Aktualności

Podcasty

 • Nie Taka Sztuka Straszna, Jak Ją Malują - odcinek 38.

  W audycji Nie Taka Sztuka Straszna, Jak Ją Malują Łukasz Pepol i Jarek Poliwko opowiadali o fotografii. Powszechnie wiadomo, że malarstwo gości na salonach a na aukcjach najlepiej się sprzedaje. A jak to jest z tą fotografią? Dla kogo jest ta dziedzina sztuki? Posłuchajcie rozmowy Karoliny Rogóz-Namiotko.

 • Inkubator, czyli Radiowy Serwis Naukowo-Technologiczny S01E32

  W jaki sposób jeszcze bardziej możemy pokochać polskie morze? Damian Dąbkowski sugeruje, że będzie to możliwe dzięki oczyszczeniu go z powojennej amunicji i substancji toksycznych. Posłuchajcie o detektorze zatopionych obiektów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 • Lejdi Gada - odcinek 197.

  Aneta Wira-Ostaszyk jest baletnicą i tancerką Teatru Wielkiego w Warszawie. W audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie opowiedziała o tym pięknym, ale też wymagającym zawodzie. Jeżeli jesteście ciekawi... ile zużywa butów do tańca, jak często ćwiczy i jak to jest z ta dietą - koniecznie posłuchajcie!

 • (nie) mów mi jak mam żyć S02E11-15

  Co zrobić ze skradzionym z banku milionem dolarów? Jak rozmawiać z telemarketerką, która kolejny raz dzwoni do nas z ofertą montażu fotowoltaiki? Co może być trudniejsze od... polizania własnego łokcia? Jesteście ciekawi odpowiedzi naszych ekspertów? Posłuchajcie o co jeszcze w tym tygodniu pytała Żaneta Kulawczyk.

 • Polski Na Wynos - S04E11-15

  Skąd w języku polskim wzięło się... babie lato? Jaka jest historia słów: justować, rościć i zazdrość? Takie ciekawostki językowe w kolejnych odcinkach audycji Polski na Wynos przedstawiała Ania Makarewicz. Opowiadała też o nocnym marku i niewiernym Tomaszu. Posłuchajcie!

 • Lejdi Gada - rozmówki polsko-polskie S01E26

  Sabina Poulsen od 18 lat mieszka na Wyspach Owczych. Prowadzi bloga (Sabina na Wyspach Owczych), na którym pisze o blaskach i cieniach życia w tym chłodnym i odległym miejscu. Dlaczego sama je wybrała? I czy poleca też innym? Posłuchajcie rozmowy Karoliny Rogóz-Namiotko!

 • Stacja Dobro - odcinek 102.

  Gościem Anety Pawelczyk-Piłat w kolejnym odcinku audycji Stacja Dobro był Radosław Skudlarz z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Opowiadał o działaniach aktywizujących lokalną społeczność zamieszkującą wieś.

 • Gdzie Nogi Poniosą - odcinek 55.

  Co dzieje się, gdy w danym miejscu turystów pojawia się po prostu za dużo? I czy można coś na to poradzić? W audycji Gdzie Nogi Poniosą Emil Andrzej Karpiński zajął się terminem nadmiernej turystyki. Czym dokładnie jest overtourism? Posłuchajcie!

 • Nie Taka Sztuka Straszna, Jak Ją Malują - odcinek 37.

  W audycji Nie Taka Sztuka Straszna, Jak Ją Malują rozmawialiśmy o poezji. To jedna z trudniejszych form literackich, ale nadal dobrze sobie radzi na rynku wydawniczym i czytelniczym. Gośćmi Karoliny Rogóz-Namiotko byli: Monika Stępień i Łukasz Ślusarczyk.

 • Miss Trendi - odcinek 31.

  Gościnią wrześniowego odcinka audycji Miss Trendi była Iga Niestępska - trenerka fitness i wellness lifestyle. Joanna Nawotką pytała ją m.in. o trendy w dziedzinie wellness i praktyce bodyart. Jesteście ciekawi? Podcast znajdziecie już na naszej stronie.

 • Inkubator, czyli Radiowy Serwis Naukowo-Technologiczny S01E30-31

  W ostatnich odcinkach Inkubatora Damian Dąbkowski opowiadał o przemyśle piwowarskim, który oprócz napojów wyskokowych produkuje również energię. A to za sprawą specjalnej plantacji bakterii E-coli. Wspominał również o egzoszkielecie dla pracowników szpitali, który ma zachęcić do wykonywania zawodów medycznych....

 • Lejdi Gada - odcinek 196.

  W audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie Karolina Rogóz-Namiotko gościła Mirosławę Król ze Stowarzyszenia Projekt Kobieta z Bartoszyc. Powstało ono z potrzeby własnego kreatywnego rozwoju. Z czasem ewoluowało, wspierając lokalną społeczność w jej rozwoju kulturalnym i intelektualnym.

 • Wieczorynka Naukomanów S06E02

  W drugim odcinku nowego sezonu Wieczorynki Naukomanów kontynuowaliśmy opowieść o zjawiskach zachodzących w jądrach atomowych. Sławek Kulesza przypominał m.in. o tym, że jądra są niezmiernie małe w stosunku do atomów, jednak bardzo masywne. Wspomniał także o różnych sposobach ich opisu.

 • Radiowe Gawędy o Przyrodzie - odcinek 61.

  Czym jest jesień dla fotografa przyrody? Co wybrać: rykowisko czy może zlotowisko żurawi? Fotograficzne zakończenie sezonu i co dalej? O tym i nie tylko o tym usłyszycie w kolejnym odcinku Radiowych Gawęd o Przyrodzie. Posłuchajcie Iwony i Wojtka Gotkiewiczów.

 • (nie) mów mi jak mam żyć S02E06-10

  Jak odzyskać pożyczone przez kolegę pieniądze, których ten nie zwraca od miesięcy? Jak dogadać się z... komputerem, który zamula? Jak poradzić sobie z szefem, który jest sportowym świrem? No i w końcu... jak żyć? Odpowiedzi w audycji (nie) mów mi jak mam żyć szukała w tym tygodniu Żaneta Kulawczyk. Posłuchajcie!

 • Polski Na Wynos - S04E06-10

  Dlaczego pszczoły umierają? Skąd wzięło się powiedzenie "Bogiem a prawdą" i jak poprawnie z niego korzystać? Czym jest ferwor i co oznacza bycie buńczucznym? Co może być kuriozalne? Posłuchajcie kolejnej garści ciekawostek językowych serwowanych przez Anię Makarewicz w audycji Polski na Wynos!

 • Lejdi Gada - rozmówki polsko-polskie S01E25

  Karolina Saban mieszka w Turcji i jest muzułmanką. Opowiedziała nam o kraju, który bardzo chętnie odwiedzają Polacy. A robią to mimo lęku przed Islamem. Skąd bierze się ten strach i jak naprawdę żyje się nad Bosforem? Posłuchajcie rozmowy Karoliny Rogóz-Namiotko.

 • Stacja Dobro - odcinek 101.

  Gościem audycji Stacja Dobro był Tomasz Kosmalski z inicjatywy Wolna Szkoła. Dlaczego zdecydował się odejść ze szkoły i pożegnać z rolą nauczyciela? Czy jest jakaś nadzieja na zmiany w polskim systemie edukacji? I co musi się wydarzyć, by stała się ona miejscem do dialogu? Posłuchajcie!

 • Gdzie Nogi Poniosą - odcinek 54.

  W kolejnym odcinku audycji Gdzie Nogi Poniosą Emil Andrzej Karpiński zabrał nas do małej aczkolwiek pięknej Czarnogóry. Opowiadał o tym, co warto tam zobaczyć, na co się przygotować i ile to wszystko kosztuje? Jesteście ciekawi? Posłuchajcie!

 • Nie Taka Sztuka Straszna, Jak Ją Malują - odcinek 36.

  W audycji Nie Taka Sztuka Straszna, Jak Ją Malują Karolina Rogóz-Namiotko i jej goście - Magdalena Dudzik i Tomasz Woźniak - rozprawiali nad tym, co sprawia, że dane dzieło jest dobre lub złe. Co ma wpływ na wartość dzieła i czy brzydkie malarstwo to dobre malarstwo a ładne zawsze znaczy dobre?

Przyjaciele - stań się jednym z nich: