RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist

UWM dla Ziemi – świętujemy w kwietniu i przez cały rok!

Napisane przez dnia

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie włączył się w obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi. 20, 22 i 23 kwietnia w Kortowie zaplanowano wydarzenia edukacyjne i integracyjne. Wspólne sprzątanie kampusu, spotkanie z projektantką i autorką książki o slow fashion Katarzyną Zajączkowską czy projekcja filmu „Do ostatniej kropli” i debata ekspercka na temat stanu i ochrony wód śródlądowych z udziałem reżyserki Ewy Ewart – to tylko niektóre propozycje.

Dzień Ziemi (zwany też Międzynarodowym Dniem Ziemi) obchodzony jest na świecie od 1970 roku. Troska o planetę to nie tylko hasło, ale także jeden z celów przyjętej i realizowanej na UWM strategii zrównoważonego rozwoju. Naukowcy w swoich badaniach i działalności edukacyjnej poruszają m.in. kwestie segregacji i ponownego przetwarzania odpadów, świadomych zakupów i gotowania bez marnowania żywności, wpływ mikroplastiku na organizmy. Uczelnia od wielu lat sygnalizuje, jak ważna jest edukacja ekologiczna i co jeszcze w naszym stylu życia możemy zmienić.

Choć Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia, już w sobotę 20 kwietnia studenci oraz pracownicy UWM wspólnie posprzątali Kortowo. Nie wystraszyły ich nawet przejmujący ziąb i deszcz.

Frekwencja, jak na taką pogodę, jest więcej niż zadowalająca. Staraliśmy się posprzątać teren wokół plaży i Jeziora Kortowskiego oraz rzeki Kortówki  – podkreślał inicjator akcji, Kanclerz UWM Bogusław Stec.

Studentom i pracownikom pomagali też członkowie Akademickiego Klubu Płetwonurków „Skorpena”, którzy oczyścili brzeg jeziora.

 

 

Ciekawą propozycją było także Uniwersyteckie Wietrzenie Magazynów.

W Bibliotece możemy zerknąć na naszą kolekcję mebli z recyclingu. Od jakiegoś czasu na uniwersytecie prowadzimy taką akcję, że wszystkie stare meble, które nadają się jeszcze do użytkowania, ale wymagają odrobiny ciepła, serca, odnawiamy. One trafiają później do różnych miejsc – tłumaczy kanclerz.

W akcję w tym roku zaangażowała się także Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy angażujemy się w sprzątanie kampusu. Jako samorząd robimy to od kilku lat. A w tym roku włączyliśmy się w obchody Dnia Ziemi razem z całą społecznością akademicką – mówi przewodnicząca RUSS Aleksandra Siwiecka.

Gdy organizujemy Kortowiadę, staramy się wykorzystywać na własny użytek tylko biodegradowalne naczynia. Zachęcamy do tego również innych studentów – żeby rezygnowali z plastiku, papieru i przerzucili się na to, co może się szybciej rozłożyć.

 

Kolejne wydarzenia związane z obchodami Dnia Ziemi na UWM miały miejsce w poniedziałek 22 kwietnia. Niestety z powodu niekorzystnych warunków pogodowych, organizatorzy musieli odwołać proekologiczne aktywności na Plaży Kortowskiej.

Bardzo jest nam przykro z tego powodu. Nie na wszystko mamy wpływ. Bezpieczeństwo uczestników było dla nas priorytetowe – tłumaczy Justyna Stawecka, wicedyrektorka Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM.

I dodaje: Jeżeli uda nam się porozumieć z wszystkimi partnerami, ponownie zaprosimy do Kortowa m.in. szkoły i przedszkola.

 

CWO chciało zorganizować m.in. grę terenową dla dzieci ze szkół podstawowych (klasy IV-VI). Przewidziano też atrakcje dla przedszkolaków. Swoje stanowiska zaprezentować mieli partnerzy UWM, m.in. Sorteusz, Polski Związek Wędkarski, Leroy Merlin, Bank Żywności, ale także jednostki uczelniane: Katedra Leśnictwa i Ekologii Lasu z Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa, Katedra Turystyki, Rekreacji i Ekologii oraz dwa koła naukowe UWM. Wśród atrakcji zaplanowano m.in.: warsztaty Castoramy dla dzieci przedszkolnych (sadzenie roślin w ekodoniczkach), bezpłatny serwis rowerowy i strefę sportową przygotowaną przez firmę Decathlon oraz zbiórkę elektrośmieci „Bratki za elektroodpadki”, która prowadzona będzie przez firmę Mazur Elektrorecycling Sp. z o.o.

W poniedziałek odbyło się natomiast spotkanie „Odpowiedzialna moda – o co tyle hałasu?” i warsztaty w Bibliotece Uniwersyteckiej. Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM zaprosiło Kasię Zajączkowską – projektantkę i autorkę książki o slow fashion.

Z panią Justyną Stawecką rozmawiałyśmy o tym, jak moda wpływa na nas – konsumentów – i jak nasze wybory i decyzje wpływają na świat – mówiła Kasia Zajączkowska.

Chodzi o obsesję nadmiaru, kulturę zakupów, ale też funkcje ekologiczne i kwestie społeczne. Czyli, jak połączyć te wszystkie kropki, zrozumieć swój wpływ a potem modyfikować zachowania. Nawet jeśli nie interesujemy się modą, to co rano musimy podjąć jakieś decyzje. I one mogą decydować nawet o naszym zdrowiu, chorobie, ale też o tym, jak będa odbierać nas inni. Na widowni pojawili się i mężczyźni i kobieci. Bardzo jestem też zbudowana tym, ile młodzi ludzie wiedzą i jak bardzo są na te kwestie społeczne czy ekologiczne czuli. Cudownie było widzieć, że te osoby, które przyszły miały też swoje przemyślenia na ten temat.

 

Nasz reporter rozmawiał także ze studentami, którzy wzięli udział w poniedziałkowych zajęciach.

 

 

Relację przygotowali: Nikodem Banach, Piotr Wałejko i Anna Wysocka.

Kolejną propozycją przygotowaną z okazji Dnia Ziemi jest projekcja filmu „Do ostatniej kropli” oraz debata ekspercka nt. stanu i ochrony wód śródlądowych, której gościnią specjalną będzie Ewa Ewart – reżyserka filmu. Dokument ujawnia globalne koszty i konsekwencje niszczenia przyrody „w imię postępu”. To historia o bezsilności i desperacji, ale też o determinacji i nadziei. Opowiada o rzekach i ludziach, którzy starają się je ratować.

Film można będzie obejrzeć we wtorek 23 kwietnia o 10:00 w Auli Kongresowej (Centrum Konferencyjne UWM).


Opinie czytelników

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczono *



RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist