Aktualności
02.07.2024

Ostróda Reggae Festival 2024 już w lipcu!

Podczas Ostróda Reggae Festivalu doświadczyć można wszystkich aspektów uczestnictwa w celebracji kultury pokoju, tolerancji i pozytywnej wibracji rozchodzącej się za pomocą dźwięków. Tutaj na wyciągnięcie ręki jest inny, barwny świat, pełen wszechotaczającego uśmiechu, szacunku i życzliwości. Spoiwem i powodem tego wyjątkowego zgromadzenia sąmelodie płynące z festiwalowych scen. W czasach czysto użytkowego odbioru muzyki, reggae wciąż w magiczny sposób oddziaływuje na ludzi wszystkich ras w każdym wieku, przyciągając spragnionych nie tylko dobrej rozrywki, ale również głębszych duchowych przeżyć.

 

Ostróda Reggae Festival łączy klasykę z nowoczesnością, wzniosłą historię z ekscytującą teraźniejszością szeroko pojętego reggae, przedstawia gwiazdy i wschodzące talenty z różnych miejsc globu, w oryginalny sposób czerpiące z drzewa jamajskich inspiracji. Oddaje im głos i pozwala zrozumieć kontekst ich przekazu.

ORF tradycyjnie rozpoczyna czwartkowy koncert polskich wykonawców w ostródzkim Amfiteatrze. Na trzy kolejne dni swe bramy otwiera Kompleks Sportowo – Rekreacyjny, skąd blisko do centrum miastai miejskiej plaży. Tam funkcjonować będą trzy sceny: Red Stage, czyli główna scena zespołów live, Green Stage, na której zobaczymy i posłuchamy wokalistów, DJ’ów i producentów oraz Yellow Stage prezentującą sound systemy. W pobliskim Parku Collisa mieścić się będzie oficjalne pole namiotowe oraz strefy min. strefa dziecięca, strefa bazarowa, wioska afrykańska, strefy warszatatów i innych aktywności.

Program festiwalu zapewnia kompleksowy i szeroki wgląd w to, co dzieje się na scenie reggae. ORF zapewnia uznane międzynarodowe gwiazdy nie do zobaczenia na żadnych innych imprezach w Polsce oraz prezentuje specjalne wydarzenia z okazji okrągłych rocznic (w tym roku okazjonalne urodzinowe koncerty zagrają Dawid Porta & Jafia, Rebelion, Mesajahi Tomek Lipiński), a specjalny R.A.P. tribute show zapowiadają Dubska.

Na scenie głównej festiwalu Red Stage, wśród wydarzeń, na które warto zwrócić uwagę, należy na pewno wymienić występ legendarnej amerykańskiej grupy Groundation z charyzmatycznym liderem Harrisonem Staffordem, powracającej do Ostródy po 11 latach. Wyjątkowo żywiołowi Dubioza Kolektiv z Bośni i Hercegowiny nigdy nie biorą żadnych jeńców, a ich koncerty wyciskają z wszystkich ostatni pot. Jamajkę na ostródzkim Red Stage reprezentują grupy Rootz Underground – pionierzy ruchu reggae revival, młoda aktywna siła Kingston EarthKry oraz Micah Shemaiah ze swoją uduchowioną ceremonią Rasta. The Cimarons jako dzieci wyemigrowali z Jamajki do Wielkiej Brytanii, a następnie utworzyli jedną z najdłużej istniejących grup muzycznych w Europie, a także pierwszy brytyjski rodzimy zespół reggae. Również z Albionu, Gentleman’s Dub Club, swoją wybuchową mieszanką zawsze doprowadzają publiczność do szaleństwa. Z Francji przybywa utalentowany Bask z sercem na Jamajce David Cairol, którego album odbił się szerokim echem.

Stałym elementem ostródzkiego klimatu są nieodłączne występy krajowych liderów: Vavamuffin, Mesajah, Tabu czy Damiana Syjonfam.

Na Green Stage zobaczyć będzie można owoce współpracy polskiego producentów z zagranicznymi wokalistami – K-Jah Sound z synem Lee Scratch Perry’ego Omarem, Dreadsquad ze zjawiskową Angielką Dub Princess czy Singledread z Baronem Black. Sensacyjnie zapowiada się szalony show Dancehall Masak-Rah z udziałem 27Pablo, Mariki, RasLuty i Cheeby. Powraca Bas Tajpan oraz mistrz digitalnego reggae z Francji Manudigital. Pojawi się krajowy digitalny czarodziej Radikal Guru wraz ze swym londyńskim odpowiednikiem Adamem Prescottem. Szwajcarski Little Lion Sound to czołówka nowoczesnej produkcji reggae z milionami followersów, a rumuńskiego Obeah można określić śmiałym sonicznym eksperymentatorem post punk hiphop dub.

Oddzielny, pełen DJ’ów dub i reggae trzydniowy program zapewnia Yellow Stage, którym od dwóch lat zawiaduje lokalny kolektyw Roots Trippin.

Za sprawą Molo Stage w sercu miasta będzie można poczuć trochę klimatu imprezy- selekcję z jamajskich winyli zapewni DJ Jammy Eye. Odbędą się tam również warsztaty taneczne. W festiwalową niedzielę uczestników festiwalu oraz mieszkańców miasta zaprosimy do magicznego świata handpanów. Niesamowity koncert wykonają Łukasz Dembiński i Szymon Cichy.

Nie zabraknieogólnodostępnychwarsztatów, spotkań i projekcji na corocznym Uniwersytecie Reggae, kreatywnych stref dziecięcych oraz barwnych stoisk. Ostróda Reggae Festival - tutaj warto być!

ORF OFICJALNA STRONA

ORF FACEBOOK

ORF YOUTUBE

ORF INSTAGRAM

ORF SPOTIFY

ORF TWITTER

KONKURSY Z KARNATAMI: poniedziałek, środa, czwartek (Uwierz w Muzykę) i wtorek (UWM FM Po Południu), a także w poniedziałek 22.07 w UWM FM Po Południu.

 

 

 

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: