Aktualności
25.03.2022

Kwiecień wita nas koncertami!

To będzie bardzo intensywny tydzień koncertowy w Olsztynie. W Kuźni Społecznej z okazji X-lecia debiutanckiej płyty "Lejdis&Dżentelmenels" wystąpią Romantycy Lekkich Obyczajów. W Browarze Warmia zagrają Pablopavo i Ludziki. Pojawi się tam także Skiba. Polecamy także imprezy w pubie LAS, Galerii Sowa oraz w sali kameralnej Amfiteatru im. Czesława Niemena.

30 marca (środa) - Galeria Sowa, 19:00

ADAM ZALEWSKI TRIO

Adam Zalewski - wokalista, gitarzysta, basista, autor tekstów i muzyki, będącej fuzją różnych gatunków (blues - rock - folk) osadzonych w akustycznym brzmieniu. We wrześniu 2021 roku jako Adam Zalewski Trio nagrał drugi autorski materiał. W rankingu czasopisma Twój Blues otrzymała 6. miejsce w kategorii PŁYTA ROKU Blues Top 2021.

Płyta „W drodze” została zarejestrowana w studio, ale na żywo w składzie:
Adam Zalewski – gitara elektroakustyczna, wokal, instr. perkusyjne
Artur Głowacki – gitara elektroakustyczna
Mariusz „Kudłaty” Wojewoda – instr. perkusyjne.

Wejściówka do wygrania we wtorek w audycji Uwierz w Muzykę.

31 marca (czwartek) - Browar Warmia, 20:00

SKIBA CIĄGLE NA WOLNOŚCI

SKIBA NA OSTRO I BEZ CENZURY.... lider Big Cyca, legenda rocka Krzysiek SKIBA (autor piosenek takich jak "Makumba", "Berlin Zachodni", "Dres" czy "Świat według Kiepskich") w blisko dwugodzinnym spektaklu komediowym w stylu STAND UP COMEDY.

Spektakl oparty jest na barwnych opowiastkach z biografii Skiby pod tym samym tytułem. Kulisy programów telewizyjnych, wpadki w show biznesie, barwne ciekawostki z tras koncertowych...jest ostro jak w fabryce żyletek, a może nawet bardziej.

Z programu dowiadujemy się jak będąc gwiazdą nie zostać alkoholikiem czy jak udzielać wywiadów nie mając nic do powiedzenia. To jest jak wizyta w SPA i tajski masaż mózgu w jednym. Spektakl przeznaczony jest dla widzów dorosłych.

Wejściówki do wygrania w poniedziałek (Uwierz w Muzykę, UWM FM Po Południu), wtorek i środę (UWM FM Po Południu).

1 kwietnia (piątek) - Kuźnia Społeczna, 19:00

ROMANTYCY LEKKICH OBYCZAJÓW

ROMANTYCY LEKKICH OBYCZAJÓW zapraszają na ogólnopolską trasę koncertową z okazji X-lecia debiutanckiego albumu "Lejdis&Dżentelmenels"! Na koncercie odtworzą w całości kultową pierwszą płytę oraz swoje największe przeboje, zagrają też nowe utwory z nadchodzącego wielkimi krokami czwartego krążka, który zamierzają wydać w tym roku już pod własnym szyldem.

Wejściówki do wygrania w środę (Uwierz w Muzykę) oraz w czwartek (UWM FM Po Południu).

1 kwietnia (piątek) - Sala Kameralna Amfiteatru im. Czesława Niemena w Olsztynie, 20:00

||ALA|MEDA||

||ALA|MEDA|| powraca z nowym elektryzującym programem koncertowym i trzecim albumem zespołu pt. "SPECTRA. Vol. 1". MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na koncert tego wyjątkowego kolektywu artystycznego w piątek 1 kwietnia do sali pod olsztyńskim Amfiteatrem na 20:00.

Na nowym albumie ||ALA|MEDA|| zrzuca z siebie na dobre płaszczyk muzyki rockowej i podkręca do maksimum obecne już na „Duchu Tornada” (2015, Instant Classic) i „Eurodrome” (2019, Instant Classic) wpływy rytmiki afrykańskiej i latynoamerykańskiej, i to zarówno tej pierwotnej, etnicznej, jak i nowoczesnej, klubowej. Słowem kluczem jest „batida”, wywodzący się z Angoli styl muzyczny o charakterystycznej euforycznej i synkopowanej rytmice, który ||ALA|MEDA|| rozwija na własną modłę dodając do niego wpływy industrialu, post-punku, gqomu, dubu i vaporwave’u. Efektem jest jedyna w swoim rodzaju tropikalno-industrialna mieszanka, w której awangarda spotyka się z afro-housem, a rozbudowany sampling i techniki syntezy granularnej sprzęgnięte są z frenetyczną grą żywej sekcji rytmicznej.

Ideą, która przyświeca nowej twórczości Alamedy jest totalna integracja elektroniki z żywym graniem oraz zamazanie wszelkich podziałów między sztuką wysoką i niską, twórczością wysublimowaną i wulgarną, awangardą i rozrywką, muzyką „dla duszy” i muzyką „dla ciała”.

Zespół składa się z pięciu znakomitych instrumentalistów znanych z takich zespołów jak T'IEN LAI, JAVVA, 3MOONBOYS, Jachna/Mazurkiewicz/Buhl, HATI (znany z wieloletniej współpracy live i studyjnej z Z'EV), VOICES OF THE COSMOS, ex-INNERCITY ENSEMBLE, ex-STARA RZEKA, ex-KAPITAL (znany z współpracy live i studyjnej z Richardem Pinhasem z HELDON) i innych.

||ALA|MEDA|| to:
Jacek Buhl - perkusja
Rafał Iwański - instrumenty perkusyjne
Łukasz Jędrzejczak - elektronika
Piotr Michalski - gitara basowa
Jakub Ziołek - gitara, elektronika
Szymon Szwarc - realizacja live

Jako jedni z najbardziej doświadczonych polskich muzyków undergroundowych występowali z wieloma z wyżej wymienionych projektów na takich festiwalach jak Unsound London & New York, Airwaves Festival Reykjavik, Primavera Sound Barcelona, Incubate Tilburg, Le Guess Who Utrecht, Les Siestes Electroniques Toulouse CTM Berlin, Insomnia Festival Tromsø, Luminato Toronto, Fanø Free Folk Festival, Wrocław Industrial Festival, Katowice JazzArt Festival i wielu innych.

Wejściówki do wygrania we wtorek i w czwartek w audycji Uwierz w Muzykę.

1 kwietnia (piątek) - pub LAS, 20:00

youGuru | Hatters | Adam Kempa solo

you.Guru powstało z chęci wspólnego eksperymentowania z formą muzyczną. Dźwiękowy odruch, reakcja na dziwne czasy. Muzyka balansująca na nieobliczalnym gruncie, w rytm transowych zapętleń i psychodelicznych melodii.

Nie bez znaczenia pozostaje bagaż muzycznych doświadczeń (Innercity Ensemble, B.O.K, Something Like Elvis, Tissura Ani, Potty Umbrella, Upside Down). To właśnie przenikanie się różnych estetyk i inspiracji jest kluczem do muzyki you.Guru.
We wrześniu 2020 zespół wydał debiutancką płytę pt.: “Young Adult Fiction”, nakładem Anteny Krzyku.

Artur Maćkowiak - gitara, elektronika,
Michał Lutrzykowski - bas
Piotr Waliszewski - perkusja

Hatters
alternative world music:
Jarosław Markowicz - drums
Mariusz Grodzki - bass
Maciej Sadkiewicz - git
ft. Tequila - pad

Adam Kempa - producent, wokalista, operator gitar i syntezatorów. Związany z zespołami: Godot, Caluskov 102, Rozwód, 5G. Zafascynowany punktem, w którym awangardowe środki wyrazu spotykają się z rozsądną nutką songwriterstwa tworząc ambitne i przyciągające dźwięki. Organizator życia kulturalnego działający w Bydgoszczy, kręcąc się przy inicjatywach wydawnictwa Jvdasz Iskariota, klubu Mózg czy Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Wejściówki do wygrania w poniedziałek i wtorek w audycji Uwierz w Muzykę.

2 kwietnia (sobota) - pub LAS, 20:00

HATEFUL FIVE, GORGONZOLLA, MACHINE DRIVEN SUN

HATEFUL FIVE [WAW]
Pięciu nienawistnych, każdy z innej bajki - tak w jednym zdaniu można podsumować tę iście kinową obsadę. Wypadkowa grania zespołu to splot różnych inspiracji: zaczynając od melodyjnego heavy metalu, przez punkowy wrzask aż po brutalnie szybki thrash metal. Ekipa pomimo dosyć krótkiego stażu zdążyła już wydać teledysk, dwa nagrania koncertowe oraz pełnoprawne LP "Winny".

GORGONZOLLA [WAW]
Dwa różne wokale, dwa różne światy i szczery przekaz, tak w skrócie można opisać warszawski zespół.
Na początku października 2019, ukazał się drugi album zespołu, pod tytułem 'Konsumpcja', będący następcą świetnie przyjętej płyty - 'Eksploatowani'. 'Konsumpcja' została bardzo ciepło przyjęty przez media i fanów na koncertach w całym kraju. Krążek promowały single 'Konsumpcja', 'Czołgi', 'Zagubieni' i 'Popiół'. Grupa ma za sobą koncerty w całej Polsce, często dzieląc sceny z takimi zespołami jak: Kabanos, Luxtorpeda, Closterkeller, Nocny Kochanek czy KSU. Gorgonzolla pojawiła się także na Woodstock Festival, a później na Pol'and'Rock Festival. 5 sierpnia 2021 ukazał się singiel 'Potwór z szafy', który zapowiada trzeci album Gorgonzolli.

MACHINE DRIVEN SUN [GDA]
Trójmiejski kwintet electro / industrial rockowy z wyraźnymi cięższymi, progresywnymi akcentami, a wszystko okraszone zróżnicowanym kobiecym wokalem - od screamu po czysty śpiew. MDS to nie tylko muzyka - kreują swoją alternatywną rzeczywistość dzięki różnym formom wizualnej twórczości.

Wejściówki do wygrania we wtorek i w czwartek w audycji Uwierz w Muzykę.

3 kwietnia (niedziela) - Browar Warmia, 19:00

PABLOPAVO I LUDZIKI

30 marca ukaże się nowy album grupy Pablopavo i Ludziki "Mozaika" a zespół ruszy w trasę koncertową promując nowe utwory. W Olsztynie zagra już 3 kwietnia w Browarze Warmia.

"Pod okiem i uchem DjZero nagraliśmy na nią 11 utworów rożnej długości. Napisałem dziewięć tekstów, jeden napisał Earl Jacob, a jeden wzięliśmy z książki Marcina Sendeckiego. Muzycznie, jak to zwykle u nas, jest inaczej niż dotąd. Jedni mówią, że bliżej Molesty, drudzy, że raczej Anawa, czyli najpewniej jest to jakieś pobocze muzyczne, gdzie walają się niedoszłe przeboje i przerdzewiałe refreny. Ostatnie trzy lata jakie minęły od wydania Marginala nie były dla nikogo łatwe. Ani dla grajków ani dla słuchaczy. I trochę o tym jest ta płyta, ale też trochę o tym, że są rzeczy, które pomagają przetrwać najcięższe chwile. Rusza zaraz przedsprzedaż, a my w końcu marca ruszamy w trasę by grać dla Was te nowe numery. I trochę starszych też. Zamawiajcie, przychodźcie na koncerty, dbajcie o siebie" - zachęca Paweł Sołtys.

Wejsciówki do wygrania w poniedziałek, wtorek, środę i czwartek (Uwierz w Muzykę).

3 kwietnia (niedziela) - Galeria Sowa, 18:00

PIOTR SELIM

Na solowe płyty Piotra Selima warto czekać. Nawet, gdy to czekanie jest długie. Pierwszy krążek artysty został wydany w 2012 roku, a więc mija dokładnie 10 lat od ukazania się na rynku muzycznym CD „W rytmie bolera”. Wydawnictwo to, przyjęte niezwykle ciepło przez odbiorców piosenki literackiej, doczekało się w międzyczasie kilku wznowień.

Druga solowa płyta Piotra Selima została opublikowana w tym roku. Nosi wiele mówiący tytuł „Piotr Selim - Uważnie”. Utwory tu zamieszczone prowadzą słuchaczy ścieżką artysty o dojrzałej osobowości, człowieka który doskonale zdaje sobie sprawę z wartości jaką niesie ze sobą przywiązywanie szczególnej uwagi do tego co w życiu jest najważniejsze. Słowa piosenek wiodą w kierunku piękna, prawdy i miłości. W szerokim wymiarze tych pojęć. Dotykają relacji. Erotyką zachwyca przepiękny duet „Na cztery ręce”, do głębokiej refleksji prowokuje „Uważnie śnij” albo „Co z nami” - oba utwory typowo bardowskie, poruszające problematykę społeczną, jakże dziś aktualne. „Kropla” - muzycznie najmocniejsza w brzmieniu pieśń z równie mocnym przesłaniem – Idź w swojej twarzy stroju, raz na śmierć, raz na życie; z małą kroplą spokoju zanurzoną w zachwycie. Autorzy to przede wszystkim Hanna Lewandowska oraz Grażyna Lutosławska (Bosy) i ks. Jan Twardowski (Powiedzcie to dalej). W warstwie muzycznej odkryjemy tak charakterystyczne dla Piotra Selima umiłowanie dla jego naturalnego źródła czyli muzyki klasycznej, ale jednocześnie zaskoczą nas utwory o charakterze jazzującym czy wręcz rockowym. Płyta jest bowiem zróżnicowana stylistycznie i instrumentalnie. Piosenki z samym fortepianem, na trio jazzowe, kwartet, aż po rozbudowane aranżacje na szeroki skład instrumentów.

Wydawnictwo zawiera 14 piosenek i jeden utwór instrumentalny. „Wolności smak” to podsumowanie wszystkiego o czym artysta dziś, na tym etapie swojej drogi artystycznej, chce nam opowiedzieć. Kompozycja niezwykle plastyczna, wręcz ilustracyjna, przepięknie wykonane trio fortepianowe. Ta i wszystkie pozostałe kompozycje na płycie są dziełem Piotra Selima.

Osobną wartością krążka jest udział osób uczestniczących w nagraniach. Poza Piotrem Selimem (fortepian, instrumenty klawiszowe, wokal), po jednej piosence wykonują cudownie utalentowane interpretatorki - Kaja Mianowana i Magda Celińska (także chórki). Sekcja rytmiczna (perkusja, gitara basowa i kontrabas) to instrumentaliści z najlepszych w kraju - Cezary Konrad i Paweł Pańta (m.in. Włodek Pawlik Trio). Na gitarach zagrał, robiący błyskawiczną karierę na rynku muzycznym Piotr Bogutyn, na saksofonie niezwykle muzykalny, absolutnie świeży w brzmieniu instrumentu, znany z zespołu Tatvamasi - Tomasz Piątek, na skrzypcach para znakomitych filharmoników - Luiza Drzazga i Dariusz Drzazga. Partię akordeonu brawurowo wykonał Rafał Grząka. Realizacja nagrań to przede wszystkim Adam Drath (Bracia Studio Adam Drath), zaś zgranie i mastering - Jacek Gładkowski. W każdym kolejnym odsłuchaniu tej płyty słuchacz odkrywa nowy sens, nową paletę brzmień. Zachwyca kolor dźwięku. Dotyka głębia przesłania. Dziś na polskim rynku muzycznym jest to zjawisko absolutnie unikalne. Płytę „Piotr Selim – Uważnie” warto mieć i warto ją smakować.

Wejściówka do wygrania w poniedziałek w Strefie Niepotrzebnych Słów i Dźwięków.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: