Aktualności

Podcasty

 • Tym Żyło Miasto - odcinek 36.

  Czy zima zaskoczyła drogowców? Nie o tym rozmawialiśmy w kolejnym odcinku audycji Tym Żyło Miasto. Spoglądaliśmy na Olsztyn okiem... fotografa. Łukasz Staniszewski zaprosił do rozmowy Łukasza Pepola. Na jakie wydarzenia, tematy bardziej lub mniej poważne zwrócili uwagę? Posłuchajcie!

 • Radiowy Przewodnik Turystyczny - Egipt

  Karolina Rogóz-Namiotko i Małgorzata Kozdryk rozmawiają w studiu Radia UWM FM o podróżach i o miejscach, które warto odwiedzić. W listopadowym odcinku Radiowego Przewodnika Turystycznego zabrały nas do Egiptu. Co warto tam zobaczyć a czego się wystrzegać? Posłuchajcie!

 • W Poszukiwaniu Straconego Ego - odcinek 73.

  W audycji W Poszukiwaniu Straconego Ego rozmawialiśmy o kinezjologii. Agnieszka Kacprzyk gościła w studiu Radia UWM FM Angelę Rzymską, która zajmuje się pracą z szeroko rozumianym stresem. Jego odblokowanie pozwala na powrót do naturalnej równowagi organizmu w różnych aspektach.

 • Mediofon - listopad 2021

  Listopadowy Mediofon zdominował temat mowy nienawiści. Do dyskusji na ten temat Urszula Doliwa i Marta Więckiewicz-Archacka zaprosiły między innymi: dr Jolantę Piwowar, dra Rafała Pankowskiego a także Annę Szadkowską oraz Dermanę Seta. Zapraszamy do wysłuchania audycji!

 • Postój z Nauką - 22-25.11.2021

  Czy wszystkie liczebniki powinniśmy odmieniać i jak to robić poprawnie? Dlaczego wystrzelona w tym tygodniu sonda DART ma zderzyć się z asteroidą? W audycji Postój z Nauką opowiadaliśmy także o... nekrofilii owadów oraz obserwowanym ostatnio w różnych częściach naszej planety zaćmieniu Księżyca.

 • Wieczorynka Naukomanów S04E12

  W Wieczorynce Naukomanów Sławek Kulesza opowiadał o różnych sposobach dotarcia na orbitę wokółziemską. Także o tym, jak zrobić to z myślą stworzenia jak najtańszego środka transportu do dalszych podróży kosmicznych. Rakietą? Samolotem? Balonem? A może slingatronem? Ale co to właściwie jest? Posłuchajcie!

 • Stacja Dobro - odcinek 30.

  W audycji Stacja Dobro gościliśmy w tym tygodniu Maję Piotrowską-Mazur z Fundacji Każdy Ważny. Wspólnie z Anetą Pawelczyk-Piłat rozmawiały o potrzebie bliskości, współczesnym obrazie kobiecości i tworzeniu wspólnot, w których kobiety mogą wymieniać się swoimi życiowymi doświadczeniami.

 • Lejdi Gada - odcinek 125.

  Karolina Sadowska - aktorka lalkarka z Olsztyńskiego Teatru Lalek - odebrała niedawno nagrodę specjalną Prezydenta Olsztyna "Talent roku - Talent Olsztyna". Wyróżniono ją m.in. za spektakl "Lot" który został zrealizowany w ramach Stypendium Ministra Kultury i Sportu. A o swojej pracy...

 • Tym Żyło Miasto - odcinek 35.

  Nie każdy śledzi to czym żyje miasto tak uważnie jak Paweł Harajda. Dlatego Łukasz Staniszewski postanowił zaprosić do studia Radia UWM FM autora prasówki z najważniejszymi miejskimi informacjami: Olsztyn. W skrócie. Jakie tematy wzięli "na tapetę"? Posłuchajcie audycji Tym Żyło Miasto!

 • Recepta na Reportaż - Kto To Wygra

  W listopadowym odcinku audycji Recepta na Reportaż studenci z Radiowego Koła Naukowego "Eter" mieli okazję porozmawiać z Marią Deptułą - autorką reportażu "Kto to wygra". W ciekawy sposób przedstawia on grę w pokera - z perspektywy zawodowca, który bierze udział w międzynarodowych turniejach.

 • Pogadaj z Anetą - odcinek 10.

  Yakuza jest jedną z najsłynniejszych organizacji przestępczych na świecie. Jej wielowiekowa tradycja związana z kulturą Japonii obrosła licznymi mitami i legendami, przenikającymi nawet do zachodniej kultury, sztuki czy kina. Ile w nich prawdy? Posłuchajcie rozmowy z Danielem Piotrowskim.

 • Miss Trendi - odcinek 6.

  Czym charakteryzuje się budynek w standardzie pasywnym? Jaka jest jego historia? Jaki wpływ na środowisko ma budownictwo pasywne? M.in. na te pytania odpowiadaliśmy w kolejnym odcinku audycji Miss Trendi. Joanna Nawotka gościła w studiu Radia UWM FM specjalistę w tym zakresie - Jacka Roćko.

 • Radiowe Gawędy o Przyrodzie - odcinek 10.

  Polskie bizony - żubry. Wspaniałe zwierzęta przemierzające przede wszystkim wschodnie ostępy Polski. To o nich właśnie były kolejne Radiowe Gawędy o Przyrodzie. Iwona i Wojciech Gotkiewiczowie wspominali swoje spotkania z tym największym ssakiem lądowym w Europie.

 • Postój z Nauką - 15-18.11.2021

  Co mrówki mogą powiedzieć o ewolucji ludzkiego mózgu? Czym są kosmiczne śmieci i cząstki Majorany? I dlaczego jedym z trudniejszych przypadków jest dopełniacz? To pytania na które w kolejnych Postojach z Nauką na antenie Radia UWM FM odpowiadali naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 • Wieczorynka Naukomanów S04E11

  W Wieczorynce Naukomanów rozmawialiśmy o lotach suborbitalnych i kosmicznej turystyce organizowanej przez prywatne firmy oraz tych, których stać na takie wyprawy. Czy istnieje na nie zapotrzebowanie, czy może jest to raczej fanaberia bogaczy? Posłuchajcie rozważań Sławka Kuleszy.

 • Stacja Dobro - odcinek 29.

  W kolejnym odcinku audycji Stacja Dobro Aneta Pawelczyk-Piłat gościła założycielkę fundacji Skrzydła Anioła - Małgorzatę Giżyńską. Posłuchajcie o małych i wielkich cudach, które dzieją się wokół nas, gdy niesiemy pomoc innym - zwłaszcza zaś w chwilach, w których zmagamy się z problemami zdrowotnymi czy duchowymi.

 • Lejdi Gada - odcinek 124.

  W kolejnym odcinku audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie Karolina Rogóz-Namiotko gościła Joannę Murzyn - założycielkę facebookowej grupy Pozytywne Mamuśki Olsztyn. Jej internetowe relacje z czasem przerodziły się w realne znajomości. Czym zajmują się dziś "Pozytywki"? Posłuchajcie!

 • Tym Żyło Miasto - odcinek 34.

  O wypadkach na olsztyńskich drogach i włamaniu na konto Twitterowe Prezydenta Olsztyna rozmawialiśmy w kolejnym odcinku audycji Tym Żyło Miasto. Na jakie tematy jeszcze zwrócili uwagę nasi komentatorzy? Posłuchajcie! Gościem Łukasza Staniszewskiego był Cezary Kapłon z portalu Olsztyn.com.pl.

 • Pogadaj z Anetą - odcinek 9.

  Jak trudne i wymagające szczególnej empatii są rozmowy, które przeprowadzają operatorzy numeru alarmowego 112? Aneta Pawelczyk-Piłat rozmawiała o tym z Justyną Gontarz - absolwentką pedagogiki i członkinią Koła Naukowego Suicydologii działającego na Wydziale Prawa i Administracji UWM.

 • Byle Do Matury - odcinek 8.

  W kolejnym odcinku audycji Byle Do Matury Mateusz Jabłoński rozmawiał z Katarzyną Koplin, która w XI Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie uczy historii, wiedzy o społeczeństwie i języka hiszpańskiego. Jak przygotowuje się do swojej pracy i czym kieruje w kontakcie z uczniami?

Przyjaciele - stań się jednym z nich: