Aktualności

Podcasty

 • Stacja Dobro - odcinek 124.

  W audycji Stacja Dobro Aneta Pawelczyk-Piłat rozmawiała z Aleksandrą Szczygieł i Aleksandrą Matusiak z Fundacji Impuls. Mogliśmy poznać szczegóły dotyczące projektu change:academy, który rusza już 11 marca i adresowany jest do 1000 młodych ludzi w całej Polsce.

 • Gdzie Nogi Poniosą - odcinek 78.

  Jaki wpływ na turystykę będą miały zmiany klimatyczne i czy wszystko w tej kwestii rysuje się w ciemnych barwach? Jak powstają nowe lądy? Które miejsca zmieniły swoją nazwę z powodów marketingowych? W audycji Gdzie Nogi Poniosą Emil Andrzej Karpiński poruszył wątki związane ze zmianami na mapach świata....

 • Lejdi Gada - odcinek 219.

  Mjr Magdalena Socha - rzeczniczka prasowa dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Olsztynie - była gościnią Karoliny Rogóz-Namiotko w audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie. Dlaczego zdecydowała się na mundur i co sprawia, ze mimo wielu lat pracy nadal jej się chce wracać za mury? Posłuchajcie!

 • Żołnierskie Historie, Żołnierska Przyszłość - odcinek 28.

  W kolejnym odcinku audycji Żołnierskie Historie, Żołnierska Przyszłość kontynuowaliśmy naszą podróż po starożytnej Helladzie i Italii. Tym razem mogliście usłyszeć o pierwszych w historii starciach rzymskich legionów z falangą wzoru macedońskiego. Co oznacza „pyrrusowe zwycięstwo”? Kto zwyciężył w bitwach pod...

 • Ptasie Radio S02E17

  W najnowszym odcinku audycji Ptasie Radio Zosia Malinowska opowiadała o piórach. W jaki sposób umożliwiły przodkom ptaków wzbicie się w powietrze? Jakie znaczenie miały dla ludzi na przestrzeni wieków? Tego wszystkim dowiecie się z naszego podcastu. Zapraszamy do wysłuchania!

 • Mediofon S10E4

  Lutowy odcinek Mediofonu był poświęcony postaci Aleksieja Nawalnego - rosyjskiego publicysty, prawnika i lidera opozycji, który - według oficjalnych komunikatów - zmarł 16 lutego 2024 w kolonii karnej. W audycji znalazło się również miejsce na kolejny odcinek podcastu przygotowanego przez studentów.

 • Radiowe Gawędy o Przyrodzie - odcinek 76.

  Warmia i Mazury nie doczekały się jeszcze parku narodowego w swoich granicach. Nie oznacza to jednak, że środowisko jest tu traktowane po macoszemu. Liczne parki krajobrazowe, rezerwaty, obszary Natura 2000 świadczą o ponadprzeciętnych walorach naszych lasów, jezior, mokradeł i wzgórz.

 • (nie) mów mi jak mam żyć S02E116-120

  Jak skutecznie przekonać kogoś do swoich racji? Dlaczego warto mieć kota? Jakie słowo jest najdziwniejsze? I co zrobić, by nie marnować jedzenia? Z poradami przychodzi Wam Żaneta Kulawczyk i jej eksperci w audycji (nie) mów mi jak mam żyć. Posłuchajcie też, w jaki sposób pocieszyliby... Plutona.

 • Polski Na Wynos - S04E122-126

  Totumfacki, czyli... jaki? W kłębie, czyli właściwie gdzie? M.in. tego mogliście dowiedzieć się w kolejnych odcinkach audycji Polski na Wynos. Ania Makarewicz opowiadała także o żbikach, rysiach oraz Ustawie o języku polskim i tłumaczyła, czy reszka to... awers czy rewers.

 • Postój z Nauką - 19-22.02.2024

  W kolejnych Postojach z Nauką (które na antenie Radia UWM FM robimy sobie od poniedziałku do czwartku) eksperci z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie opowiadali o myśleniu kopernikańskim, nadprzewodnictwie grafitu HOPG, wakacjach kredytowych i rolach kobiecych w "Diunie" Franka Herberta.

 • Lejdi Gada - rozmówki polsko-polskie S01E47

  Dominika Szuchowska przez pięć lat mieszkała w Estonii. Ten kraj zawsze będzie miał szczególne miejsce w jej sercu. A to za sprawą przyjaciół, którzy z czasem stali się jej rodziną. Estończycy nie lubią płytkich i powierzchownych relacji. Jeżeli się już zaprzyjaźnią, to na całe życie.

 • Stacja Dobro - odcinek 123.

  W audycji Stacja Dobro Aneta Pawelczyk-Piłat gościła przedstawicielki fundacji STOMAlife - Agnieszkę Siedlarską i Justynę Woźnicką. W studiu Radia UWM FM opowiadały o życiu pacjentów z wyłonioną stomią, wokół której w Polsce wciąż panują liczne stereotypy.

 • Mity o Języku - odcinek 3.

  Czy język polski jest... zagrożony? "To mit, który utrwalony jest w świadomości niektórych użytkowników języka. Natomiast jeżeli chodzi o językoznawców - to na pewno oni tak nie myślą" - mówiła w naszym studiu prof. Mariola Wołk. W naszym cyklu Mity o Języku rozmawiał z nią Piotr Szauer.

 • Gdzie Nogi Poniosą - odcinek 77.

  W audycji Gdzie Nogi Poniosą Emil Andrzej Karpiński po raz kolejny zabrał nas na Bałkany. A konkretnie do Kosowa, czyli najmniejszego państwa tego regionu. No właśnie, ale czy na pewno jest to państwo? O jego skomplikowanej historii - również tej najnowszej - ale oczywiście również o zabytkach usłyszycie w naszym...

 • Lejdi Gada - odcinek 218.

  Jolanta Niedziela-Chudzik jest malarką i ilustratorką. Tworzy nie tylko obrazy, które wiszą w przestrzeniach galerii, ale ilustruje również okładki książek poetyckich i bajek dla dzieci. O malarstwie z poziomu głowy i z poziomu serca, o poszukiwaniu własnej ścieżki opowiadała Karolinie Rogóz-Namiotko.

 • Miss Trendi - odcinek 36.

  W kolejnym odcinku audycji Miss Trendi w studiu Radia UWM FM gościliśmy tatuażystkę - Nastię Jurewicz. Jesteście ciekawi, jakie są aktualne trendy w świecie tatuaży? Czy każdy tatuaż może zostać scoverowanym? Posłuchajcie rozmowy Joanny Nawotki!

 • Radiowy Przewodnik po Warmii i Mazurach - Ryn i okolice (odcinek 4.)

  W kolejnym odcinku audycji Radiowy Przewodnik po Warmii i Mazurach wyruszyliśmy na około trzydziestokilometrową wycieczkę rowerową po Mazurach na trasie Ryn – Stara Rudówka – Monetki – Skop – Jeziorko – Orło – Głąbowo. Co ciekawego można tam zobaczyć? Posłuchajcie!

 • Wieczorynka Naukomanów S06E12

  W Wieczorynce Naukomanów zastanawialiśmy się, skąd wzięła się różnica między zjawiskami elektrycznymi i magnetycznymi, skoro są to dwie strony tego samego medalu. Dlaczego ładunki elektryczne mogą być singlami, zaś domeny magnetyczne występują tylko parami? Ciekawi? Posłuchajcie Sławka Kuleszy!

 • Dzieciaki Mają Głos S01E04

  Laura Janiszewska i Oliwia Pingot ze Szkoły Podstawowej w Rusi (wspólnie z Karoliną Rogóz-Namiotko) w kolejnym odcinku audycji Dzieciaki Mają Głos gościli Magdalenę Dudzik - malarkę i prezeskę Związku Plastyków Warmii i Mazur. W naszym studio odpowiadała na trudne pytania dotyczące weny (lub jej braku).

 • (nie) mów mi jak mam żyć S02E111-115

  Jaki zapach świeczki nie istnieje a... powinien? Co zrobić, gdy "kanar" przyłapie Cię bez biletu? Albo gdy babcia zauważy, że zjedliśmy ziemniaczki a zostawiliśmy mięsko? Jaki jest najlepszy pomysł na walentynki i... dlaczego warto być singlem? Łapcie garść porad od ekspertów Radia UWM FM.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: