Aktualności
24.09.2021

Nowości muzyczne 27.09-03.10.2021

FISZ EMADE TWORZYWO - Za Mało Czasu [PIOSENKA TYGODNIA]

Kolejny utwór zapowiadający dwupłytowy album "Ballady i protesty". Premiera krążka odbędzie się 29 października.

Tak o singlu „Za mało czasu" mówi Bartek Fisz Waglewski: - To bardzo ważny dla nas utwór - opowieść o czasach, które ukształtowały nas muzycznie. Hołd dla muzyki, która ratuje naszedusze i hołd dla miasta w którym się wychowywaliśmy. Dla naszych przyjaciół DJ-ów, kolekcjonerów winylowych płyt, znajomych dla których „muzyka jest narkotykiem".

„Ballady i protesty" to mocny powrót do korzeni muzycznej podróży zespołu do lat 90., w których rozwijała się tak zwana muzyka miasta - hip hop czy elektronika. To sentymentalna opowieść o brzmieniach, które były inspiracją i wskazały drogę poszukiwań.

Ale przede wszystkim to płyta sprzeciwu. Pełna niezgody na infantylną, agresywną, czarno-białą politykę, na omijanie w życiu publicznym tak ważnych tematów, jak prawa człowieka czy zmiany klimatyczne. I, jak zawsze u Fisza, wszystko to przekazane w mocnych tekstach, pełnych ironii, skupienia nad pędzącym nie wiadomo dokąd światem, wnikliwych spojrzeń w głąb gościa zagubionego w chaosie nieuniknionych zmian.

Na płycie znajdziemy 18 utworów, w nagraniach których udział wzięli m.in. pochodzący z Olsztyna Mariusz Obijalski (instr. klawiszowe), Michał Sobolewski (gitary), Marcin Pendowski i Staszek Wróbel (bas), oraz wokalistka zespołu Shyness! i Rebeka Iwona Skwarek oraz Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch.

BARANOVSKI - Nie Mamy Nic

Kolejny singiel z nadchodzącej płyty. - Chciałem zwrócić uwagę na to, że mimo dziwnych czasów, w których podziały są coraz bardziej widoczne, jesteśmy tylko ludźmi, którzy potrzebują siebie nawzajem. To że mamy nasze relacje, związki, przyjaźnie, miłości, to że mamy siebie, to wielka wartość, którą należy pielęgnować - powiedził o najnowszej piosence Baranovski. Album zatytułowany „BARANOVSKI2”ukaże się 22 października i zawierać będzie 12 kompozycji. Znajdą się wśród nich opublikowane wcześniej single „Momenty”, „Wolność” z gościnnym udziałem Tego Typa Mesa, niedawny „Tęskno mi do gwiazd” oraz największy dotychczasowy przebój „Lubię być z nią”. Ta piosenka ma już status Diamentowego Singla, a teledysk do niej właśnie przekroczył 30 milionów wyświetleń.

EELS - Good Night On Earth

Zapowiedź czternastego studyjnego albumu amerykańskiej grupy „Extreme Witchcraft". Lider Eels, Mark Oliver Everett, aka E, współprodukował płytę z producentem i gitarzystą PJ Harvey - Johnem Parishem. To pierwszy wspólny album od czasu "Souljacker" z 2001 r. - John Parish jest jednym z najbardziej opanowanych, uprzejmych ludzi, jakich kiedykolwiek spotkałem. Prawdziwy dżentelmen. Ale kiedy wchodzi do studia, staje się szalonym naukowcem. Jeśli tworzysz muzykę z Johnem Parishem, dostajesz rzeczy, których nie ma nikt inny. On ma naprawdę unikalny zestaw narzędzi i muzyczne spojrzenie. Być może jego uprzejmość jest mechanizmem, który pozwala mu utrzymać Mr. Hyde'a pod kontrolą, kiedy jest poza swoim laboratorium" - mówi E. Nowa płyta Eels ukaże się pod koniec stycznia przyszłego roku.

ME AND THAT MAN & MYRKUR - Angel Of Light

Dowodzony przez Adama Nergala Darskiego zespół zaprezentował nowy singiel. Jest to uduchowiona blues-rockowa ballada, zarejestrowana z gościnnym udziałem Amalie Bruun z zespołu Myrkur. - Tak wyjątkowej współpracy jeszcze w MATM nie było. Moja dobra znajoma Amalie z Myrkur wyśpiewała utwór w stylu dark americana... Klip nakręciliśmy w okolicach Kopenhagi, w te wakacje - powiedział Nergal. Trzeci w dyskografii Me And That Man album nosi nazwę „New Man, New Songs, Same Shit, vol.2”. Płyta ukaże się 19 listopada.

LITTLE SIMZ - Sometimes I Might Be Introvert [PŁYTA TYGODNIA]

Little Simz jest jedną z najciekawszych postaci współczesnej sceny rapowej. Młoda brytyjka o nigeryjskich korzaniach wciąż zachwyca swoim talentem. Najnowszy album "Simbi" jest następcą nominowanej do nagrody Mercury Prize płyty „Grey Area” z 2019 roku. Przekaz Little Simz to mieszanka złości, dumy i niepokoju, które składają się na współczesne doświadczenie bycia czarnoskórą kobietą. Simz wykorzystuje osobistą historię do rzucenia wyzwania paradoksom w których żyjemy, zarówno społecznych, jak i osobistych, w makro i mikro świecie.

Lista utworów:

1. Introvert
2. Woman feat. Cleo Sol
3. Two Worlds Apart
4. I Love You I Hate You
5. Little Q Part 1
6. Little Q Part 2
7. Gems
8. Speed
9. Standing Ovation
10. I See You
11. The Rapper That Came To Tea
12. Rollin Stone
13. Protect My Energy
14. Never Make Promises
15. Point And Kill feat. Obongjayar
16. Fear No Man
17. The Garden Interlude
18. How Did You Get Here
19. Miss Understood

Przyjaciele - stań się jednym z nich: