Aktualności

Podcasty

 • Mediofon - maj 2020

  To był już ostatni w tym roku akademickim odcinek audycji Mediofon. Prof. Urszula Doliwa, dr Magdalena Żmijkowska i dr Marta Więckiewicz-Archacka opowiadały jak epidemia wpłynęła na kreatywność studentów i wykładowców Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM w Olsztynie.

 • Michał Porycki w Śmiechoskopie

  Gościem audycji Śmiechoskop był Michał Porycki - radiowiec z krwi i kości z telewizyjnym doświadczeniem. Znacie go choćby z Podwójnej Obsady na 95,9 fm. Opowiadał o magii pracy w mediach, ale też ciężkim i zarazem odświeżającym okresie zmian. Redaktor dołączył właśnie do Radia Nowy Świat.

 • Lejdi Gada - odcinek 64.

  Gościem audycji Lejdi Gada była Agnieszka Ewald, czyli Facetka od stresu. Uczy innych jak sobie radzić z nim radzić i oswajać zwykłą codzienność, która potrafi dać się nam wszystkim we znaki. Czasami kilka drobnych zmian w naszym życiu potrafi zdziałać cuda. Przekonajcie się sami!

 • Wieczorynka Naukomanów S02E36

  Nauka nie jest wolna od... kłamstewek, kłamstw i wielkich oszustw. Jakie były najbardziej spektakularne przypadki takich nadużyć czy złej interpretacji danych? I jakie były tego przyczyny? W kolejnej Wieczorynce Naukomanów opowiadał o tym dr hab. Sławomir Kulesza.

 • Czesław Mozil i Piotr Zola Szulowski w Śmiechoskopie

  O występach w internecie, akcji #hot16challenge2, ale też o kotach i oczekiwaniu na możliwość spotkania z publicznością na żywo w kolejnym odcinku audycji Śmiechoskop opowiadali: Piotr Zola Szulowski i Czesław Mozil. A rozmawiał z nimi oczywiście Arkadiusz Jaksa Jakszewicz. Posłuchajcie!

 • Lejdi Gada - odcinek 63.

  Magda Aleksińska-Kiczor i Poli Paulina Olszewska nie dały się wirusowi i postanowiły zawalczyć o swoją firmę. Od 5 lat zajmują się dekoracjami ślubów, wesel i eventów. Od dwóch tygodni prowadzą kwiaciarnię. Jak same mówią - ludzie dbają o estetykę w swoim otoczeniu nawet w czasach pandemii.

 • Wieczorynka Naukomanów S02E35

  W kolejnej Wieczorynce Naukomanów dr hab. Sławomir Kulesza wspominał prof. Kazimierza Antonowicza - wybitnego polskiego naukowca specjalizującego się w fizyce doświadczalnej, pioniera rezonansów i fizyki węgla. Audycję wypełniła muzyka Kazika Staszewskiego i formacji Kult. Dlaczego? Posłuchajcie!

 • Tomek Nowaczyk i Jakub Poczęty w Śmiechoskopie

  Gośćmi audycji Śmiechoskop byli Tomek Nowaczyk i Jakub Poczęty. Arkadiusz Jaksa Jakszewicz rozmawiał z nimi o tęsknocie za sceną i tym, co można robić w gdy kluby i miejsca dobrze im znane są pozamykane. Występy komediowe na balkonie? Czemu nie! Ale też w sieci, jak choćby Stand-up Online.

 • Lejdi Gada - odcinek 62.

  Gościem audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie była Natasza Rozmus-Król - blogerka kulinarna znana jako Sajkofanka Smaku. Oprócz pisania w sieci zajmuje się też tworzeniem produktów spożywczych. Nam opowiedziała o gotowaniu, jedzeniu oraz zdrowym odżywianiu się w czasie pandemii. Posłuchajcie!

 • Wieczorynka Naukomanów S02E34

  W Wieczorynce Naukomanów świętowaliśmy 102. rocznicę urodzin Richarda Feynmana. Błyskotliwy fizyk, uwodzicielski czaruś, ale przede wszystkim znakomity nauczyciel – oto krótka charakterystyka człowieka, którego stawia się na równi z Albertem Einsteinem i innymi wielkimi umysłami fizyki.

 • Łukasz Lotek Lodkowski i Cezary Ponttefski w Śmiechoskopie

  Gośćmi kolejnego odcinka audycji Śmiechoskop byli: Łukasz Lotek Lodkowski i Cezary Ponttefski. Arkadiusz Jaksa Jakszewicz pytał ich nowe projekty filmowe, nagrywanie skeczy ale także aktywny wypoczynek, odchudzanie i przybieranie na wadze oraz... niegolenie się, aż do końca epidemii.

 • Wieczorynka Naukomanów S02E33

  Ekstremalna izolacja to "wdzięczny" temat dla naukowców i nauki. W ostatnich dniach w jakimś stopniu dotyczyło to wielu z nas. Jak sobie radzić z dala od innych? I dlaczego kolejne pokolenia mogą doświadczać tego zdecydowanie częściej? O tym w kolejnym odcinku Wieczorynki Naukomanów opowiadał dr hab....

 • Kortowska Audycja Literacka - odcinek 8.

  Gościem Kortowskiej Audycji Literackiej był Łukasz Staniszewski. Marta Wiśniewska rozmawiała z autorem o jego mikropowieści "Małe Grozy". Wysłuchaliśmy także jej fragmentów. Prof. Joanna Chłosta-Zielonka zrecenzowała książkę Patrycji Dołowy "Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu".

 • Wieczorynka Naukomanów S02E32

  W kolejnej Wieczorynce Naukomanów zajęliśmy się problemem przeniesienia modeli fizycznych do innych obszarów nauki. Pretekstem do tego było sprawdzenie przystawalności analogii modelu oscylatora harmonicznego tłumionego i danych epidemiologicznych dotyczących dynamiki zachorowań z powodu koronawirusa SARS-CoV-2.

 • Michał Leja i Maciek Adamczyk w Śmiechoskopie

  W kolejny odcinku audycji Śmiechoskop Maciek Adamczyk opowiadał o ogrodnictwie, pawiach i imprezie Stand-up Polska w Internecie. Natomiast Michał Leja zdradził kulisy swojego show kręconego w samochodzie. Z komikami rozmawiał oczywiście Arkadiusz Jaksa Jakszewicz. Posłuchajcie!

 • Wieczorynka Naukomanów S02E31

  Która strategia walki z pandemią jest skuteczniejsza? Szeroka kwarantanna i ograniczenie mobilności społeczeństwa (jak w Polsce), niewielkie restrykcje (jak w Szwecji) czy może... brak reakcji (jak na Białorusi). Na to pytanie dr hab. Sławomir Kulesza starał się odpowiedzieć w kolejnej Wieczorynce Naukomanów.

 • Piotrek Szumowski i Wojtek Fiedorczuk w Śmiechoskopie

  Arkadiusz Jaksa Jakszewicz ponownie sprawdzał, co słychać u komików w czasie przymusowej izolacji. Gośćmi audycji Śmiechoskop byli: Piotrek Szumowski i Wojtek Fiedorczuk. Opowiadali m.in. o tworzeniu komedii w sieci oraz wydarzeniu Stand-up Online, które przyciąga tysiące widzów.

 • Wieczorynka Naukomanów S02E30

  O koronawirusie wiemy coraz więcej. Ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, że wszystkie prezentowane dane są zniekształcone? Na ile wiarygodne są statystyki wyznaczane na bieżąco w trakcie epidemii? Co zrobić, aby uzyskać w miarę spójny obraz sytuacji i na tej podstawie podjąć optymalne decyzje?

 • Abelard Giza i Kasia Piasecka w Śmiechoskopie

  Gośćmi kolejnego odcinka audycji Śmiechoskop byli doskonale znani polscy komicy: Abelard Giza i Kasia Piasecka. Arkadiusz Jaksa Jakszewicz pytał ich m.in. o sposoby na radzenie sobie z nudą i nowe formy wyrażania siebie w czasie pandemii. Było też trochę tematów... politycznych. Posłuchajcie!

 • Co z wyborami?

  Jak w praktyce mogą wyglądać najbliższe wybory prezydenckie w Polsce? Na czym dokładnie będzie polegać głosowanie korespondencyjne? Kiedy może się odbyć i co trzeba będzie zrobić, by oddać swój głos? O tym w Studenckim Poradniku Prawnym opowiadał Paweł Śmiałek z Wydziału Prawa i Administracji UWM w Olsztynie.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: