Aktualności
27.01.2021

Przed nami 29. finał WOŚP!

Przed nami 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  W tym roku Fundacja zbiera pieniądze na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Główne wydarzenia zaplanowano na niedzielę 31 stycznia - także w Olsztynie.

"Finał z głową" - to hasło przewodnie kolejnej edycji zbiórki organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Tym razem Fundacja chce zakupić sprzęt dla laryngologii, otolaryngologii  i  diagnostyki  głowy.  Jest  to  już  drugi  finał  WOŚP  dedykowany  laryngologii. "Po trzynastu latach postanowiliśmy powrócić do systemowego wsparcia laryngologii i otolaryngologii. W 2008 roku, w czasie 16. Finału WOŚP, Fundacja zbierała środki na zakup sprzętu dla dzieci ze schorzeniami laryngologicznymi, zakończył się on wynikiem 14 milionów USD, dzięki którym do szpitali trafiły m.in. nasofiberoskopy, zestawy do endoskopowych operacji nosa i zatok oraz inhalatory ultradźwiękowe" - przypomina Lidia Owsiak, Dyrektor ds. Medycznych Fundacji WOŚP. "Urządzenia, które wtedy kupiliśmy, po prostu się zużyły. W ostatnich latach dostajemy bardzo dużo próśb o nowoczesne urządzenia, które nie tylko skutecznie diagnozują i leczą, ale też robią to w sposób komfortowy dla małego pacjenta. Dodatkowo widzimy jak bardzo w dzisiejszym świecie, w którym wszyscy zmagamy się ze smogiem, ale także pandemią koronawirusa, potrzebna jest sprawna diagnostyka i leczenie dróg oddechowych."

W 2021 roku Fundacja WOŚP ma zamiar zebrać pieniądze na zakup takich sprzętów jak m.in.: zestawy endoskopów laryngologicznych, endoskopy giętkie, zestawy endoskopów sztywnych do oceny górnych dróg oddechowych, egzoskopy, lasery diodowe, nawigacje optyczne otylaryngologiczne, kablatory do operacji migdałków, aparaty USG i RTG, kardiomonitory, lampy czołowe, lampy operacyjne, polisomnografie do diagnostyki bezdechu sennego.

Z uwagi na obowiązujące w naszym kraju obostrzenia związane z epidemią wirusa SARS-CoV-2 większość tegorocznych wydarzenień odbywać będzie się w sieci. Tam także już od dłuższego czasu zbierane są pieniądze. I już udało się przekroczyć granicę 25 milionów złotych. Ale w niedzielę 31 stycznia wolontariuszy będzie można spotkać także na ulicach polskich miast, m.in. w Olsztynie.

"Szukamy takiego sposobu, żeby to wszystko było bezpieczne, przyjazne. Gwarantujemy bezpieczeństwo wszystkim - i kwestującym i oczywiście osobom, które przekazują środki. Będą oczywiście zabezpieczone środki ochrony osobistej - maseczki, rękawiczki. Zrezygnowaliśmy jednak z takiego podsumowującego koncertu na Starówce. Ale same osoby kwestujące będzie można spotkać na ulicy - przy galeriach, instytucjach, przedsiębiorstwach będzie można wrzucić pieniążki do puszki" - zdradza kierująca olsztyńskim sztabem WOŚP Monika Falej.

Z Moniką Falej rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Posłuchajcie!

Główna scena WOŚP w Olsztynie stanie w Zajezdni Trolejbusowej Miejskiego Ośrodka Kultury. "Będą się na niej odbywać koncerty, licytacje i rozmowy transmitowane w internecie. Będziemy też łączyć się z wydarzeniami na terenie Olsztyna czy też w Dywitach."

Podczas olsztyńskiego finału zagrają m.in.: Stach Bukowski, Tales of Pink Floyd, Roland Bilicki i grupa Lonely Tree. Więcej informacji znajdziecie na stronie WOŚP Olsztyn.

Natomiast główne koncerty 29. finału Wielkiej Orkiestry zaplanowano 30 i 31 stycznia w specjlanym namiocie ustawionym przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wystąpią m.in.: Piotr Bukartyk, Krzysztof Zalewski, Kwiat Jabłoni, Marek Dyjak, Vavamuffin, Piersi, Dżem, Organek, Karaś/Rogucki, Dr Misio, Rusowicz i Voo Voo.

Więcej informacji szukajcie na stronie: wosp.org.pl

Przyjaciele - stań się jednym z nich: