O odpowiedzialności za słowa (jako wykładniku owocnej komunikacji), najważniejszym meczu NBA w historii polskiej telewizji a także o tym, że „Na początku była Afryka” podczas kolejnego spotkania cyklu Czwartki z Humanistyką opowiadali wykładowcy z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
15 lutego w wykładach i warsztatach udział wzięli dziś uczniowie z Olsztyna, Iławy, Szczytna czy Ostródy czy Makowa Mazowieckiego. „Młodzież słuchała z uwagą. Mieliśmy bardzo dużo gości! Mieli okazję wysłuchać pięciu wykładów – o zróżnicowanej tematyce, ale – jak zwykle – w jakiś sposób kolejne wystąpienie łączyły się z sobą. A pierwsze z nich dotyczyło odpowiedzialności za słowo” – mówiła na naszej antenie prof. Joanna Chłosta-Zielonka, Prodziekan ds. promocji i rozwoju Wydziału Humanistycznego UWM. „Był wykład o wiedźmie w tekstach sowizdrzałów oraz znaczeniu Jordana i amerykańskiej ligi koszykówki NBA (a także o pewnym micie, który wokół tej ligi stworzyła polska telewizja). Dr hab. Bara Ndiaye otworzył nam oczy na fakt, że… na początku była Afryka. Bardzo ciekawie uzasadnił w jaki sposób rozwijał się człowiek, kultura, pismo, badania naukowe. Dla młodzieży było to niezwykle ciekawe! A ostatni wykład – Pani prof. Joanny Szydłowskiej – zwracał uwagę na to, że kulturę można śledzić także poprzez kulinaria.”
W części warsztatowej przygotowano natomiast następujące propozycje:
– mgr Bartosz Kuczyński: Rola empatii w projektowaniu: jak rozpoznawać i badać ludzkie potrzeby?
– dr Anna Krawczyk-Łaskarzewska: „A ona tańczy”, ale jak? Filmowe adaptacje „Salome” Oscara Wilde’a
– dr Iwona Grzesiak: Dlaczego ONI słyszą, ale nie słuchają.
Z prof. Joanną Chłostą-Zielonką spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!
Ostatnie w tym roku akademickim spotkania cyklu Czwartki z Humanistyką zaplanowano na 21 marca i 25 kwietnia. Niestety… miejsc już brak! „Zatem ostrzegamy, aby w przyszłym roku jak najwcześniej zapisywac się na wykłady i warsztaty” – dodaje prof. Chłosta-Zielonka.