Przed nami 9. edycja Ogólnopolskiego Święta Sera – Festiwalu Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa. Wydarzenie zaplanowano w dniach 7-8 września na parkingu przed Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. A w jego programie tradycyjnie znalazło się mnóstwo atrakcji – dla młodszych i starszych. To będzie smakowity weekend w Kortowie!
Wydarzenie od lat cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Olsztyna i okolic. Poprzednią edycję festiwalu odwiedziło ponad 10 000 osób. Festiwal Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa jest jedną z największych imprez propagujących konsumpcję serów i twarogów w skali Polski. Kojarzony jest z jakością, różnorodnością, przyjemnością i zdrowiem.
Organizatorami Ogólnopolskiego Święta Sera są: Katedra Mleczarstwa i Zarządzania Jakością Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Krajowe Stowarzyszenie Mleczarzy w Warszawie, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Urząd Miasta w Olsztynie. Ale ważna jest także współpraca z polskimi producentami wyrobów mleczarskich. Istotą wrześniowego wydarzenia jest ukazanie konsumentom najwyższej jakości i wartości odżywczej serów, twarogów produkowanych przez krajowy przemysł mleczarski.
Naszymi działaniami pragniemy również wpływać na kształtowanie od najmłodszych lat poprawnych nawyków żywieniowych, wpisujących w dietę produkty mleczarskie. Festiwal daje również przestrzeń dla wspierania od strony naukowej działalności marketingowej w branży mleczarskiej, ważne jest bowiem obalanie mitów o mleku i jego przetworach oraz ukazywanie walorów odżywczych i zdrowotnych oraz najwyższej jakości tych wyrobów produkowanych przez krajowy przemysł, który inwestując w najnowsze rozwiązania techniczno-technologiczne podąża za światowymi trendami konsumenckimi” – podkreślają organizatorzy.
Z prof. Jarosławem Kowalikiem z Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością UWM rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!
W trakcie trwania festiwalu przeprowadzony zostanie konkurs z udziałem konsumentów, którzy głosują na Serowego Króla oraz Twarogowego Króla. W drugim konkursie wystawcy ubiegają się o wyróżnienie statuetką Rektora UWM w Olsztynie – Hit Twarogowy oraz Hit Serowy. Zostaną również przydzielone trzy puchary: MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO, PREZYDENTA OLSZTYNA, PREZESA KRAJOWEGO STOWARZYSZENIA MLECZARZY.
Projekt objęty jest patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Marcina Kuchcińskiego oraz Prezydenta Miasta Olsztyna Roberta Szewczyka, a także JM Rektora prof. Jerzego Przyborowskiego. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!
RAMOWY PROGRAM 9. OGÓLNOPOLSKIEGO ŚWIĘTA SERA
7 września (sobota) – 10:00 – 17:00
DEGUSTACJA SERÓW I TWAROGÓW na stoiskach producentów
Oficjalne otwarcie 8. OGÓLNOPOLSKIEGO ŚWIĘTA SERA (11:00)
SEROWY KRÓL I TWAROGOWY KRÓL – konkurs konsumentów
Konkursy TEMATYCZNE z nagrodami dla publiczności
W SAMO POŁUDNIE… BIJEMY SEROWY REKORD w rozciąganiu sera mozzarella (12:00)
SER NA OKRĄGŁO – W KUCHNI I GASTRONOMII – pokazy i degustacja (14:00)
SPACERKIEM PO HALI TECHNOLOGICZNEJ (15:00)
PRZEZ „DZIURKĘ” SERA DO KUCHNI – pokazy kulinarne i degustacja
LABORATORIUM SERA I TWAROGU – pokazy technologiczno-laboratoryjne
ULICZKA SEROMANIAKÓW – animacje, zabawy i konkursy z nagrodami dla dzieci
8 września (niedziela) – 10:00 – 16:00
DEGUSTACJA SERÓW I TWAROGÓW na stoiskach producentów
SEROWY KRÓL I TWAROGOWY KRÓL – konkurs konsumentów
ŚNIADANIOWE IMPRESJE – degustacja zorganizowana przez studentów Wydziału Nauki o Żywności UWM w Olsztynie (11:00)
KONKURSY TEMATYCZNE – z nagrodami dla publiczności
SPACERKIEM PO HALI TECHNOLOGICZNEJ (15:00)
SER NA OKRĄGŁO – W KUCHNI I GASTRONOMII – pokazy i degustacja (14:00)
PRZEZ „DZIURKĘ” SERA DO KUCHNI – pokazy kulinarne i degustacja
LABORATORIUM SERA I TWAROGU – pokazy technologiczno-laboratoryjne
ULICZKA SEROMANIAKÓW – animacje, zabawy i konkursy z nagrodami dla dzieci
OFICJALNE ZAKOŃCZENIE 9. OGÓLNOPOLSKIEGO ŚWIĘTA SERA – rozstrzygnięcie konkursu konsumentów, wręczenie pucharów i statuetek (15:00)
ORGANIZATORZY:
Katedra Mleczarstwa i Zarządzania Jakością Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Krajowe Stowarzyszenie Mleczarzy, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Urząd Miasta w Olsztynie.
Radio UWM FM jest patronem medialnym wydarzenia.