Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Jerzy Przyborowski został wybrany na funkcję wiceprzewodniczącego Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Do składu prezydium weszli także: rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Ryszard Koziołek (wiceprzewodniczący) oraz rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotr Stepnowski (przewodniczący).
Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich zebrała się w piątek 28 czerwca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jednym z głównych punktów obrad był wybór prezydium na kadencję 2024-2028. Dotychczasowa przewodnicząca – rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Bogumiła Kaniewska – została w tym tygodniu wybrana przewodniczącą KRASP – Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
Jej miejsce w KRUP zajął natomiast rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotr Stepnowski. A funkcję wiceprzewodniczących powierzono: prof. Ryszardowi Koziołkowi (rektorowi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach) oraz prof. Jerzemu Przyborowskiemu (rektorowi Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie).
Nie będzie to tajemnicą, że w jakiś sposób byłem do tego przygotowywany. Pracując w tej pierwszej kadencji w Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich, mieliśmy tak wspaniałe grono ludzi, którzy czuli uniwersytety, znają uniwersytety, są przejęci ich sytuacją i w ogóle szkolnictwem wyższym i nauką w Polsce i nie tylko w Polsce, że to jest wielka przyjemność móc pracować w prezydium. Cieszę się! To nowe doświadczenie, a jednocześnie wielkie zobowiązanie i wyzwanie – mówił nam prof. Jerzy Przyborowski.
Z prof. Jerzym Przyborowskim rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!
Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP) została powołana przez Rektorów Uniwersytetów na zjeździe w Krakowie w dniu 16 lutego 1989 roku. Była to odpowiedź środowiska akademickiego na przyjęcie 18 września 1988 roku w Bolonii Wielkiej Karty Uniwersytetów Europejskich.
Celem Konferencji, będącej autonomicznym zgromadzeniem rektorów, jest zacieśnienie współpracy między Uniwersytetami, aby mogły sprostać wyzwaniom współczesności i przyszłości.Idea powołania Konferencji w przededniu odzyskania przez Polskę pełnej niepodległości nawiązuje do inicjatywy z okresu zrywu Solidarności, gdy rektorzy na spotkaniu w Poznaniu 5 grudnia 1981 roku powołali Konferencję Rektorów Szkół Wyższych.
KRUP opracowuje i przedstawia opinie i stanowiska w sprawach istotnych dla rozwoju polskiej nauki, szkolnictwa wyższego, kultury i oświaty współpracując z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich.