01.08.2021

Stomil przegrał z Chrobym na inaugurację nowego sezonu

W swoim pierwszym spotkaniu sezonu 2021/2022 Fortuna 1 Ligi Stomil Olsztyn przegrał na własnym boisku 1-2 (0-2) z Chrobrym Głogów. Goście bezlitośnie wykorzystali szkolne błędy defensywy "biało-niebieskich". A  podopieczni Adriana Stawskiego nie zdołali po przerwie odrobić strat.

W wyjściowym składzie Stomilu na pierwszy ligowy mecz w nowym sezonie pojawiło się aż siedmiu nowych zawodników. Trener Adrian Stawski postawił od pierwszej minuty na następującą jedenastkę: Krzysztof Bąkowski - Damian Ciechanowski, Rafał Remisz, Maciej Dampc, Jonatan Straus - Aleksander Pawlak, Jakub Tecław, Karol Żwir, Hubert Szramka, Łukasz Moneta - Szymon Lewicki.

Gospodarze zaczęli odważnie i szybko mogli prowadzić 1-0. Jednak strzał z dystansu Łukasza Monety zatrzymał się na słupku. Goście byli skuteczniejsi. Pierwszą okazję bramkową w 20. minucie wykorzystał Oliver Praznovsky. Słowacki obrońca umieścił piłkę w siatce strzałem po centrze z rzutu rożnego. Kwadrans później było już 2-0. Nieporozumienie w defensywie "Dumy Warmii" wykorzystał Mateusz Bochnak. Młody pomocnik Chrobrego przelobował Krzysztofa Bąkowskiego. Do przerwy wynik nie uległ już zmianie, choć dokonałą okazję miał Szymon Lewicki. Doświadczony napastnik olsztyńskiej drużyny nie wykorzystał "prezentu" od jednego z głogowskich obrońców. Strzelił zbyt słabo.

Już na początku drugiej połowy szkoleniowiec "Dumy Warmii" zdecydował się na zmiany. Boisko opuścili: Hubert Szramka, Jakub Tecław i Aleksander Pawlak. W ich miejsce na placu gry pojawili się natomiast: Merveille Fundambu, Patryk Mikita i Wojciech Reiman. To przyniosło efekt. Stomil napierał i stwarzał groźne sytuacje. Kontaktową bramkę strzelił jednak dopiero w 70. minucie. Nadzieję w serca kibiców z Olsztyna wlał Merveille Fundambu. Pochodzący z Demokratycznej Republiki Konga pomocnik był aktywny do końca meczu, ale wynik nie uległ już zmianie. Stomil przegrał z Chrobrym 1-2. I znów trzeba liczyć na to, że ta drużyna po prostu potrzebuje czasu, by się zgrać. Na co będzie ją stać w tym sezonie? Dziś trudno to stwierdzić...

"Popełniliśmy dwa tylko dwa błędy, które niestety skończyły się bramkami dla przyjezdnych. Pierwsza połowa w naszym wykonaniu nie była najlepsza. Stąd też trzy zmiany. Zareagowaliśmy bardzo pozytywnie. Założenie było takie by wyjść po przerwie i szybko strzelić bramkę. Te zmiany wprowadziły dużo ożywienia. Bardzo wierzę w ten zespół i jestem przekonany, że będzie grał na miarę oczekiwań kibiców" - podsumował trener Stawski.

1 sierpnia 2021 - Olsztyn (stadion OSiR)
Stomil Olsztyn - Chrobry Głogów 1-2 (0-2)
Merveille Fundambu 70' - Oliver Práznovský 20', Mateusz Bochnak 34'

Stomil: Krzysztof Bąkowski - Damian Ciechanowski, Rafał Remisz, Maciej Dampc, Jonatan Straus - Aleksander Pawlak (46' Patryk Mikita), Karol Żwir (81' Maciej Spychała), Jakub Tecław (46' Wojciech Reiman), Hubert Szramka (46' Merveille Fundambu), Łukasz Moneta (83' Patryk Zych) - Szymon Lewicki.

Chrobry: Rafał Leszczyński - Michał Ilków-Gołąb, Oliver Práznovský, Mavroudís Bougaḯdis, Adam Banasiak - Mateusz Bochnak (70' Marcel Ziemann), Tomasz Cywka, Robert Mandrysz, Mateusz Machaj (70' Jaka Kolenc), Dominik Piła - Dennis van der Heijden (78' Mikołaj Lebedyński).

W drugiej kolejce Stomil Olsztyn zmierzy się na wyjeździe z GKS-em Jastrzębie. Spotkanie zaplanowano na niedzielę 8 sierpnia o 15:00.