Aktualności
03.10.2021

Nowości muzyczne 04-10.10.2021

NIEMOC / MICHAŁ WIRASZKO - Dwa Tygodnie [PIOSENKA TYGODNIA]

"Dwa Tygodnie" to czwarty singiel z nadchodzącej płyty grupy Niemoc "Kilka Najlepszych Dni w Życiu". Premiera albumu planowana jest na 22 października.

Michał Wiraszko (Muchy), to kolejny wokalny gość Niemocy. Wcześniej mogliśmy usłyszeć single z Kachą Kowalczyk (Coals) i Joanną Longić (tęskno). Inspiracją dla tekstu do piosenki "Dwa Tygodnie" był czas niepewności i tęsknoty związany z pandemią koronawirusa. Teledysk stworzył korbusje znany ze współpracy z zespołami Oxford Drama, Bluszcz czy z Misią Furtak.

“Notoryczni debiutanci” - mówią sami o sobie z ironią, bo choć zespół Niemoc istnieje 7 lat, to wciąż określani są jako “młodzi zdolni”. W 2014 roku w Zielonej Górze poznali się Filip Awłas i Michał Drozda. Wkrótce po dołączeniu do nich Radka Reguły, Niemoc rozpoczęła wydawanie kolejnych singli i EPek oraz dość szybko zyskała miano koncertowej maszyny. Wkrótce elektroniczno-gitarowe dźwięki zespołu można było usłyszeć ze scen największych festiwali, a okres ten zwieńczyła wydana w 2019 pierwsza płyta długogrająca “Baśnie”. Wkrótce wszyscy członkowie Niemocy przenieśli się do Poznania i rozpoczęły się prace nad “kolejnym debiutem”. Poza poszerzeniem i zróżnicowaniem muzycznych wpływów i palety brzmień, zespół zdecydował się także na zaangażowanie do współpracy wokalistów.

ORLANDO WEEKS - Look Who's Talking Now

Orlando Weeks ogłosił datę premiery swojego drugiego solowego album „Hop Up". Krążek ukaże się 14 stycznia nakładem wytwórni Play It Again Sam.  Na płycie pojawią się goście w postaci Katy J Pearson, Willie'go J Healeya oraz Bena Reeda (najlepiej znany jako członek zespołu Frank Ocean). Wyprodukowany przez Bullion album ukaże się na CD, w formie cyfrowej i  na niebieskim winylu  w limitowanej edycji.

Nadchodzący album Weeks'a, będący następcą dobrze przyjętego przez krytyków debiutanckiego albumu "A Quickening", po raz kolejny porusza tematykę nowego życia i rodzicielstwa. Podczas gdy jego poprzednie prace opisywały emocje, oczekiwania i niepokoje towarzyszące zbliżającemu się rodzicielstwu, "Hop Up" jest bardziej radosną i afirmującą życie wypowiedzią.

WET LEG - Wet Dream

"Wet Dream" jest drugim udostępnionym utworem po znakomitym "Chaise Longue" zapowiadającym debiutancki krążek duetu Wet Leg.

Podczas nocy pełnych mglistych krajobrazów na rodzinnej wyspie Wight, Rhian Teasdale i Hester Chambers znalazły się na szczycie diabelskiego młyna. Postanowiły wtedy założyć zespół, który nazwały Wet Leg.

Uzbrojone w gitary, zamiłowanie do francuskiego disco, rozbudzoną wyobraźnię i wspólną miłość do The Ronettes i Jane Birkin, Bjork  zabrały się za nagrywanie własnych utworów.

WHITE LIES - As I Try Not To Fall Apart

Utwór zwiastuje szóste wydawnictwo zespołu „As I Try Not To Fall Apart", które ukaże się  18 lutego 2022 roku.

„Napisaliśmy tę piosenkę szybko, późno  nocą, a często piosenki, które przychodzą najszybciej są pisane z serca, a nie z głowy. Chcieliśmy, żeby melodia była jak hymn, żeby nadała konfesyjnym tekstom wagę, mimo że brzmienie jest popowe.  Utwór traktuje o akceptacji przez mężczyzn swojego poczucia bezradności, wrażliwości. Nigdy nie było lepszego momentu na szerzenie przesłania, że okazywanie słabości jest w porządku" - tak o utworze mówią muzycy White Lies.

Nagrywany w studiach Sleeper i Assault & Battery w zachodnim Londynie, album  powstał we współpracy z  Edem Bullerem, który pracował nad wieloma ich krążkami, w tym debiutanckim „To Lose My Life...", oraz Claudiusem Mittendorferem (Weezer, Panic! At The Disco).

MATTHEW E. WHITE - K Bay [PŁYTA TYGODNIA]

Po zaskakującej współpracy z legendarnym Lonnie Holley’em, Matthew E. White wydał we wrześniu tego roku swój nowy, długo oczekiwany album - 'K Bay'.

Płyta została wyprodukowana przez White'a i nagrana pomiędzy jego ukochanym domowym studiem Kensington Avenue K Bay, Montrose Recording w Richmond i jego lokalną instytucją Spacebomb Studio. "K Bay" pokazuje, że ​​wokalista/autor piosenek, lider zespołu i muzyczny erudyta rozwija każdy aspekt swojego procesu twórczego i wykorzystuje pełną moc swojej społeczności, czego kulminacją jest najlepsza płyta w jego karierze.

"Dla mnie jedną z najbardziej ekscytujących technik produkcyjnych na tej płycie był pomysł, w którym nagrywałem piosenkę dwa razy" - wyjaśnia White. "Najpierw, bardziej tradycyjnie, z całym zespołem w studiu, pracując nad partiami i brzmieniami w pewien sposób. Później, wydestylowałem koncepcję utworu w taki czy inny sposób, przerabiając w kompozycję instrumentalną. Miałem dużo większy zespół grający tego rodzaju nowy utwór muzyczny/improwizatorski w tym samym tempie, w jakim nagrałem pierwsze, bardziej „normalne” ujęcie. Celem było połączenie tych dwóch wersji i ułożenie je warstwami, by dopasować je do siebie w szalony sposób. W dużym stopniu to zadziałało, co było dla mnie bardzo ekscytujące. Wstęp do „Genuine Hesitation” jest fragmentem znacznie dłuższej instrumentalnej improwizacji".

"K Bay" - pierwszy solowy album White'a od sześciu lat - jest zdumiewającą płytą, do stworzenia której od zawsze dążył. Odważne odzyskanie niezależności i tożsamości, K Bay ukazuje White'a jako jednego z najbardziej pomysłowych artystów swojej epoki. Te 11 utworów to magiczne sztuczki retro-futurystyczne, które natychmiast wydają się klasyczne i współczesne, są wytworem muzycznego umysłu, który przyswoił sobie lekcje idoli i wykorzystał je do zbudowania własnego, genialnego świata.

Tracklista:
1. Genuine Hesitation
2. Electric
3. Nested
4. Take Your Time (And Find That Orange To Squeeze)
5. Let’s Ball
6. Fell Like An Ax
7. Only in America / When The Curtains of the Night are Peeled Back - feat. Joseph “JoJo” Clarke
8. Never Had It Better
9. Judy
10. Shine A Light For Me
11. Hedged In Darkness

Przyjaciele - stań się jednym z nich: