RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist

Naukowe Granty Rektora przyznane drugi raz na UWM

Napisane przez dnia

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie rozstrzygnął w grudniu drugą edycję konkursu Naukowy Grant Rektora. Uczelnia wspiera w ten sposób młodych naukowców prowadzących wstępne badania do większych projektów, które w przyszłości mogą być finansowane przez Narodowe Centrum Nauki.

W tym roku złożono 57 wniosków a do realizacji zostało wskazanych 15 projektów. Uczelnia przeznaczy na ten cel ponad pół miliona złotych.

W procedurze NCN-owskiej zawsze podnoszony jest brak doświadczenia w prowadzeniu badań. Naukowy Grant Rektora ma na celu to, żeby wykazać, że projektodawca prowadził badania naukowe dotyczące tego problemu, który jest tym podstawowym problemem projektowym. I my chcemy na te badania wstępne przeznaczać pieniądze – podkreśla Rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski.

„Przez Naukowy Grant Rektora sprawiamy, że w NCN-ie jest większa szansa na uzyskanie dużych projektów. To jest potrzebne, dlatego będziemy to kontynuować. Muszą być stworzone szanse na przeprowadzenie badań wstępnych, bo inaczej młodzi naukowcy nie będą mogli ubiegać się o duże projekty.”

 

 

Konkurs został przeprowadzony po raz drugi. Wnioski, które wpłynęły pomiędzy 1 a 30 września, zostały poddane ocenie formalnej przez pracowników Działu Koordynacji Projektów Naukowych Centrum Badań i Projektów UWM. Jak informują przedstawiciele CBiP, 8 z 57 złożonych projektów nie spełniło kryteriów formalnych i nie zostało przekazanych do oceny merytorycznej.

Każdy z 49 wniosków recenzowany był przez dwie osoby. Na podstawie średniej ocen przyznanych przez osoby oceniające, sporządzona została lista rankingowa wniosków. Łączna kwota finansowania zakwalifikowanych do realizacji wniosków w II konkursie Naukowy Grant Rektora wynosi 503 904,77 zł.

Przypomnijmy, że o Naukowy Grant Rektora mogła ubiegać się osoba, która na dzień składania wniosku spełniała łącznie następujące warunki:
– była zatrudniona na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, w grupie pracowników badawczych lub badawczo-dydaktycznych, dla których UWM jest podstawowym miejscem pracy,
– posiadała stopień naukowy doktora i jeszcze nie uzyskała stopnia doktora habilitowanego,
– złożyła oświadczenie o dziedzinie nauki lub sztuki i dyscyplinie naukowej lub artystycznej, która poddana była ewaluacji jakości działalności naukowej lub jest planowana do ewaluacji zgodnie ze strategią rozwoju Uniwersytetu oraz oświadczenie upoważniające do zaliczenia do liczby pracowników prowadzących działalność naukową w UWM,
– posiadała bardzo dobry dorobek naukowy i/lub artystyczny uzyskany w ciągu ostatnich 4 lat, który jest afiliowany UWM.
– aktualnie nie realizowała projektu finansowanego ze źródeł zewnętrznych.

Spotkaliśmy się z niektórymi naukowcami, którzy otrzymali Naukowy Grant Rektora.  Dr inż. Arkadiusz Rychlik z Wydziału Nauk Technicznych będzie realizował projekt „Ocena stanu technicznego obręczy kół pojazdów samochodowych na podstawie cech sygnału akustycznego”.

 

 

Dr Jacek Kieżun z Wydziału Lekarskiego zgłosił do finansowania projekt „Ekspresja chemeryny w komórkach immunokompetentnych w mikrośrodowisku guza u chorych na raka jelita grubego”.

 

 

Dr inż. Barbara Kalisz z Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa opowiedziała nam o projekcie „Potencjał ograniczenia mineralizacji węgla w torfowiskach”.

 

 

Dr inż. Anna Danielewicz z Wydziału Nauki o Żywności zaproponowała projekt pod tytułem „Ocena współzależności pomiędzy sposobem żywienia, metabolitami aktywności mikrobioty jelitowej w relacji do jakości nasienia mężczyzn”.

 

 

„Badanie i modelowanie zużycia warstw napawanych w glebowej masie ściernej z wykorzystaniem analizy obrazu” – to projekt, który realizować będzie dr inż. Magdalena Lemecha z Wydziału Nauk Technicznych. Posłuchajcie, na czym skupi się podczas swoich badań.

 

 

Dr Ewa Fiedorowicz z Wydziału Biologii i Biotechnologii do konkursu Naukowy Grant Rektora zgłosiła projekt „Wielka Ósemka Alergenów – czy białka pokarmowe wpływają na poziom ekspresji genu interleukiny-8 (IL-8) w komórkach Caco-2?”.

 

 

Dr inż. Marta Czarnowska-Kujawska z Wydziału Nauki o Żywności otrzymała dofinansowanie na realizację projektu „Zastosowanie naparu herbacianego kombucha [czytaj: kombucza] i kultury symbiotycznej SCOBY do produkcji fermentowanych napojów o charakterze funkcjonalnym”.

 


Opinie czytelników

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczono *



RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist