Aktualności
22.05.2022

Nowości muzyczne 23-29.05.2022

MÅNESKIN - Supermodel [PIOSENKA TYGODNIA]

Zwycięzcy ubiegłorocznej Eurowizji wracają z nowym singlem. Utwór powstał we współpracy z prducentem Maxem Martinem, znanym z przebojów The Weeknd, Coldplaya czy Lady Gagi.„Napisaliśmy tę piosenkę po spędzeniu kilku najlepszych miesięcy w Los Angeles. Czasami byliśmy zaskoczeni, ale i zaintrygowani tym, jak bardzo ludzie dbają o status celebryty, mając obsesję na punkcie swojego wyglądu i powiązań” - mówią muzycy i dodają:„Wyobraziliśmy sobie postać supermodelki. Jest fajna, zabawna i towarzyska, ale w rzeczywistości ma sporo problemów, ukrywa smutek i uzależnienie. W pewnym sensie ją kochasz, ale też chcesz jej unikać, bo może wpakować cię w tarapaty”.

CONNIE CONSTANCE - Miss Power

Angielska piosenkarka debiutowała trzy lata temu płytą "English Rose". 27-latka została doceniona zarówno przez fanów, jak i dziennikarzy. W jej muzyce słychać wpływ brytyjskich gwiazd rocka, takich jak The Smiths, The Stone Roses, Arctic Monkeys i Blur. Najnowsze nagranie jest pierwszym, wydanym pod szyldem własnej wytwórni.

THE RUMJACKS - Whitecaps

Australijski folk-punkowy zespół z nowym protest songiem. Nagranie pochodzi z mini-albumu "Split", wydanego razem z inną grupą - Chicago's Flatfoot 56. Grupa ma na koncie 5 studyjnych krążków i 2 koncertowe. Zdobyła sporą popularność, zwłaszcza w Europie, gdzie muzycy postanowili żyć na codzień. Tekst utworu dotyczy rosących w siłę ekstremizmów politycznych, rasizmu i antysemityzmu. Tytułowe białe czapki nawiązują do niesławnego Ku Klux Klanu. "Widziałem wiele swastyk na murach w Europie Wschodniej. Dla mnie jako Żyda, to przypomnienie, że są ludzie, którzy chcą bym po prostu nie istniał" - mówi frontman zespołu Mike Rivkees.

WDOWA - Toast! (Miłość)

Pionierka kobiecego rapu w zaskakującej odsłonie. WdoWa, czyli Małgorzata Jaworska, debiutowała w 2005 roku jako pierwsza kobieta w Polsce, która wydała płytę rapową. Dała się poznać jako świadoma swoich umiejętności i pewna siebie artystka, która nie ma problemów z byciem szczerą i bezpośrednią. Gościnnie pojawiała się w numerach Pezeta, Tego Typa Mesa czy Tede. Teraz wraca z długo wyczekiwanym trzecim solowym materiałem „Historia Jednej Miłości". Płytę zapowiada piosenka w klimacie pop z wpływem lat 80. i new romantic. Singiel mówi o niezwykłym uczuciu z najprostszej perspektywy. Po latach związku okazuje się, że miłość to rutyna i codzienność, a jednocześnie zrozumienie i akceptacja. WdoWa wnosi toast za tę piękną zwyczajność.Płyta ukaże się 31 maja.

FLORENCE AND THE MACHINE - Dance Fever [PŁYTA TYGODNIA]

Materiał na „Dance Fever” powstawał w Londynie, w trakcie pandemii, kiedy świat czekał na ponowne otwarcie. W tym czasie Florence zdała sobie sprawę, że najbardziej brakuje jej klubów, tańca i koncertów Na nowej płycie dostajemy więc Florence w najlepszym wydaniu, czyli jako festiwalową boginie z porywającymi hymnami. Tuż przed pandemią Welch zaczęła się interesować tańcem św. Wita - renesansowym tanecznym zjawiskiem, które polegało na gromadzeniu się grup tańczących ludzi. Bywały to nawet setki osób zatracających się w tańcu równocześnie.

Wizja i koncept takiego tańca, przypomniały Florence o jej doświadczeniach z tańcem, dyscypliną, której się poświęciła, kiedy postanowiła żyć w trzeźwości. Połączyła to z folkowymi elementami z czasów średniowiecza. W ostatnich latach odrętwienia i zamknięcia, taniec dawał bowiem energię, siłę i pozwolił spojrzeć na muzykę z perspektywy choreografii.
Prace nad albumem zaczęły się jak zawsze - z notatnikiem pełnym wierszy i pomysłów, Florence w marcu 2020 roku poleciała do Nowego Jorku, gdzie w studiu towarzyszył jej Jack Antonoff. Wybuch pandemii Covid-19 zmusił jednak Welch do powrotu do Londynu. Kiedy siedziała w domu, zaczęła przerabiać piosenki, inspirując się muzyką taneczną, folkiem, Iggym Popem z lat 70.,
czy utworami Lucindy Williams i Emmylou Harris.

W Londynie jednym z utworów, który przeszedł największą metamorfozę był właśnie singiel „My Love”, który ostatecznie pomógł wokalistce zrealizować Dave Bayley z Glass Animals. Początkowo był to „smutny wierszyk” napisany w kuchni. Później jednak pojawiły się syntezatory, taneczny rytm i porywająca energia. W efekcie powstał numer łączący miłość Dave'a do klawiszy i fascynację Florence wszystkim, co gotyckie i przerażające, czyli - jak to ujęła artystka - „Nick Cave w klubowym wydaniu”. Tekst powstał pod wpływem dzieł Prerafaelitów, gotyckich dzieł Carmen Marii Machado i Julii Armfield oraz horrorów „Kult”, „Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii” czy „Midsommar. W biały dzień”.

Na płycie „Dance Fever” Florence porusza kwestie tożsamości, męskości i kobiecość. Za produkcję odpowiadają Florence Welch, Jack Antonoff i Dave Bayley.

Lista piosenek:

1. King
2. Free
3. Choreomania
4. Back In Town
5. Girls Against God
6. Dream Girl Evil
7. Prayer Factory
8. Cassandra
9. Heaven Is Here
10. Daffodil
11. My Love
12. Restraint
13. The Bomb
14. Morning Elvis

Przyjaciele - stań się jednym z nich: