Aktualności

Podcasty

 • Tęczowa Strefa Intymna - odcinek 1.

  Gościnią premierowego odcinka audycji Tęczowa Strefa Intymna była Samanta Szon - założycielka kolektywu Safe Space, który wspiera queerową społczność Olsztyna. Anecie Pawelczyk-Piłat opowiedziała o planowanych działaniach sojuszniczych i dragu jako sztuce scenicznej. Posłuchajcie!

 • Wieczorynka Naukomanów S06E20

  W Wieczorynce Naukomanów powitaliśmy wakacje aktualnościami z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz zaprzyjaźnionego I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Olsztynie. Uczniowie w czerwcu realizowali Collaborative Sciences Project, o czym opowiadał Sławek Kulesza!

 • Lejdi Gada - odcinek 235.

  Ostatni przed wakacyjną przerwą odcinek audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie był wyjątkowy. Karolina Rogóz-Namiotko nagrała go podczas IX Nocy Radiowców w Kortowie. A do rozmowy zaprosiła swoje redakcyjne koleżanki: Agnieszkę Wójcik, Mariannę Dmytrenko, Anielę Potorską i Alicję Orent.

 • Radiowy Przewodnik po Warmii i Mazurach - Gołdap (odcinek 13.)

  Zapraszamy do wysłuchania audycji "Radiowy Przewodnik po Warmii i Mazurach". W kolejnym odcinku kontynuowaliśmy temat dekoracji sgrafittowych na kamienicach Starego Miasta w Olsztynie. Sgrafitto to technika zdobienia ściany, która polega na usunięciu warstwy tynku w celu ujawnienia warstw kolorowych...

 • Dzieciaki Mają Głos S01E13

  W ostatnim w tym roku szkolnym odcinku audycji Dzieciaki Mają Głos Martyna Żelazowska, Laura Janiszewska i Maria Trusiak (pod opieką Karoliny Rogóz-Namiotko) rozmawiały z dyrektor Szkoły Podstawowej im. 11 Listopada w Rusi - Moniką Markowicz. O co pytały? Posłuchajcie!

 • (nie) mów mi jak mam żyć S03E70-74

  Co jest absurdalnie drogie? Jak poradzić sobie z bałaganem w kuchni? Czym jeszcze zaskoczyć może nas życie? I co... radiowcy robią nocą? Odpowiedzi na te trudne pytania tradycyjnie serwowali Wam na antenie Radia UWM FM eksperci Radia UWM FM w aucycji (nie) mów mi jak mam żyć.

 • Polski Na Wynos - S05E66-70

  Sportowe emocje - nadzieja, obawa, rozczarowanie - ale też animusz, werwa i prokrastynacja zdominowały ostatnie przed wakacjami odcinki audycji Polski na Wynos. Nasza Babka od polaka - Ania Makarewicz - przedstawiła również geograficzne ciekawostki językowe. Posłuchajcie!

 • Postój z Nauką - 17-20.06.2024

  O wakacyjnym niebie, historii "Czerwonego Kapturka" i fenomenie "Gry o Tron" w ostatnich czerwcowych Postojach z Nauką opowiadali nasi eksperci z UWM. Dr Katarzyna Andruszkiewicz przedstawiła także kilka rad dla studentów, którzy przygotowują się do obrony swojej pracy dyplomowej.

 • Lejdi Gada - rozmówki polsko-polskie S01E63

  Barbara Kwiatek mieszka w Beninie. To państwo w Afryce, położone nad Zatoką Gwinejską a graniczące z Burkina Faso, Nigrem, Nigerią i Togo. Kraj ten jest uznawany za kolebkę Voodoo. Wbrew pozorom, to nie tylko czarna magia. Jak żyje się na gorącym kontynencie w środku lata? Posłuchajcie!

 • Stacja Dobro - odcinek 139.

  Gośćmi audycji Stacja Dobro byli Michał Kupisz, Anna Zimowska-Kryczka i Miłosz Grzelak z Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa. W studiu Radia UWM FM opowiadali o Święcie Muzyki - Fête de la musique, które w Olsztynie będziemy obchodzić w czwartek 20 czerwca. Muzycy zagrają na 29...

 • Mity o Języku - odcinek 10.

  To był już ostatni przed wakacjami odcinek audycji Mity o Języku. Prof. Mariola Wołk i towarzyszący jej w studiu Radia UWM FM Piotr Szauer rozmawiali o analogiach i anomaliach w języku. W Kortowie czy na Kortowie? Na świetlicy czy w świetlicy? W auli czy na auli? Które formy są poprawne? Posłuchajcie!

 • Gdzie Nogi Poniosą - odcinek 94.

  W audycji Gdzie Nogi Poniosą Emil Andrzej Karpiński po raz kolejny zabrał nas w podróż historyczną. Opowiadał o największym i najważniejszym obecnie wyścigu szosowym w Polsce - Tour de Pologne. Posłuchajcie, skąd wzięła się nazwa, jak wyglądało ściganie w czasach amatorskich oraz... w jakich momentach kolarze...

 • Zmieniaj Świat - odcinek 6.

  W szóstym odcinku audycji Zmieniaj Świat Izabela Sałamacha rozmawiała z Agnieszką Ziółek - założycielką i właścicielką marki AGAZI, produkującej obuwie wegańskie. Skąd pomysł na roślinne buty? Jakie materiały wykorzystywane są do ich produkcji? Czy produkt można nazywać ekologicznym? Posłuchajcie!

 • Lejdi Gada - odcinek 234.

  Agnieszka Szatkowska jest bibliotekarką. Ale doskonale czuje się w tańcu - od klasycznego, po nowoczesny, towarzyski i flamenco. Grała też w teatrach amatorskich i swoje doświadczenia artystyczne przełożyła na pracę z dziećmi, tworząc z nimi słuchowisko oparte na jej autorskich opowiadaniach.

 • Miss Trendi - odcinek 40.

  Gościną czerwcowego odcinka audycji Miss Trendi była Nikola Szajnóg. Z Joanną Nawotką rozmawiały m.in. o grafice artystycznej, druku i modzie na stare książki. Skąd się bierze? I na czym właściwie polega praca graficzki i drukarza? Posłuchajcie!

 • Ptasie Radio S02E25

  W ostatnim przed wakacyjną przerwą odcinku audycji Ptasie Radio Zosia Malinowska przypomniała garść najważniejszych informacji o tym, jak pomagać ptakom latem (i nie tylko). Co zrobić, gdy znajdziemy pisklę? A co, gdy będzie to podlot? Jak pomóc ptakowi, który rozbił się o szybę? W jaki sposób dostarczać ptakom...

 • Radiowe Gawędy o Przyrodzie - odcinek 89.

  Pomniki stawia się zazwyczaj ludziom. Bywa jednak i tak (choć niezmiernie rzadko), że upamiętnia się w ten sposób zwierzęta. W ostatnim przed wakacjami odcinku Radiowych Gawęd o Przyrodzie Wojtek Gotkiewicz opowiadał o pomnikach... łosi.

 • (nie) mów mi jak mam żyć S03E65-69

  Dlaczego nie powinno się jeździć nago na rowerze? Z której postaci z bajki warto brać przykład? Jak delikatnie (a zarazem skutecznie) wybić znajomemu z głowy ściemnianie lub... zasypywanie mieszkania brudnymi skarpetami? Posłuchajcie, jak z tymi pytaniami w audycji (nie) mów mi jak mam żyć poradzili sobie eksperci...

 • Polski Na Wynos - S05E61-65

  O czerwcu, pogodzie, synoptyce, ale też podpasce i tamponie w kolejnych odcinkach audycji Polski na Wynos opowiadała nasza Babka od polaka, czyli Ania Makarewicz. Tłumaczyła też co może być prymarne i sekundarne oraz czym jest... zanadrze. Łapcie kolejną garść ciekawostek językowych w naszych podcastach!

 • Postój z Nauką - 10-13.06.2024

  Czym jest laboratorium czasu, które powstaje również na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie? Na czym polega fenomen Gry o Tron? Jak rozpoznać czyste jezioro? Jesteście ciekawi? Posłuchajcie audycji Postój z Nauką! W jednym z odcinków mgr inż. Jagoda Czajkowska opowiadała także o jeżach!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: