Aktualności

Podcasty

 • Zamiast Kryminału - odcinek 23.

  Czym zajmuje się zielona kryminologia? Jak dużym problemem są obecnie przestępstwa przeciwko środowisku? Gościem audycji Zamiast Kryminału był dr Maciej Duda z Katedry Kryminologii i Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 • Lejdi Gada - odcinek 83.

  Gościem audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie była Alicja Maziarek - psycholog, która opowiadała o tym, jak radzić sobie z kryzysem i z emocjami w trudnych czasach. Na pewne rzeczy mamy wpływ a na niektóre niestety nie. Jak zmierzyć się ze złością i smutkiem? Posłuchajcie!

 • Wieczorynka Naukomanów S03E06

  W kolejnej Wieczorynce Naukomanów gościem dra hab. Sławomira Kuleszy był Michał Śmieszny - instruktor spinningu (albo jak kto woli - indoor cyclingu). Rozmawialiśmy o specyfice, urokach i korzyściach z uprawiania tej formy aktywności fizycznej. Zresztą... sami posłuchajcie!

 • Zamiast Kryminału - odcinek 22.

  Niemiecka Syberia, Totenkopf, Kortau... Jakie tajemnice kryje historia Kortowa? Co działo się tu przed laty? W audycji Zamiast Kryminału opowiadała o tym dr hab. Monika Kotowska z Katedry Kryminologii i Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 • Lejdi Gada - odcinek 82.

  Gościem audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie była terapeutka pracy z ciałem - Iwona Trznadel. Prowadzi zajęcia ruchowe połączone z medytacją i uwielbieniem swojego ciała. Pomagają one uwolnić się od wszelkich stresów i napięć. Dzięki temu jesteśmy zdrowsi, piękniejsi i szczęśliwsi.

 • Wieczorynka Naukomanów S03E05

  Co mogą zrobić naukowcy, aby zwiększyć atrakcyjność widowiska futbolowego? Inżynieria materiałowa tworzy lepsze, bardziej okrągłe piłki, a aerodynamika pozwala precyzyjniej kontrolować ich lot. Paradoksem jest jednak, że współcześni piłkarze skarżą się, że są one bardziej kapryśne i niestabilne!

 • W Poszukiwaniu Straconego Ego - odcinek 45.

  W audycji W Poszukiwaniu Straconego Ego rozmawialiśmy o... energii pieniądza. Gościem Agnieszki Kacprzyk była restauratorka i matka trójki dzieci Sandra Tyszka, która gra też na gongach i specjalizuje w budzeniu finansowej świadomości poprzez zmianę przekonań. Pracuje też z energią.

 • Radek Bielecki w Śmiechoskopie

  Telefonicznym gościem audycji Śmiechoskop był Radosław Bielecki - Warmiak mieszkający we Wrocławiu, występujący w kabarecie Neo-Nówka. Arkadiusz Jaksa Jakszewicz rozmawiał z nim o codzienności, spływach kajakowych, życiu bez sceny, pisaniu do szuflady i czekaniu na cieplejszy front.

 • Zamiast Kryminału - odcinek 21.

  W Polsce co roku zgłasza się zaginięcie około 20 tysięcy osób. Większość z nich się odnajduje. Ale jest też coraz więcej rodzin, które przez lata czekają na swoich bliskich. Jak podkreśla prof. Ireneusz Sołtyszewski z Katedry Kryminologii i Kryminalistyki UWM w Olsztynie - to już problem społeczny.

 • Lejdi Gada - odcinek 81.

  Gościem audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie była żona, matka dwójki dzieci i miłośniczka kotów oraz... pisarka - Karolina Wilchowska. Jej debiut pt. "Wspomnienie dusz" ukaże się 27 października. Jak sama mówi - warto spełniać swoje marzenia, bo to one dają nam siłę, by planować kolejne.

 • Wieczorynka Naukomanów S03E04

  Kolejną Wieczorynkę Naukomanów zdominował temat czarnych dziur. Za badanie tego obszaru czasoprzestrzeni tegoroczną Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki podzielili się Andrea Ghez, Reinhard Genzel oraz sir Roger Penrose. Na trudne pytania związane z tym tematem odpowiedzi szukali dr hab. Sławomir Kulesza oraz Daria...

 • Zamiast Kryminału - odcinek 20.

  W audycji Zamiast Kryminału gościem Anety Pawelczyk-Piłat ponownie była dr Alicja Siegień-Matyjewicz - ekspert z zakresu edukacji międzykulturowej z Wydziału Nauk Społecznych UWM w Olsztynie. Wróciliśmy do tematu mrocznych obrzędów, których ofiarami stają się kobiety w Azji.

 • Lejdi Gada - odcinek 80.

  Gościem audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie była Agnieszka Czupryn - specjalistka do spraw marketingu. Opowiedziała nam o budowaniu marki osobistej i o tym, jakie możliwości daje nam w tym zakresie internet. Co nam wolno a czego powinniśmy unikać, aby nasz wizerunek na tym nie ucierpiał?

 • Wieczorynka Naukomanów S03E03

  Zastanawialiście się kiedyś jak dużo jest nauki (a przede wszystkim fizyki) w konstrukcji... bolidów Formuły 1? Czy to możliwe, aby z silnika o pojemności nie przekraczającej 1600 cm3 uzyskać moc dochodzącą do 1000 koni mechanicznych? Jakie przyspieszenie osiąga bolid podczas startu, a jakie podczas hamowania?

 • Kortowska Audycja Literacka - odcinek 13.

  W październikowej Kortowskiej Audycji Literackiej Marta Wiśniewska rozmawiała z recenzentką najnowszej książki Edwarda Cyfusa "Pobiegnij moją drogą. Opowieść biograficzna o Warmiaku Herbercie Monkowskim" - prof. Izabelą Lewandowską. Ponadto prof. Zbigniew Chojnowski opowiedział o mazurskim poecie Michale...

 • Śmiechoskop na XIX-wiecznej sesji fotograficznej

  Gościem audycji Śmiechoskop był podróżnik, fotograf i miłośnik starej fotografii Jan Skwara. Arkadiusz Jaksa Jakszewicz spotkał się z nim podczas wydarzenia: U zarania fotografii - XIX wieczna sesja fotograficzna. Nie zapomniał też o najbliższych wydarzeniach komediowych w regionie.

 • Zamiast Kryminału - odcinek 19.

  W kolejnym odcinku audycji Zamiast Kryminału zastanawialiśmy się dlaczego w różnych rejonach świata wciąż dochodzi do brutalnych obrzędów, których ofiarami stają się kobiety. Naszym gościem była dr Alicja Siegień-Matyjewicz - ekspert z zakresu edukacji międzykulturowej.

 • Wieczorynka Naukomanów S03E02

  Skąd biorą się teorie spiskowe związane z pandemią wirusa SARS CoV-2? Dlaczego niektórzy wiążą ją z rozwojem sieci 5G lub działaniami Billa Gatesa? M.in. na te pytania w kolejnej wrześniowej Wieczorynce Naukomanów starał się odpowiedzieć dr hab. Sławomir Kulesza. Wspominał też 18. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki.

 • W Poszukiwaniu Straconego Ego - odcinek 44.

  W kolejnym odcinku audycji W Poszukiwaniu Straconego Ego rozmawialiśmy o komorach normobarycznych i hiperbaryczych. Jaka jest różnica między nimi i komu mogą pomóc? Gościem Agnieszki Kacprzyk była Joanna Łagun - specjalistka od holistycznego uzdrawiania człowieka.

 • Zamiast Kryminału - odcinek 18.

  Przestępcza działalność gangów motocyklowych obrosła prawdziwą legendą. Twardzi, bezwzględni mężczyźni wyjęci spod prawa przemierzający amerykańskie bezdroża stali się bohaterami filmów i seriali. Co jednak wiemy o ich działalności? Czy takie grupy funkcjonują również w Polsce?

Przyjaciele - stań się jednym z nich: