Aktualności
29.08.2022

Ważne deklaracje, ważne rozmowy - trwa Campus Polska Przyszłości

W Kortowie trwa druga edycja Campusu Polska Przyszłości. Do Olsztyna przyjechało ponad 1300 młodych osób z całej Polski - by debatować, poznać wybitne postaci świata kultury, gospodarki, polityki, ale też działaczy społecznych i naukowców. I zadawać - często trudne - pytania dotyczące przyszłości naszego kraju, ale też Europy i świata.

Tegoroczny Campus rozpoczął się w piątek 26 sierpnia. Zainaugurowało go spotkanie z ambasorem Stanów Zjednoczonych w Polsce. "W imieniu USA dziękuję Wam za to, co zrobiliście. Widzimy to, co zrobiliście w tym roku. Widzieliśmy odpowiedź młodego pokolenia na kryzys w Ukrainie. Jestem z Was bardzo dumny" - mówił do uczestników wydarzenia Mark Brzeziński. I powtórzył słowa sprzed kilku miesięcy: "Polska jest bezpieczna, Polska jest zabezpieczona!".

W niedzielę w Kortowie pojawił się natomiast Ruslan Stefanchuk - przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy. Swoje przemówienie rozpoczął od podziękowań... w języku polskim. "Młodzież każdego kraju jest jego przyszłością, kapitałem. Dlatego mam szczególną przyjemność przemawiać tu przed Wami - przyszłością wielkiego narodu Polskiego. Jestem w pięknym mieście - Olsztynie - by podziękować za niesamowitą solidarność i wsparcie dla Ukrainy! To, co każdy z Was i Waszych bliskich zrobiliście dla naszego narodu, jest ogromną wartością. Ukraińcy zawsze będą pamiętać wsparcie, którego udzieliło im społeczeństwo polskie. Odczuwam potężny sygnał historyczny, z którego nasze narody narody skorzystają. Wierzę iż w tej walce zwycięży dobro i demokracja. Slava Ukrainie! Niech żyje wolna Polska!"

Oprócz polityków i samorządowców podczas Campusu Polska Przyszłości młodzi ludzie z całego kraju mogą uczestniczyć w spotkaniach i debatach z aktorami, społecznikami, przedstawicielami organizacji pozarządowych czy naukowcami. W programie znalazło się około 400 wydarzeń. Które z nich do tej pory zrobiło największe wrażanie na uczestnikach? Posłuchajcie! Rozmawiał z nimi Filip Kowalewski.

W Kortowie spotkaliśmy się m.in. z Martyną Wojciechowską, która na Campus przyjechała, by opowiadać o "Pomaganiu bez granic".

Relację przygotował Piotr Szauer. Campus Polska Przyszłości potrwa do czwartku 1 września.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: