Prof. Grzegorz Jasiński (Wydział Humanistyczny UWM), prof. Andrzej Edward Grzybowski (Wydział Lekarski UWM) oraz dr hab. inż. Roman Andrzej Lewandowski (Wydział Nauk Ekonomicznych UWM) znaleźli się w gronie laureatów siódmej edycji konkursu dla naukowców organizowanego przez Oddział Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i Białymstoku. Nagrody wręczono 22 lutego w dawnym Domu Polskim.
Z okazji podsumowania konkursu w Olsztynie gościł prezes Polskiej Akademii Nauk. prof. Marek Konarzewski. To on wręczył nagrody i wyróżnienia naukowcom z Olsztyna i Białegostoku. Trzy z nich trafiły do badaczy związanych z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, a dwie do pracowników Uniwersytetu w Białymstoku.
Nagrodę w kategorii: Nauki społeczne i humanistyczne otrzymał:
Prof. dr hab. Grzegorz Jasiński, Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie, za trzy monografie: Na Mazurach w XIX i XX wieku. Prace historyczne; Luteranie na Mazurach i Warmii po 1945 roku; Mazury i Polacy. Relacje z podroży i opinie z przełomu XIX i XX wieku.
Nagrodę w kategorii: Nauki biologiczne, rolnicze i medyczne otrzymał:
Prof. n. med. Andrzej Edward Grzybowski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, za opracowanie modeli algorytmów strużących ocenie ryzyka krótkowzroczności oraz zastosowania Al do diagnozowania retinopatii u diabetyków.
Nagrodę w kategorii: Nauki ścisłe, techniczne i nauki o Ziemi otrzymała:
Dr hab. Elżbieta Regulska, Uniwersytet w Białymstoku, za osiągniecie pod tytułem „Modyfikowane mieszane tlenki metali oraz aromatyczne związki heterocykliczne zawierające fosfor w układzie pierścieni skondensowanych, jako materiały funkcjonalne”.
Wyróżnienie w kategorii: Nauki społeczne i humanistyczne otrzymał:
Dr hab. inż. Roman Andrzej Lewandowski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, za opracowanie pt. „Kontrola menedżerska i jej wpływ na wyniki szpitali publicznych. Ujęcie modelowe”.
Wyróżnienie w kategorii: Nauki biologiczne, rolnicze i medyczne otrzymała:
Dr Agnieszka Gęgotek, Uniwersytet w Białymstoku, za wykazanie zmian w profil proteomicznym komórek skóry pod wpływem promieniowania UVA/UVB w warunkach in vitro, oraz określenie zakresu działania związków protekcyjnych wobec tych komórek.
„Te nagrody – przyznawane kolejny raz – honorują najlepszych naukowców z Białegostoku i Olsztyna. Nie ma lepszego świadectwa, jak to, że bardzo dobra nauka jest czyniona w tych regionach. A po drugie, jak bardzo możemy z tej nauki korzystać i ją doceniać” – podkreślał dyrektor PAN prof. Marek Konarzewski.