Za nami 10. edycja Olsztyn Green Festivalu. Jubileuszowa, ale także wyjątkowa dla Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczelnia podczas imprezy zorganizowanej w dniach 15-17 sierpnia na plaży nad Jeziorem Ukiel zapraszała do Strefy Chill. Została też uhonorowana tytułem „Klimatyczni Warmii i Mazur”. Nagrodę z rąk marszałka województwa odebrał kanclerz UWM Bogusław Stec.
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski – jako jedna z największych instytucji w regionie – regularnie angażuje się w wydarzenia, które promują Olsztyn i województwo. Jednym z nich jest muzyczny festiwal odbywający się na olsztyńskiej plaży miejskiej. Olsztyn Green Festival to nie tylko gratka dla tysięcy fanów muzyki, którzy przez trzy popołudnia i wieczory mają okazję wysłuchać ponad trzydziestu koncertów, ale także świetna wizytówka Warmii i Mazur.
Tegoroczny Olsztyn Green Festival odbył się w dniach 15-17 sierpnia. Uczestnicy imprezy bawili się przy muzyce największych polskich gwiazd. Wystąpili m.in.: Taco Hemingway, Sanah, Kwiat Jabłoni, Krzysztof Zalewski, Edyta Bartosiewicz, Kortez, Kaśka Sochacka, Daria ze Śląska, Natalia Przybysz, Mrozu i Daria Zawiałow.
Organizatorzy jak co roku dołożyli starań, by festiwalowi towarzyszyło ekologiczne przesłanie, ponieważ Olsztyn Green Festival ma być zielony nie tylko z nazwy, ale i zaprzyjaźniać uczestników z koncepcją ochrony środowiska. A ponieważ idzie to w parze z wartościami kluczowymi dla UWM, nasza uczelnia wspierała organizację tego ważnego dla Olsztyna wydarzenia.
„Idea tego festiwalu wpisuje się doskonale w to, co my na Uniwersytecie chcemy propagować – ideę zrównoważonego rozwoju – podkreśla rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski.
Od kilku lat olsztyńska redakcja „Gazety Wyborczej” nadzoruje organizację plebiscytu „Klimatyczni Warmii i Mazur”. Ma on na celu docenianie tych, którzy troszczą się o ochronę przyrody – promują wiedzę z zakresu ekologii, a swoimi działaniami przyczyniają się do zmian na lepsze. W tym roku zaszczytny tytuł przyznany został właśnie obchodzącemu jubileusz 25-lecia Uniwersytetowi Warmińsko-Mazurskiemu. Kanclerz Bogusław Stec pamiątkową statuetkę przyjął z rąk Marcina Kuchcińskiego, marszałka województwa.
„To dla nas wielkie wyróżnienie. Doceniono nas za działania związane z Dniem Ziemi. Sprzątaliśmy plażę Kortowską i Jezioro Kortowskie (tu świetnie poradziła sobie nasza „Skorpena”). Mieliśmy także szereg innych wydarzeń – warsztaty edukacyjne odnośnie zrównoważonej mody, warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży związane z gospodarowaniem wodą, prelekcje, pokazy filmowe i projekt, który dał nowe życie starym meblom. Całościowo te nasze działania zostały dostrzeżone i spotkały się z przychylnością czytelników Gazety Wyborczej” – podkreśla Bogusław Stec.
Olsztyn ma Green Festival, a UWM Green Team
UWM ma cały szereg powodów, by troszczyć się o planetę – jedną z dodatkowych motywacji społeczność akademicka czerpie z bliskości wyjątkowej przyrody, w otoczeniu której ma szansę pracować i studiować. Kampus UWM ma opinię jednego z najpiękniejszych miasteczek uniwersyteckich w Polsce i w Europie. Codzienny kontakt z naturą przypomina o naszych zobowiązaniach – dbając o zrównoważony rozwój, mamy szansę zachować ten wyjątkowy krajobraz dla kolejnych pokoleń.
Ochrona przyrody to jednak przede wszystkim wyraz społecznej odpowiedzialności spoczywającej na uczelni jako instytucji i efekt zainteresowań badawczych wielu naukowców pracujących na Uniwersytecie. Swoją wiedzą są oni także gotowi dzielić się poza akademickimi murami, zwiększając tym samym ekologiczną świadomość społeczeństwa.
Jedną z osób, która w swojej codziennej pracy z uwagą pochyla się nad problemami związanymi m.in. z czystością powietrza jest dr hab. Kazimierz Warmiński, prof. UWM i członek uczelnianego Green Teamu, czyli zespołu ds. realizacji celów zrównoważonego rozwoju. W rozmowie, którą przeprowadzono w Strefie Dobrej Energii, tłumaczył, czym jest smog oraz wyjaśniał, że monitoring jakości powietrza atmosferycznego jest szczególnie istotny z punktu widzenia zdrowia człowieka. Naukowiec przypomniał też, że długotrwałe badania stanowią podpowiedź dla instytucji i podmiotów odpowiedzialnych za wypracowywanie rozwiązań, a krótkookresowy monitoring wspiera na co dzień mieszkańców kontrolowanego obszaru. Dzięki informacjom o stanie powietrza, mogą oni podejmować decyzje dotyczące np. aktywności fizycznej poza domem, chroniąc swój organizm wtedy, kiedy stężenie niebezpiecznych pyłów jest najwyższe.
Prof. Warmiński mówił podczas OGF o rodzajach smogu, przypominając o tragicznym w skutkach zjawisku, które obserwowane było na początku grudnia 1952 roku w Londynie. Jak zaznaczył, do czasu tych wydarzeń nikt nie wiązał większej śmiertelności, którą odnotowywano zimą, ze wzrostem występowania pyłów i siarki w powietrzu.
„Smog to zjawisko silnego zanieczyszczenia środowiska” – tłumaczył tymczasem naukowiec z Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa UWM. „Zimowy kiedyś był nazywany smogiem londyńskim. Ma też kilka innych synonimów: czarny czy siarkowy.”
Tragiczne wydarzenia w Wielkiej Brytanii zmotywowały naukowców do pochylenia się nad problematyką zanieczyszczenia powietrza i wkrótce opisane zostały przyczyny i skutki powstawania smogu. Prof. Kazimierz Warmiński przypomniał uczestnikom spotkania także o innej odmianie tego zjawiska.
„Nieco później zdiagnozowano i opisano smog typu „Los Angeles”, czyli fotochemiczny albo letni. To z nim – ze względu na zmiany klimatu – będziemy mieli coraz większy problem” – zaznaczył naukowiec. „W tej chwili występuje on przede wszystkim w Europie Południowej. Ozon, który jest głównym zanieczyszczeniem w smogu letnim, tworzy się pod wpływem silnego nasłonecznienia i wysokiej temperatury. Oczywiście, potrzebne są jeszcze prekursory, czyli tlenki azotu, tlenek węgla, ale tego nam nie brakuje… Jeżeli nie wyeliminujemy mocno zanieczyszczających pojazdów z ruchu drogowego i jeśli będziemy mieli do czynienia ze wzrostem temperatury, to zaczniemy mieć problem ze smogiem letnim także w Polsce. Teraz zdarzają się u nas przekroczenia norm, ale nie są one tak duże jak w Hiszpanii, we Włoszech czy w Grecji.”
Strefa Chill UWM na Olsztyn Green Festival
Na tych, którzy potrzebowali w czasie festiwalu chwili odpoczynku pomiędzy koncertami, czekał kolorowy namiot UWM. Projektując uczelnianą strefę relaksu na Olsztyn Green Festival, przedstawiciele Uniwersytetu pamiętali o tym, że muzyczne wydarzenie przyciąga osoby w różnym wieku. Przygotowali więc atrakcje, które łączą pokolenia i zachęcają do… pozytywnej rywalizacji. Jedni mogli być lepsi w grach wielkoformatowach, inni mieli szansę pokazać, kto naprawdę urodził się z kontrolorem w dłoni. Na konsoli, korzystając z wielkiego ekranu, można było pograć rekreacyjnie albo wziąć udział w turnieju. A na wypadek, gdyby rywalizacja nabrała za dużego tempa, na koniec każdego dnia czekało na odwiedzających strefę UWM karaoke – nie od dziś przecież wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje…
„Byliśmy na festiwalu przez trzy dni. Bawiliśmy się z jego uczestnikami, inspirowaliśmy ich i pokazywaliśmy markę Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie” – mówi Michał Orłowski, dyrektor Centrum Marketingu i Mediów UWM. I dodaje: „Staramy się być zawsze tam, gdzie dzieje się coś ważnego!”.
Relację przygotowali: Daria Bruszewska-Przytuła i Piotr Szauer.