Aktualności
20.03.2022

Koncerty i imprezy na początek wiosny

W piątek w Kuźni Społecznej wystąpi legendarny punkowy Dezerter, a w roli supportu - olsztyński Fajrant. W pubie LAS Andreas Bo - pochodzący z Mazur Berlińczyk - zagra bluesa, rocka i country. Przed nami też kolejna odsłona elektronicznego cyklu Samadhi Sounds. W Galerii Sowa zaśpiewa Marcin Styczeń.

25 marca (piątek) - Kuźnia Społeczna, 20:00

DEZERTER, FAJRANT

Dezerter to zespół punkrockowy, który powstał w maju 1981 r. w Warszawie. Grupa przyjęła prowokacyjną wówczas nazwę SS-20 (pochodzącą od radzieckich rakiet z głowicami nuklearnymi), którą była zmuszona zmienić w okresie stanu wojennego. Już jako Dezerter zespół nagrał swój pierwszy singiel „Ku przyszłości” (1983). W 1985 r. ukazały się dwie kompilacje z piosenkami Dezertera: „Fala” i „Jak punk to punk”. Rok 1987 przyniósł wydanie w USA przez Maximum Rock'n'Roll pierwszej długogrającej płyty Dezertera – „Underground Out Of Poland” oraz pierwszej (ocenzurowanej) płyty w kraju – „Kolaboracja”. Rok 1989 to kolejny album – „Kolaboracja II”, a 1990 – „Wszyscy przeciwko wszystkim” (wydana w Polsce i we Francji) oraz dwumiesięczna trasa po Europie Zachodniej (Szwajcaria, Niemcy, Francja, Holandia) i Japonii.

Kolejne lata działalności przyniosły ważne płyty dla polskiej sceny niezależnej, m.in. „Blasfemię” (1992), „Ile procent duszy?” (1994), „Mam kły mam pazury” (1996), „Ziemia jest płaska” (1997). Późniejsze albumy studyjne to „Nielegalny zabójca czasu” (2004), „Prawo do bycia idiotą” (2010), który został doceniony wyjątkowo nie tylko przez słuchaczy, ale i przez branżę muzyczną, czego wyrazem była nagroda Fryderyk 2010 oraz „Większy zjada mniejszego” (2014). Ostatnim wydawnictwem zespołu pozostaje album „Kłamstwo to nowa prawda” (2021).
Zespół aktywnie koncertuje nie tylko w Polsce, ale również w wielu krajach Europy (Czechy, Niemcy, Wielka Brytania, Finlandia) oraz w Stanach Zjednoczonych.

Przez lata piosenki Dezertera ukazywały się na licznych składankach w Polsce i na świecie oraz trafiły na ścieżki dźwiękowe kilku filmów.
W roli supportu wystąpi Fajrant - olsztyńska kapela punk-rockowa założona w 2000 r.

Dezerter to:
Robert Matera – gitara, śpiew,
Krzysiek Grabowski – perkusja, teksty,
Jacek Chrzanowski – bas

Fajrant to:
Adam Borkułak - wokal/gitara
Bartosz Leszczyński - gitara
Roman Drajer - gitara basowa
Paweł Brzuszek – perkusja

Zaproszenia czekają w środę w UWM FM Po Południu i w czwartek w Uwierz w Muzykę. 

25 marca (piątek) - Pub LAS, 21:00

ANDREAS BO

Andreas Bo to pochodzący z Mazur berlińczyk. Jako one man band wykonuje bluesa, rocka, country rocka i ballada rockową. Prezentuje własne piosenki oraz standardy bluesowe i rockowe - zarówno elektrycznie, jak i akustycznie. Andreas śpiewa i gra na wyjątkowym instrumencie: cigar box guitar, a także gitarze i instrumentach perkusyjnych, takich jak bas cajon czy floor percussion.

Zaproszenia czekają we wtorek w Uwierz w Muzykę i w czwartek w U Progu Bluesa. 

26 marca (sobota) - Pub LAS, 22:00

SAMADHI SOUNDS THE BEST TRANCE FREQUENCY

Przed nami 3. edycja Samadhi Sounds. Tym razem podczas muzycznej medytacji królować będzie trance. W Olsztynie brakuje imprez utzrymanych w tym nurcie muzyki klubowej, ale organizatorzy wierzą, że dzieje się tak nie z powodu braku odbiorców.

Zagrają:

Anven (Bydgoszcz)
Double Name (Bydgoszcz)
CZX (Olsztyn)
Cold Dreamer (Szwecja)
+ set konkursowy
(Grasz trance? Podeślij seta na samadhisounds.event@gmail.com do 21.03.2022)

Zaproszenia czekają w poniedziałek i wtorek w audycji UWM FM Po Południu. 

27 marca (niedziela) - Galeria Sowa, 18:00

MARCIN STYCZEŃ

Marcin Styczeń - pieśniarz, kompozytor, autor tekstów. Artysta niezależny od wielkich wytwórni, mód i dyktatury mainstreamowych mediów. Zależny za to od swoich słuchaczy. To dla nich tworzy. Wspólnie z nimi odbywa podróż, która wiedzie w głąb. Obdarzony przejmującym, ciepłym głosem, który koi i niepokoi, pobudza do refleksji i daje nadzieję. Z wykształcenia dziennikarz, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Od ponad 20 lat śpiewa, komponuje, pisze teksty. Koncertuje w kraju i zagranicą. Jego artystyczny dorobek to jedenaście płyt, pięć z nich stworzył wspólnie z poetą, Ernestem Bryllem, z którym współpracuje od 2009 roku.

W programie koncertu „Ta droga” znajdują się najlepsze piosenki ze wszystkich jedenastu płyt: mistyczna poezja Karola Wojtyły, wiersze Ernesta Brylla, autorskie utwory Marcina Stycznia z krążków „21 gramów”, „Zbieg”, „10/40” i "Święci" oraz piosenki Leonarda Cohena z płyty „Lubię gadać z Leonardem”.

Zaproszenie czeka w poniedziałek w Strefie Niepotrzebnych Słów i Dźwięków. 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: