Aktualności

Podcasty

 • Stacja Dobro - odcinek 86.

  Gośćmi audycji Stacja Dobro byli: Miron Wierzchowski i Piotr Duliszewski z olsztyńskiej fundacji Wolne Miejsce. Opowiadali o śniadaniu wielkanocnym organizowanym dla osób samotnych w niedzielę 9 kwietnia o 12:00 w Kuźni Społecznej przy ulicy Kotańskiego 1 w Olsztynie.

 • Nie Taka Sztuka Straszna, Jak Ją Malują - odcinek 13.

  O współczesnej operze rozmawialiśmy w kolejnym odcinku audycji Nie Taka Sztuka Straszna, Jak Ją Malują. Ania Makarewicz gościła w studiu Radia UWM FM sopranistkę - Magdalenę Tokajuk. I zapytała ją również o różne aspekty codziennej pracy śpiewaczki operowej.

 • Gdzie Nogi Poniosą - odcinek 39.

  W kolejnym odcinku audycji Gdzie Nogi Poniosą wybraliśmy się na wycieczkę do Olsztynka. Emil Andrzej Karpiński i Kasia Grabowska polecili kilka ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Nie zabrakło również kilku innych ciekawostek podróżniczych. Jesteście ciekawi, gdzie warto polecieć w kwietniu?

 • Ptasie Radio S01E01

  Codziennie mijamy dziesiątki ptaków. Ale czy wiemy, jak je rozpoznać? Czym się żywią? Jakie gniazda budują? Jakie mają strategie przetrwania? Na te i wiele innych pytań w nowej audycji Radia UWM FM odpowiada Zofia Malinowska. Włączcie już teraz nasze Ptasie Radio!

 • Mediofon - marzec 2023

  Marzec to dobry miesiąc, by porozmawiać o sprawach kobiet. W Mediofonie gościliśmy więc dr Monikę Ryndzionek z Wydziału Nauk Społecznych UWM, która opowiadała o sposobach ukazywania kobiet w mediach. W audycji mogliście również wysłuchać relacji z centralnego etapu Olimpiady Wiedzy o Mediach oraz Ideathonu.

 • Lejdi Gada - rozmówki polsko-polskie S01E02

  Marta Rutynowska-Eising na co dzień mieszka w stolicy Kenii - Nairobi. Wyjechała tam zaraz po studiach i miała spędzić w afrykańskim kraju tylko dwa lata. Ale została na zawsze. Co ją urzekło w Czarnym Kontynencie i czy tęskni za polską zimą? Posłuchajcie rozmowy Karoliny Rogóz-Namiotko!

 • Polski Na Wynos - S03E16-20

  Czy ulotka faktycznie jest ulotna? Skąd się wzięło słowo żaba? Kim jest adwokat diabła? Czym kiedyś była aplikacja? Jaką językową historię ma wiosna i dlaczego w dzień wagarowicza uczniowie często wałęsają się po mieście? Na te pytania w audycji Polski na Wynos odpowiadała Ania Makarewicz.

 • Wieczorynka Naukomanów S05E27

  Rozpoczęła się wiosna, idzie nowe, więc w Wieczorynce Naukomanów dyskutowaliśmy o przełomowych odkryciach w fizyce. Czy istotnie można znaleźć momenty zwrotne w historii tej nauki, czy może raczej rozwijała się ona płynnie? Posłuchajcie audycji Sławka Kuleszy.

 • Postój z Nauką - 13-23.03.2023

  Nadrabiamy naukowe zaległości! Jesteście ciekawi, o czym w ostatnich dwóch tygodniach opowiadali na antenie Radia UWM FM zaprzyjaźnieni z nami wykładowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie? Zróbcie sobie Postój z Nauką!

 • Lejdi Gada - odcinek 180.

  Gościem audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie była malarka Eda Yukov. Opowiedziała Karolinie Rogóz-Namiotko o swojej drodze twórczej, która z perspektywy czasu może wygląda na bardzo prostą i łatwą. Artystka podkreśla jednak, że ma szczęście do ludzi, którzy pojawiając się w jej życiu nadali mu...

 • Stacja Dobro - odcinek 85.

  W audycji Stacja Dobro Aneta Pawelczyk-Piłat gościła Ewę Kowerzanow-Luto i Justynę Kujawską. Opowiadały o obchodach Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa oraz o planach aktywizacji zawodowej i społecznej podopiecznych stowarzyszenia Strzał w 10.

 • Nie Taka Sztuka Straszna, Jak Ją Malują - odcinek 12.

  W audycji Nie Taka Sztuka Straszna, Jak Ją Malują Tomasz Woźniak - dotychczas stały gość i ekspert - pełnił rolę prowadzącego. Rozmawiał ze Stanisławem Kroszczyńskim - malarzem, grafikiem i kolekcjonerem dzieł sztuki. Posłuchajcie, czy warto w nie inwestować. A jeżeli tak, to w jakie?

 • Gdzie Nogi Poniosą - odcinek 38.

  W audycji Gdzie Nogi poniosą kontynuacja wątku bałkańskiego. Tym razem z Emilem Andrzejem Karpińskim wybraliśmy się do Bułgarii, która jest częstym celem podróży Polaków. Warte poznania są również jej zabytki i kultura. Dowiedzieliśmy się również, jak uniknąć nieporozumień w komunikacji z Bułgarami i na punkcie...

 • Miss Trendi - odcinek 22.

  W marcowym odcinku audycji Miss Trendi Joanna Nawotka gościła projektantkę krajobrazu - Ulę Dąbrowską. Jak odpowiednio zacząć planowanie ogrodu? Na czym polega trend ogrodów zgodnych z naturą? Jaka jest jego geneza? Posłuchajcie!

 • Inkubator, czyli Radiowy Serwis Naukowo-Technologiczny S01E09

  W kolejnym Inkubatorze - czyli Radiowym Serwisie Naukowo-Technologicznym - Damian Dąbkowski opowiadał o rosnącej popularności wycieczek rowerowych. Tłumaczył także w jaki sposób najbezpieczniej jest poinformować kierowcę o swojej obecności na drodze.

 • Recepta na Reportaż - Aga Żyto

  Aga Żyto zdecydowała się zostać dawcą komórek macierzystych. O swoich doświadczeniach opowiedziała w reportażu, którego mogliście wysłuchać w marcowym odcinku audycji Recepta na Reportaż. W studiu Radia UWM FM z autorką spotkali się: Żaneta Kulawczyk oraz Mateusz Sikorski.

 • W Poszukiwaniu Straconego Ego - odcinek 106.

  Kim jest współczesna kobieta? I czy jest bardziej wolna niż jej przodkini? Odpowiedzi na to pytanie Agnieszka Kacprzyk szukała w kolejnym odcinku audycji W Poszukiwaniu Straconego Ego. A do rozmowy ponownie zaprosiła Olgę Żmijewską - prezeskę Fundacji Sztuka Wolności.

 • Polski Na Wynos - S03E11-15

  Czym jest adultyzm? Czy domiar ma coś wspólnego z miarą? Gdzie zimują raki? I od czego możemy odcinać kupony? Na tych zagadnieniach skupiliśmy się w kolejnych odcinkach audycji Polski na Wynos. Posłuchajcie, żeby.. nie pogrążyć się (o historii tego czasownika także opowiadała Ania Makarewicz).

 • Wieczorynka Naukomanów S05E26

  W Wieczorynce Naukomanów świętowaliśmy Dzień Liczby PI. Sławek Kulesza zastanawiał się nad znaczeniem różnych stałych w fizyce i ich ewentualnym powiązaniu z numerologią. Czy liczby mogą rządzić naszym losem? A jeśli tak - to w jaki sposób? Posłuchajcie!

 • Stacja Dobro - odcinek 84.

  W audycji Stacja Dobro Aneta Pawelczyk-Piłat gościła Barbarę Wyłudek z Warmińsko-Mazurskiego Centrum Praw Kobiet prowadzonego przez Stowarzyszenie Kobieta na Plus. Czym się zajmuje. Komu i w jaki sposób pomaga na co dzień? Posłuchajcie!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: