arek Jakubik jest uważany za jednego z najlepszych i najbardziej żywiołowych frontmanów na polskim rynku muzycznym.

Wejściówki czekają w poniedziałek w Uwierz w Muzykę, wtorek i piątek w UWM FM Po Południu i w środę w Radio Rano. 

1 kwietnia (sobota) - Browar Warmia-Scena Zgrzyt, 22:00

LUZZTRO RECORDS vs. RESIST CREW || SAMADHI SOUNDS

Kolejna odsłona cyklu Samadhi Sounds. Tym razem pojawią się dwa mocne kolektywy didżejskie z Warszawy i Krakowa. Stołeczne Luzztro Records reprezentować będą Professor Saibertin i PIUR. Z południa Polski przybędzie Resist Crew , czyli 2LAV oraz Mike Lopo. Na rozgrzewkę zagra przedstawiciel gospodarzy - CZX z Samadhi Sounds.

Wejściówki czekają w czwartek w UWM FM Po Południu. 

1 kwietnia (sobota) - Pub LAS, 20:00

ELBONG / STONER JAM SESSION

Zespół z Elbląga wychodzi z szafy i jedzie na niczym nie skrępowane instrumentalne stonerkowo-psychodeliczne granko do Olsztyna. Do tego zaprasza na odjechane afterowe Jam Session do rana, więc zabierajcie kolegów, koleżanki, mamę, ojca, dziadka, psa, kota sąsiadki i wpadajcie - bo czemu nie?

20:00 ELBONG (impro/psycho/kurde/stoner)
21:30 - 4:20 JAM SESSION

Zasady JAM SESSION:
1. Grać może każdy
2. Nie gramy coverów
3. Grać może każdy

Nie ma żadnej moderacji i innych takich. Zapraszamy do rozmowy, dogadywania się - po ludzku.
Mamy wzmacniacze, perkusję, kilka mikrofonów, paletę efektów - powinno wystarczyć dla każdego. Ze swoim instrumentem wstęp free.

Zaproszenia czekają w środę i czwartek w Uwierz w Muzykę. 

1 kwietnia (sobota) - Galeria Usługa jazz Bar, 19:00

SŁAWEK PEZDA QUARTET - TRIBUTE TO TENOR LEGENDS

Tribute to Tenor Legends to początkowo cykl koncertów poświęcona twórczości najwybitniejszych saksofonistów tenorowych, którzy zainspirowali wiele pokoleń muzyków i słuchaczy. Każdy z koncertów był szansą na zapoznanie się z muzyką gigantów saksofonu, a także możliwością wysłuchania znakomitych gości. Po kilku koncertach cyklu, powstała idea nagrania albumu podsumowującego dotychczasowe koncerty oraz (jak się finalnie okazało) wychodząca znacznie poza nie. Premiera płyty „Tribute to Tenor Legends” odbyła się w listopadzie 2022 roku.

Sławek Pezda – saksofon tenorowy
Mateusz Gawęda – fortepian
Alan Wykpisz – kontrabas
Grzegorz Pałka – perkusja

Zaproszenie czeka we wtorek w Uwierz w Muzykę. 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: