Aktualności

Podcasty

 • Wieczorynka Naukomanów S05E32

  Znów przyszedł maj i zakwitły kasztany... Dlatego w Wieczorynce Naukomanów Sławek Kulesza skupił się na temacie matury z fizyki. Jak forma egzaminu zmieniała się przez lata? Wspominaliśmy też o maturze międzynarodowej, której oddział prowadzony jest w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Olsztynie.

 • Lejdi Gada - rozmówki polsko-polskie S01E05

  Izabela Puchała-Adamska mieszka w San Francisco, w domu z widokiem na ocean. W wolnych chwilach łapie fale i serfuje. Do Kalifornii przeniosła się kilka lat temu, ale marzyła o tym od dziecka. Jak się tam znalazła? Posłuchajcie rozmowy Karoliny Rogóz-Namiotko w audycji Lejdi Gada, czyli rozmówki polsko-polskie.

 • Stacja Dobro - odcinek 91.

  W audycji Stacja Dobro poruszyliśmy temat kryzysu w psychiatrii dzieci i młodzieży. Aneta Pawelczyk-Piłat zaprosiła do rozmowy Emilię Bartkowską-Młynek z Olsztyńskiego Marszu Równości, który był jednym z sygnatariuszy porozumienia "Tak dla prewencji Suicydalnej".

 • Nie Taka Sztuka Straszna, Jak Ją Malują - odcinek 17.

  W audycji Nie Taka Sztuka Straszna, Jak Ją Malują o sztucznej inteligencji (czyli o graficznych generatorach AI) Karolina Rogóz-Namiotko rozmawiała z Magdaleną Dudzik oraz Tomaszem Woźniakiem. Czy artyści, ludzie kultury, sztuki i mediów muszą obawiać się o swoją przyszłość? Czy twórców filmu, fotografii, malarzy...

 • Gdzie Nogi Poniosą - odcinek 44.

  W pierwszomajowym odcinku audycji Gdzie Nogi Poniosą Emil Andrzej Karpiński przeniósł nas w świat wędkarstwa. Opowiadał trochę o historii, ale i obecnych trendach (również tych naukowych). Czy forma rekreacji dobra, np. na długi majowy weekend? A może też sport? Posłuchajcie!

 • Żołnierskie Historie, Żołnierska Przyszłość - odcinek 20.

  W dwudziestym odcinku audycji Żołnierskie Historie, Żołnierska Przyszłość rozmawialiśmy o medycynie pola walki. Czym różni się od medycyny cywilnej? Czy trudno jest pogodzić te obowiązki ze służbą wojskową? Jak wygląda szkolenie medyczne dla żołnierzy? Posłuchajcie! Na te I inne pytania odpowiadają kpr Agata...

 • Inkubator, czyli Radiowy Serwis Naukowo-Technologiczny S01E13

  W najnowszym odcinku Inkubatora, czyli Radiowego Serwisu Naukowo-Technologicznego, Damian Dąbkowski zastanawiał się, czy zamknięte kąpieliska z powodu obecności sinic, to rzeczywiście zmora turystów. Słuchając audycji, dowiecie się też, czy dzięki nim naładujecie swojego smartfona.

 • Ptasie Radio S01E06

  Tym razem Zosia Malinowska w audycji Ptasie Radio opowiadała o rodzinie ptaków, która wywołuje raczej negatywne skojarzenia – krukowatych. Takie gatunki jak kruk, sroka czy kawka znane są każdemu. Jak je rozpoznać? Co wiadomo o ich zwyczajach? Czy są inteligentne? Jakie więzi tworzą między sobą? Posłuchajcie!

 • Byle do Matury - Jak zaplanować swoją przyszłość?

  W tym odcinku audycji Byle do Matury Ewa Ziomek odwiedziła XI Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie. Rozmawiała tam z doradczynią zawodową Joanną Kilanowską. I pytała m.in. o to, jak zaplanować swoją przyszłość i czy to w ogóle możliwe, gdy nie do końca wiemy, czego chcemy?

 • Mediofon - kwiecień 2023

  W kwietniowym odcinku Mediofonu prof. Anita Frankowiak - Przewodnicząca Rady Programowej działającej przy Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM w Olsztynie - opowiadała o tym, jaką rolę w kształceniu studentów dziennikarstwa i komunikacji społecznej odgrywają interesariusze zewnętrzni.

 • W Poszukiwaniu Straconego Ego - odcinek 109.

  Do Olsztyna przyjechała z Podlasia. Zakochała się Warmii i jest przewodniczką turystyczną po naszym regionie. O swojej drodze zawodowej - wyborach i doświadczeniach - w audycji W Poszukiwaniu Straconego Ego opowiadała Magda Malinowska. Posłuchajcie kolejnej inspirującej rozmowy Agi Kacprzyk.

 • Polski Na Wynos - S03E36-40

  Dlaczego... kości zostały rzucone? Skąd wziął się dziadek do orzechów? Kim jest obłędny rycerz? I dlaczego sekretarka bywa szparka? Posłuchajcie kolejnych odcinków audycji Polski na Wynos. Ania Makarewicz tłumaczyła także... co to jest pantałyk. Łapcie kolejną garść ciekawostek językowych!

 • Postój z Nauką - 24-27.04.2023

  Pod koniec kwietnia w naszych Postojach z Nauką mogliście usłyszeć o... elektrowniach solarnych, latających kleszczach, roli banku centralnego oraz ekranizacjach kultowych książek dla dzieci i młodzieży. Posłuchajcie, co na ten temat mają do powiedzenia wykładowcy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 • Wieczorynka Naukomanów S05E31

  W Wieczorynce Naukomanów wspominaliśmy okoliczności najtragiczniejszej awarii w dziejach energetyki jądrowej - katastrofy w elektrowni w Czarnobylu, do której doszło 26 kwietnia 1986 roku. Czy po tylu latach wiemy coś więcej lub czy czegoś nas ona nauczyła? Posłuchajcie!

 • Lejdi Gada - rozmówki polsko-polskie S01E04

  Agnieszka Badyna na co dzień mieszka z rodziną w Luksemburgu. W studiu Radia UWM FM opowiedziała nam o tym kraju poliglotów, ale też swojej miłości do triatlonu. Posłuchajcie rozmowy Karoliny Rogóz-Namiotko i jej audycji Lejdi Gada, czyli rozmówki polsko-polskie.

 • Stacja Dobro - odcinek 90.

  Kwiecień jest miesiącem poświęconym budowaniu świadomości społecznej związanej z autyzmem. W audycji Stacja Dobro podsumowaliśmy działania realizowane w tym zakresie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Czym jest neuroróżnorodność? M.in. o to Aneta Pawelczyk-Piłat pytała dr Bożenę Chrostowską.

 • Gdzie Nogi Poniosą - odcinek 43.

  W audycji Gdzie Nogi Poniosą... zapowiadana wizyta w Edynburgu. Emil Andrzej Karpiński wraz z Ewą Głowacką na antenie Radia UWM FM opowiadali o tym, co warto zobaczyć odwiedzając stolicę Szkocji (nawet w trakcie świąt). Posłuchajcie relacji z ich wyprawy!

 • Nie Taka Sztuka Straszna, Jak Ją Malują - odcinek 16.

  W kolejnym odcinku audycji Nie Taka Sztuka Straszna, Jak Ją Malują Ania Makarewicz gościła Dawida Dziarkowskiego - aktora teatralnego i filmowego, absolwenta Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie. Rozmawiali o o wyzwaniach, które wiążą się z jego zawodem. ,,Jak wybierasz tę drogę, to wchodzisz do...

 • Miss Trendi - odcinek 23.

  W kwietniowym odcinku audycji Miss Trendi Joanna Nawotka gościła projektantkę usług, analityczkę trendów i moderatorkę design thinking - Małgorzatę Wasyluk. Rozmawiały m.in. o kreatywnym projektowaniu i trendzie SHEconomy. Podsumowały także kolejny Global Service Jam. Posłuchajcie!

 • Ptasie Radio S01E05

  Czy w ptasim świecie zdarzają się zdrady? Które gatunki ptaków znoszą różnokolorowe jaja? A które - według ludowych wierzeń - przechowują w gnieździe skarby? I czy zdarza im się adoptować cudze pisklęta? Posłuchajcie Zosi Malinowskiej i najnowszego odcinka jej audycji - Ptasie Radio.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: