Aktualności
28.11.2021

Nowości muzyczne 29.11-05.12.2021

KAŚKA SOCHACKA - Niebo Było Różowe [PIOSENKA TYGODNIA]

"Ministory" to nowa EP-ka Kaśki Sochackiej, która miała premierę dokładnie 8 miesięcy po wydaniu debiutu płytowego "Ciche dni". Płyta ukazała się 26 listopada nakładem Jazzboy Records. Niespełna trzydziestominutowy album zawiera pięć nowych kompozycji powstałych w ostatnim czasie. Od września Olek Świerkot wraz z Kaśką zamknęli się w domowym Jazzboy Studio i wyprodukowali to wydawnictwo. Płytę uzupełnia alternatywna wersja piosenki "Nie było Cię" znanej z płyty "Ciche Dni" oraz świetna koncertowa wersja utworu "Porzucić" z pierwszej EPki Kaśki.

Utwory z "Ministory" są odpowiedzią na pytanie, w jakim kierunku zmierza Sochacka. To wyrafinowany pop z dodatkiem miejskiego folku i muzyki alternatywnej. Doskonale zaśpiewana płyta z niebanalnymi piosenkami, które zostają na długo.

Nowe piosenki można usłyszeć już podczas koncertów w ramach CICHE DNI TOUR. Kaśka w towarzystwie Lesława Mateckiego (gitara), Andrzeja Rajskiego (perkusja) oraz Pawła Harańczyka (instrumenty klawiszowe) na przełomie listopada i grudnia odwiedzi kilkanaście miast.

BOKKA - 900

Singiel "900" to druga zapowiedź nowego albumu grupy BOKKA zatytułowanego "Blood Moon", który ukaże się na początku 2022 roku. Jak tłumaczą artyści utwór "powstał w dniu, w którym dokładnie tyle było zachorowań na SARS-COV 2 w Polsce i był to przerażający wówczas rekord. Zostawiliśmy ten roboczy tytuł na pamiątkę, jak się póżniej okazało, znacznie spokojniejszych czasów. Probując złapać przeciwwagę dla niepokoju, który nas ogarniał skomponowaliśmy coś, co tamtego dnia poprawiło nam humor i oderwało nas od rzeczywistości.”

Utwór w niedosłowny sposób nawiązuje do nowej fali lat 80-tych i opowiada o tym, że jak się człowiek sparzy, to nie wejdzie drugi raz do tej samej rzeki.

Album "Blood Moon" jest zainspirowany fikcyjną historią końca świata, który następuje w trakcie zjawiska znanego “krwawym księżycem”. Producentem płyty jest Bogdan Kondracki, odpowiedzialny za sukcesy wielu polskich artystów, m.in. Dawida Podsiadło, Ani Dąbrowskiej, czy Moniki Brodki.
 
Razem z  singlem, zespół prezentuje drugą część tryptyku w postaci animacji 3D autorstwa Tomasza Goławskiego. Za koncepcję wizualną wydawnictwa odpowiada Jakub Guzik.

MIKROMUSIC - Nie Odchodź

To ostatni już singiel przypominający nam od wydanej w 2020 roku płycie wrocławskiej grupy zatytułowanej "Kraksa". Wokalistka zespołu i autorka piosenki Natalia Grosiak tak mówi o utworze: "Zawsze możemy sobie znaleźć coś, co odseparuje nas od drugiej osoby, która potrzebuje naszej uwagi. Ta piosenka jest o mnie, o Tobie i każdej osobie, którą znam. Odłóż telefon, czy komputer. Popatrz i zobacz drugiego człowiek obok siebie."

ORGANEK - Cały Ten Fejm

Piosenka promuje wydaną na początku listopada długo wyczekiwaną płytę zespołu Ørganek - „Na razie stoję, na razie patrzę”.  Poza jakością artystyczną, z której słynie grupa, silnym akcentem tego materiału jest produkcja, za którą odpowiadali wyłącznie muzycy formacji dowodzonej przez Tomasza Organka. Moc gitarowego brzmienia oraz niepokojąca atmosfera zawarta w utworach tworzy wyjątkowy i nowoczesny charakter płyty.

Tytuł doskonale koresponduje z okładką wydawnictwa – zdjęciem Karola Kacperskiego (projekt graficzny autorstwa Anety Doromiejczuk), o której zespół mówi tak: "Czasy są niepewne, a zwroty akcji szybkie. Wszyscy stoimy i patrząc w dal zastanawiamy się co się stanie. Obserwujemy i próbujemy wyciągać wnioski. Okładka powstawała długo, bo szukaliśmy sposobu jak uchwycić ducha teraźniejszości. Mamy nadzieję, że to się udało".

Na albumie znalazły się znane już z energetycznych wykonań koncertowych utwory: „Pogo”: „Walcz” oraz „Doppelgänger”. Wydaniu nowego albumu towarzyszy także trasa koncertowa. Do końca tego roku zespół Ørganek zaprezentuje premierowe piosenki w kilkunastu polskich miastach.

CZESŁAW MOZIL -  #IDEOLOGIAMOZILA [PŁYTA TYGODNIA]

"#IDEOLOGIAMOZILA" to album bardzo osobisty, zbiór obserwacji świata, ale i najbliższego otoczenia. To zamknięty w 11 piosenkach manifest ważnych dla Czesława Mozila spraw i wartości, które podzielają również obecni na płycie goście. Piosenka „Z miłości" opowiada o przemocy domowej, Hania Rani subtelnie zagrała tutaj na najgłębszych emocjach. „To nasze coś" to świadoma decyzja nieposiadania dzieci, a „Dzień, w którym uśmiech znikł" to opowieść o ogromnej odpowiedzialności, jaka w tej chwili ciąży na naszym społeczeństwie. Michał Sławecki, światowej klasy kontratenor, podjął się zaśpiewania partii oprawcy, czego efekt jest zniewalający. Stanisław Soyka w „Pan tu nie stał" zgodził się zostać przedstawicielem pokolenia, które nie chce zrozumieć młodszej generacji, a Czadoman w „Autorytecie" pięknie wyśpiewał hymn o wszystkich „nieomylnych" krytykach muzycznych.   

Jak mówi Czesław Mozil: "#IDEOLOGIAMOZILA" to także płyta, która jest moją osobistą walką z kompleksem pisania po polsku. To pierwsza płyta, do której teksty napisałem w większości samodzielnie. Jako emigrant, wychowany na duńskiej ziemi, zawsze odczuwałem tremę pisząc po polsku. Tym razem podjąłem tę walkę z własnymi strachami, co było jak katharsis. Mam 42 lata, jestem wykształconym muzykiem, z dyplomem Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze, ale przede wszystkim jestem prostym grajkiem, który kocha stać na scenie".   

Za produkcję albumu „#IDEOLOGIAMOZILA" odpowiada znany i ceniony w świecie hip-hopu Matheo, wokale nagrał i zmiksował Marcin Bors. A to wszystko to tylko przedsmak tej fantastycznej płyty.   

Lista utworów: 
1. Dzień w którym uśmiech znikł (feat. Michał Sławecki)  
2. To nasz coś  
3. Ziemia obiecana  
4. Z miłości (feat. Hania Rani)  
5. Pan tu nie stał ( feat. Stanisław Sojka & BUMBUM ORKeSTAR)
6. Mama zawsze mówiła  
7. 6/13  
8. Korsaka  
9. Autorytet (feat. Czadoman)  
10. Młynarzu miel  
11. Głód 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: