Aktualności

Podcasty

  • Lejdi Gada - rozmówki polsko-polskie S01E46

    Karolina van Ede Tzenvirt mieszka w Izraelu. Gdy pojechała tam pierwszy raz jako szesnastolatka od razu wiedziała, że to jej miejsce na Ziemi i robiła wszystko, by stać się żydówką. O blaskach i cieniach życia w strefie wojny opowiedziała Karolinie Rogóz-Namiotko.

  • Stacja Dobro - odcinek 122.

    Misją Fundacji Orla Straż jest pomoc ofiarom wojen i terroryzmu na świecie. A można to robić na wiele sposobów. 18 lutego przy Kościele św. Mateusza Ewangelisty w Olsztynie prowadzona będzie zbiórka na rzecz poszkodowanych na Bliskim Wschodzie. O czym w audycji Stacja Dobro opowiadał Konrad Nowak.

  • Gdzie Nogi Poniosą - odcinek 76.

    W audycji Gdzie Nogi Poniosą Emil Andrzej Karpiński wrócił do tematu historii kolarstwa. Opowiadał o nieco zapomnianych już dziejach tej dyscypliny sportu w naszym kraju, jej wzlotach i upadkach a także problemach organizacyjnych i finansowych na przestrzeni lat.

  • Inkubator, czyli Radiowy Serwis Naukowo-Technologiczny S01E46

    Skąd jeszcze czerpać energię i w jaki sposób ją magazynować? W najnowszym odcinku Inkubatora Damian Dąbkowski opowiadał o bateriach lodowych opracowanych na Politechnice Wrocławskiej. Przedsiębiorstwa mogą dzięki nim obniżyć koszty zużycia energii. Posłuchajcie!

  • Lejdi Gada - odcinek 217.

    W audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie o swojej pracy i życiowej pasji opowiadała Martyna Małoń - pilot śmigłowca w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym. To bardzo niebezpieczny i wymagający zawód. Jaką drogę trzeba przejść, by usiąść za sterami latającej karetki? Posłuchajcie rozmowy Karoliny Rogóz-Namiotko!

  • Ptasie Radio S02E16

    W audycji Ptasie Radio Zosia Malinowska kontynuowała opowieść o papugach. Który gatunek tych egzotycznych ptaków jest największy? Czy istnieją wśród nich nieloty? Czy papuga rozumie to, co mówi? Na te i kilka innych pytań znajdziecie odpowiedzi w naszym podcaście.

  • Debata Akademicka - Dziedzictwo Witosa

    "Dziedzictwo Witosa. Współczesny ruch ludowy przez pryzmat polityki najwybitniejszego działacza polskiego ruchu ludowego" - to temat kolejnej Debaty Akademickiej na antenie Radia UWM FM. Dr Krystyna Świdzińska zaprosiła do rozmowy dra Grzegorza Kałę z Katedry Wojskoznawstwa i Studiów Strategicznych UWM.

  • Radiowe Gawędy o Przyrodzie - odcinek 75.

    Ludzie nazywają je szkodnikami i często starają się zwalczać wszelkimi, dostępnymi metodami. A to właśnie my (świadomie lub nie) spowodowaliśmy, że zasiedliły całą Ziemię - od lodów Arktyki aż po australijskie pustynie. Ty my zawłaszczamy ich miejsca, zmieniając przyjazne im otoczenie we wrogi, ale pełen pokus świat.

  • (nie) mów mi jak mam żyć S02E106-110

    Zakuć, zdać, zapomnieć? A jakie rady na zaliczenie sesji mają nasi radiowi eksperci? W audycji (nie) mów mi jak mam żyć zastanawialiśmy się również dlaczego warto być influencerem i co jest najlepsze w pączkach. Żaneta Kulawczyk zadała też dość zaskakujące pytanie: "Jakim smakiem chipsów jesteś"?

  • Polski Na Wynos - S04E112-116

    Co znaczy... szacunek i jak zmieniało się znaczenie tego słowa? Skąd w języku polskim wziął się lis i dlaczego przypisuje mu się głównie negatywne cechy? Posłuchajcie audycji Polski na Wynos. Ania Makarewicz opowiadała także (a jakże!) o pączkach, faworkach, chruścikach i... zbilansowanej diecie.

  • Postój z Nauką - 05-08.02.2024

    W kolejnych Postojach z Nauką na antenie Radia UWM FM naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie opowiadali m.in. o funduszu wsparcia kredytobiorcy, farmach trolli i sztucznym zaćmieniu Słońca. Prof. Renata Augustyniak-Tunowska przedstawiła także sylwetkę prof. Przemysława Olszewskiego oraz jego metodę.

  • Lejdi Gada - rozmówki polsko-polskie S01E45

    Izabela Pikuła od sześciu lat mieszka na Madagaskarze. Wyjazd tam to autorski pomysł jej męża. Do Polski wracają regularnie... na wakacje. Karolinie Rogóz-Namiotko opowiedziała o zwyczajach, kulturze i języku, a także o... pigwinach z Madagaskaru, które prawie zamieszkały na tej wyspie na stałe za sprawą pewnego...

  • Stacja Dobro - odcinek 121.

    Tosia Kopyt jestem psycholożką, nauczycielką przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie oraz edukatorką seksualną. Ponieważ uwielbia dzielić się wiedzą, założyła projekt WdŻ dla zaawansowanych. W audycji Stacja Dobro z Anetą Pawelczyk-Piłat rozmawiała m.in o tym, czy Polacy boją się rozmawiać o seksie.

  • Mity o Języku - odcinek 2.

    Czy imiona nie mają znaczenia? Taką tezę w kolejnym odcinku naszego cyklu Mity o Języku postawiła prof. Mariola Wołk z Katedry Języka Polskiego i Logopedii UWM w Olsztynie. Co wpływa na wybór imion? Jakie cechy niosą z sobą? Jeśli jesteście ciekawi, koniecznie posłuchajcie naszej rozmowy!

  • Gdzie Nogi Poniosą - odcinek 75.

    Jeśli zastanawiało Was kiedyś, dlaczego rower nazywamy rowerem, koniecznie posłuchajcie co na ten temat ma Wam do powiedzenia Emil Andrzej Karpiński. W audycji Gdzie Nogi Poniosą zabrał nas w tym tygodniu w historyczną podróż do czasów, w których powstały pierwsze jednoślady. No właśnie, czy na pewno.. jednoślady?

  • Lejdi Gada - odcinek 216.

    Nela Adamczewska z zawodu jest kaskaderką. Jedyną w Polsce! Zaś na świecie jedną z zaledwie ośmiu kobiet, które potrafią jeździć na dwóch bocznych kołach samochodu! Jej praca to akrobacje, wybuchy i nierzadko potrącenia. Opowiedziała o tym Karolinie Rogóz-Namiotko w audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie.

  • Radiowy Przewodnik po Warmii i Mazurach - Bartołty (odcinek 3.)

    Radiowy Przewodnik po Warmii i Mazurach na trasie: Bartołty Wielkie – Bartołckie Wzgórza – Południewo – Grabowo! Z Magdaleną Malinowską spacerowaliśmy brzegiem jeziora Dłużek, Bartołt Wielki, Południewo i Grabowo Górne oraz rzeki Wardęgi a także lasami Obszaru Chronionego Krajobrazu Pojezierza Olsztyńskiego....

  • Wieczorynka Naukomanów S06E11

    W Wieczorynce Naukomanów Sławek Kulesza (wspólnie z młodym odkrywcą - Alkiem) zastanawiał się nad tym, skąd się wzięło życie - nie tylko na Ziemi, ale w ogóle. Okazuje się, że na to pozornie proste pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dlaczego? Posłuchajcie audycji!

  • Radiowe Gawędy o Przyrodzie - odcinek 74.

    Nauka nie musi być sztampowa i nudna. Bywa szalona i czasem z tego szaleństwa powstaje przysłowiowa... metoda. Ukoronowaniem pozornej "nienormalności" w pracach badawczych są nagrody Ig Nobla a wśród nich te związane z naukami przyrodniczymi. O czym w kolejnych Radiowych Gawędach o Przyrodzie opowiadał...

  • Dzieciaki Mają Głos S01E03

    W kolejnym odcinku audycji Dzieciaki Mają Głos Karolina Rogóz-Namiotko i Adam Piotrowicz gościli w studiu Radia UWM FM behawiorystkę zwierzęcą Agatę Jastrzębską. Tematem rozmowy było zachowanie psów. Nie zabrakło też trudnych pytań. Na przykład... czy zwierzęta potrafią mówić? A Wy rozmawiacie ze swoimi pupilami?

Przyjaciele - stań się jednym z nich: