Aktualności
07.11.2021

W Olsztynie - Kapela Ze Wsi Warszawa i Chrust. W Ostródzie... OstRock Underground

Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza na koncert Kapeli Ze Wsi Warszawa i zwycięzców tegorocznej FestMuzy - grupy Chrust. W pubie LAS wystąpią Surtarang i Pravus. Mamy dla Was także zaproszenia na OstRock Underground w Ostródzie.

12 listopada (piątek) - Kuźnia Społeczna, 20:00

KAPELA ZE WSI WARSZAWA + CHRUST

MOK w Olsztynie serdecznie zaprasza na koncert Kapeli ze Wsi Warszawa i grupy Chrust. Wydarzenie odbędzie się 12 listopada (piątek) o 20:00 w budynku Kuźni Społecznej, przy ul. Marka Kotańskiego 1.

Kapela ze Wsi Warszawa – wielokrotnie nagradzany polski zespół folkowy, laureat m.in. sześciu Fryderyków (ostatni w 2021r., w kategorii Muzyka Świata, za album „Uwodzenie”), Grand Prix Europejskiej Unii Radiowej, nagrody BBC Radio, zdobywca tytułu „Folkowy Fonogram Roku” Polskiego Radia oraz Nagrody Niemieckiej Krytyki Fonograficznej.
Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza, ukochanej krainy Chopina. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty - skrzypce, cymbały, barabany - brzmią one wyjątkowo nowocześnie a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z dj'ami.

Siłą kapeli są koncerty, których zespół zagrał setki, głównie poza Polską… Odwiedzili 4 kontynenty, łącznie ponad 30 krajów, miasta od Osaki, Tokio i Tajpej poprzez Moskwę, Paryż, Lizbonę, Algier po Nowy Jork, Toronto, Chicago, Seattle, Los Angeles, Vancouver, Adelaide, Melbourne i New Plymouth. Teatry, kluby, festiwale, małe grupki słuchaczy i tysięczne rzesze. I tak bez przerwy już od ponad dwudziestu lat…

Chrust – laureat Fest Muzy 2021. Jak mówi o sobie sam zespół Chrust to muzyczny opis relacji między człowiekiem, a jego pragnieniami. Zwiewne, słowiańskie melodie owite białymi wokalizami wprowadzają w poczucie pierwotnego jestestwa. Ciężkie bojowe bębny w połączeniu z głębokim elektronicznym basem wprowadzają słuchacza w mantryczny stan uniesienia. Jest to skutek zawiązania się odległych miejsc, różnych światów, stylów i osobowości.

Wejściówki do wygrania w poniedziałek i we wtorek w audycji UWM FM Po Południu.

12 listopada (piątek) - pub LAS, 20:30

SURTARANG + PRAVUS

Zapowiada się magiczny wieczór pełen muzycznych doznań. W wielowymiarową przestrzeń dźwięków zabierze nas PRAVUS, po czym z zespołem SURTARANG wyruszymy w mantryczną podróż emocjonalno-duchową.

SURTARANG - Sur to dźwięk, tarang to fala. Zespół powstał z potrzeby stworzenia przestrzeni dźwiękowej dla praktyki jogi. Jednak to było za mało, postanowili zaprezentować swoją twórczość szerszej grupie odbiorców – tak właśnie powstał Surtarang.

Ich inspiracją jest muzyka orientalna, przede wszystkim indyjska. Wykorzystują oryginalne orientalne instrumenty, takie jak: sitar, tabla, saz i darbuka, okraszając je nowoczesnymi brzmieniami elektronicznymi, w których usłyszeć można edm, trance, czy dub. Muzykę dopełnia mistyczny śpiew, a wykonywane mantry zabierają w podróż nie tylko dźwiękową, ale również emocjonalną i duchową. W lutym 2021 roku wyszedł debiutancki album “Duniya”, a w kwietniu wypuszczony został klip do tytułowego utworu.

Zespół organizuje też zajęcia jogi z muzyką na żywo. Dzięki unikalnym instrumentom oraz interakcji pomiędzy muzykami, a praktykującymi, można doświadczyć jak ogromny wpływ na nasze ciało ma muzyka, która motywuje do dawania z siebie więcej niż zwykle.

Kompozycje układane są w taki sposób, aby współgrały z sekwencjami ruchowymi, dzięki czemu można poczuć pełną integrację dźwiękowo-ruchową.

Skład:
Hanka Łubieńska – wokal
Eryk Nowacki – sitar, saz
Łukasz Jasiak – tabla, darbuka, frame drum, produkcja

PRAVUS, to artystyczny ewenement złożony z jednego organizmu. Tworzy go Rafał Bohatyrewicz - muzyk, artysta pochodzący z Mikołajek, który od ćwierć wieku z wielką pasją, wypełnioną dobrą energią, tworzy muzykę autorską przesiąknięta mantrami życia, miłości i empatii. Melodię swej duszy dodatkowo okala w uzdrawiającą ciało i umysł częstotliwość 432 Hz.

"Przekazuję Wam wielowymiarową przestrzeń dźwięków wypełnioną ogromnym ładunkiem emocjonalnym, tworzoną z estymą w prawdzie płynącej prosto z serca. Zapraszam w podróż w zakątki kosmicznej muzyki międzygatunkowej, w którą zabierze Was magia dźwięku mojej akustycznej gitary" - mówi Rafał Bohatyrewicz.

Wejściówki do wygrania w poniedziałek oraz we wtorek w audycji Uwierz w Muzykę.

13 listopada (sobota) - Sala Kameralna Amfiteatru w Ostródzie

OSTROCK UNDERGROUND FEST

Historia festiwalu sięga początku lat 80. Przegląd zespołów z Ostródy i okolicy organizował miejscowy dom kultury. W połowie lat 90. impreza została reaktywowana, ale odbyły się tylko dwie edycje. W 2001 roku z inicjatywy Artura Munje z Biura Promocji Miasta oraz Piotra „Pitera” Kolaja z agencji Positive Music Promotion, festiwal znów odżył przekształcając się szybko w Ostróda Reggae Festival. OST-ROCK, czyli przegląd zespołów rockowych, znów przestał istnieć.

W 2007 roku z inicjatywy Mariusza „GroHa” Grodzkiego i Roberta Kwiatka i przy wsparciu Artura Munje oraz akceptacji Positive Music Promotion, powrócił dawny kształt przeglądu. Od tego roku przyjęta została rozszerzona nazwa OsT-RocK UndergrounD FesT. Podczas 13 dotychczasowych edycji w charakterze gości wystąpiły zespoły z czołówki sceny niezależnej, m.in. Moskwa, Farben Lehre, Dezerter, Apteka, Kolaboranci, Variete i Pogodno. W konkursie udział wzięło niemal 30 zespołów.

Gośćmi tegorocznej edycji jesiennego rockowego spotkania w Ostródzie będą: Alians, KMKZ i Bobcat. Ponadto w konkursie wystąpią: Czechoslovakia, Sad'n Suspect oraz Keymakers.

Wejściówki do wygrania w ponierdziałek i środę w audycji Uwierz w Muzykę.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: