RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist

„Kosmiczne” opowieści naukowców z UWM w Parku Centralnym

Napisane przez dnia

Przez cały lipiec i sierpień Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza na spotkania wakacyjnego projektu Istny Kosmos. Jego gośćmi są m.in. naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Do współpracy zaproszeni zostali: dr inż. Kacper Kotulak, dr hab. Bartosz Dąbrowski, prof. Leszek Błaszkiewicz i prof. Stanisław Czachorowski. Tłumaczą w przystępny sposób zjawiska bardziej lub mniej tajemnicze. Jesteście ciekawi jakie?

Foto: MOK Olsztyn

 

Spotkania odbywają się we wtorki, czwartki i soboty w Zajezdni trolejbusowej (oraz jej okolicy) przy ul. Knosały, a wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. A co było inspiracją dla cyklu Istny Kosmos? Tak tłumaczą to organizatorzy:

Pięćdziesiąt lat temu, a dokładnie 6 listopada 1974 roku, za pomocą ogromnego radioteleskopu ulokowanego w Arecibo na Portoryko, człowiek wysłał w kosmiczną przestrzeń pierwszą wiadomość skierowaną do pozaziemskich cywilizacji. Wiadomość, adresowana do Obcych zamieszkujących kulistą gromadę gwiazd M13 w gwiazdozbiorze Herkulesa, zawierała zakodowane w kodzie dwójkowym informacje o strukturze kwasu DNA, o wyglądzie człowieka, liczbie ludzi na Ziemi, miejscu Ziemi w Układzie Słonecznym, a także o samym radioteleskopie w Arecibo. Była to pierwsza ludzka próba skomunikowania się z pozaziemskimi kulturami.
Jak dziś, pięćdziesiąt lat później, wyglądałaby kosmiczna wizytówka Ziemian? Jak widzimy siebie? Jak widzą nas inni? Jak chcielibyśmy być postrzegani? I jak w ogóle się komunikujemy? Jaki jest ten nasz KOSMOS? Na te pytania próbujemy sobie odpowiedzieć tego lata w Olsztynie!

Cykl podzielony jest na kilka kategorii. W letnie ODLOTOWE CZWARTKI wieczorową porą odbywają się pogadanki o kosmosie i dziwności oraz kosmiczne wydarzenia artystyczne. A w MIĘDZYGALAKTYCZNE SOBOTY w godzinach popołudniowych – warsztaty oraz integracyjne działania animacyjne o charakterze familijnym.

 

 

Wśród gości pojawili się dotąd m.in. trzej naukowcy z Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego UWM w Olsztynie. Dr hab. Bartosz Dąbrowski opowiadał o wszechświecie na falach radiowych a dr inż. Kacper Kotulak o „sposobach na ocalenie wszechświata przy wykorzystaniu głupoty, przemocy i butelki po piwie”. Dwukrotnie w programie cyklu pojawia się także prof. Leszek Błaszkiewicz. Znacie go doskonale z anteny Radia UWM FM (z audycji Między Nauką a Fikcją i Słodki Smak El-Muzyki). Dlatego nie dziwi fakt, że na początku sierpnia w Parku Centralnym towarzyszył mu jeden z twórców muzyki elektronicznej – Przemysław Rudź, który zaprezentował program „Na Srebrnym Globie”. Wspólnie dyskutowali natomiast o „Harmonii sfer, czyli kulturotwórczym potencjale astronomii.”

„Jesteśmy tutaj na miejscu. I chyba – obok Planetarium, czyli takiego czysto popularyzatorskiego miejsca – jesteśmy tymi, którzy kosmosem w Olsztynie zajmują się najbardziej” – podkreśla prof. Leszek Błaszkiewicz, który do współpracy z MOK-iem zaprosił swoich kolegów. „Nas kosmos inspiruje. Rozmowa z Przemkiem to była czysta przyjemność. Przyznam szczerze, że była to praktycznie… improwizacja. A publiczność reagowała żywo i było sporo pytań.”

 

 

 

Kolejna okazja do posłuchania prof. Błaszkiewicza już w najbliższy czwartek 22 sierpnia. Naukowiec z UWM odpowie na pytania: „Gdzie ci kosmici? Czy jesteśmy pępkiem świata?”. Początek prelekcji o 19:00. A od 21:00 będziecie mogli posłuchać także muzyki inspirowanej kosmosem, granej z płyt winylowych.

 

Jednym z najbardziej aktywnych popularyzatorów nauki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie od lat jest prof. Stanisław Czachorowski z Wydziału Biologii i Biotechnologii. Autor bloga Profesorskie Gadanie także został zaproszony do współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olsztynie. I to… nie pierwszy raz.

„Rok temu był Letni Uniwersytet im. Ambrożego Kleksa – taki bardzo bajkowy. Tym razem konwencja jest kosmiczna. Kojarzyło mi się to z fantastyką naukową i Stanisławem Lemem. I jest to bardzo ciekawe doświadczenie z dwóch względów. Po pierwsze – uniwersytet powinien być otwarty. Docieramy do zupełnie innych odbiorców z przekazem wiedzowym. Forma dla mnie też jest nietypowa, bo to taki entomologiczny spacer i opowiadanie o przyrodzie” – mówi naukowiec. „Po drugie – dla mnie to jest nowe doświadczenie. To dodatkowa okazja, by w terenie opowiadać zróżnicowanej publiczności o nauce. Te doświadczenia zbieram i wykorzystuję później na zajęciach.”

 

 

Prof. Czachorowski w lipcu w Parku Centralnym prezentował już „Ziemskie mikrokosmosy”. Natomiast w najbliższą sobotę 24 sierpnia kolejny raz będzie gościem cyklu Istny Kosmos i postara się odpowiedzieć na pytanie: „Czy Ziemia potrzebuje obrony przed ludzkim gatunkiem?”. Początek spotkania o 18:00.

 

 

Z naukowcami z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie rozmawiał Piotr Szauer.


Opinie czytelników

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczono *



RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist