Title

Artist

Anastazja Kuś ze złotym medalem i rekordem ME U18

Napisane przez dnia

Anastazja Kuś wywalczyła w Bańskiej Bystrzycy złoty medal mistrzostw Europy do lat 18 w biegu na 400 metrów. Reprezentantka klubu AZS UWM Olsztyn czasem 51,89 sekundy pobiła także własny rekord Polski U18 oraz poprawiła o prawie sekundę rekord tej imprezy!

17-latka w Bańskiej Bystrzycy doskonale rozłożyła siły na trzy biegi. W czwartkowych eliminacjach biegu na 400 metrów była najszybsza z czasem 53,66 sekundy. Wygrała także swój półfinał (z rezultatem 53,91 s). A w biegu medalowym nie pozostawiła złudzeń rywalkom. Poprawiła własny rekord Polski U18 (który pobiła w tym roku podczas Mistrzostw Polski w Bydgoszczy). Jej czas 51,89 s to także nowy rekord mistrzostw Europy do lat 18. Poprzedni (52,66 s) od sześciu lat należał do Czeszki Barbory Malikovej. Piąta w finale była druga z Polek – Zofia Tomczyk (53.46).

Anastazja Kuś jest dzięki temu liderką europejskich list w kategorii wiekowej U18. Na świecie szybciej od niej pobiegła wyłącznie Amerykanka Skyler Franklin (51,66 s).

Z reprezentantką klubu AZS UWM Olsztyn rozmawał Szymon Świniarski. Posłuchajcie!

Dodajmy, że na Słowacji świetnie zaprezentowało się także kilku innych młodych polskich lekkoatletów. Stanisław Stzelecki wygrał bieg na 400 metrów i czasem 46.50 s poprawił rekord kraju do lat 18. Jakub Rodziak rzucił młotem 64.21 metra i zdecydowanie pokonując rywali również wywalczył złoty medal. W finałowym biegu na 100 metrów przez płotki Zofia Rojek musiała uznać wyższość jedynie faworytki gospodarzy Laury Frličkovej. Polka uzyskała czas 13.33 sekundy i zdobyła srebrny medal –  pierwszy w tej konkurencji dla naszej reprezentacji w historii rozgrywanych od 2016 roku mistrzostw Europy U18.

Roch Krukowski rzucił oszczepem 74.84 metra i wywalczył srebro. Sobota przyniosła jeszcze czwarte miejsce młociarza Jana Delewskiego, który rzucił rekord życiowy 72.09 metra. W pchnięciu kulą piąty był Jakub Rodziak (18.91 m), a szósty Dominik Armstrong (18.75). Finałowy bieg na 200 metrów na piątej pozycji zakończył Jakub Foremny (21.34 s).

Anastazja Kuś przywiozła ze Słowacji także srebrny medal wywalczony ze sztafetą szwedzką (w składzie: Oliwia Kasprzak, Aleksandra Jeż, Zofia Tomczyk i Anastazja Kuś). Polki czasem 2:05.44 poprawiły rekord kraju do lat 18. Mistrzami Europy zostali natomiast Nikodem Dymiński, Jakub Foremny, Bartłomiej Adamczyk, Stanisław Strzelecki. Wygrali bieg sztafetowy z czasem 1:51.62.