XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie rozpoczęło czwarty rok szkolny pod auspicjami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Poniedziałkowa inauguracja była szczególnie przejmującą chwilą dla 72 uczniów klas pierwszych. A o wyzwaniach, które stoją przed szkołą w najbliższych miesiącach rozmawialiśmy z dyrektor Dorotą Linkiewicz. Posłuchajcie!
W poniedziałek 2 września o godz. 8:00 w liceum uniwersyteckim zadzwonił pierwszy dzwonek w roku szkolnym 2024/2025. Tym samym otworzył się kolejny rozdział owocnej współpracy tej szkoły z UWM, która oficjalnie trwa od 2021 roku.
Ta współpraca odbywa się na wielu płaszczyznach i zawsze jest związana z nauką, dydaktyką oraz poszerzaniem tzw. kompetencji miękkich naszych uczniów. Uczestniczą oni w wykładach, warsztatach, zajęciach laboratoryjnych czy spotykają się kadrą UWM. Jest to także współpraca polegająca na wspólnej realizacji projektów, wolontariacie czy uczestnictwie w kołach naukowych. Nauczyciele, rodzice oraz uczniowie podkreślają, że jest to duża wartość dodana. Dzięki pomocy Uniwersytetu możemy zaoferować najwyższą jakość kształcenia – mówi Dorota Linkiewicz, dyrektorka Uniwersyteckiego XII LO.
W tym roku naukę w klasach pierwszych rozpoczyna 72 uczniów, którzy utworzyli trzy klasy.
Mamy niż demograficzny, więc te trzy klasy i tak są dla nas powodem do radości. 24 osoby w klasie to standard, który przyjęliśmy ze względu na jakość kształcenia. Wiadomo, że czym większa klasa, tym trudniej uczyć – dodaje Dorota Linkiewicz.
Jedynymi z nowych uczennic, które spotkaliśmy na uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego są Hanna Smolińska i Kinga Wyszomirska. Wybrały one klasę o profilu biologiczno-chemiczno-matematycznym.
Spodobał mi się ten profil. Wydawał się idealny dla mnie, ponieważ w przyszłości chciałabym pójść na medycynę. Myślę, że ta matematyka otwiera wiele możliwości” – mówi Hanna.
Ja podobnie jak koleżanka. W większości szkół nie ma takiego profilu, a z uwagi na to, że w szkole podstawowej dobrze się uczyłam, pomyślałam, że dam radę” – dodaje Kinga.
Z kolei Dawid Pajka, uczeń II klasy o profilu matematyczno-fizycznym, jest już zaznajomiony ze szkołą i mówi, że ma bardzo dobre wrażenia z nauki.
Dobrze mi się tutaj uczy, poziom nauki jest wysoki, zwłaszcza na przedmiotach rozszerzonych. Po liceum chciałbym pójść na politechnikę i studiować jakiś kierunek inżynieryjny. Odczuwamy, że nasze liceum współpracuje z UWM. W pierwszej klasie mieliśmy zajęcia z fizyki na UWM i mogliśmy dzięki temu lepiej poczuć ten uniwersytecki klimat”.
Nauka w liceum uniwersyteckim stwarza uczniom unikatową możliwość przekonania się, czy plany dotyczące kierunku studiów rzeczywiście pokrywają się z ich predyspozycjami i upodobaniami.
Ani my, ani Uniwersytet nie oczekujemy od uczniów, aby zawsze byli zachwyceni. Ta wymiana doświadczeń jest także po to, aby przekonali się, co naprawdę chcą robić w życiu. Ten codzienny kontakt z uczelnią sprawia, że młodzi ludzie, przed którymi stoi jeszcze decyzja o wyborze kierunku studiów, mogą zaznajomić się z akademicką atmosferą i sposobem pracy w obszarze danych zagadnień – wyjaśnia Dorota Linkiewicz.
Liceum uniwersyteckie mocno współpracuje z Wydziałem Biologii i Biotechnologii i Wydziałem Nauk Ekonomicznych, a od ubiegłego roku szkolnego zacieśnia więzi z Wydziałem Nauk Humanistycznych.
Rzeczywiście udało nam się sprawić, że klasy humanistyczne mogą więcej korzystać z naszej współpracy z UWM. W tym roku z kolei jeszcze mocniej będzie nas wspierał Wydział Nauk Ekonomicznych – kadra wydziału pracowała z nami przy przedmiocie biznes i zarządzanie. Nasza współpraca z Uniwersytetem nieustannie się rozszerza, aż do tego stopnia, że czasami muszę ją przystopować, bo za chwilę okaże się, że naszych uczniów w ogóle nie będzie w szkole (śmiech) – mówi pół żartem, pół serio pani dyrektor.
Humanistką jest Małgorzata Raukuć, nauczycielka języka niemieckiego i obecnie wychowawczyni klasy 2C o profilu matematyczno-fizycznym z językiem angielskim. Na co dzień współpracuje z Katedrą Filologii Germańskiej UWM.
Współpraca z UWM jest bardzo cenna. Uczniowie uczestniczą w warsztatach i wykładach na różne tematy. Osobiście odpowiadam za kontakty z germanistami i bardzo się cieszę, że jest taka możliwość. Zaczynamy ten rok szkolny z bardzo pozytywnym nastawieniem. Widzę, że moi uczniowie są wypoczęci, my, nauczyciele również, więc ruszamy do pracy – mówi Małgorzata Raukuć.
Dyrektorka Dorota Linkiewicz życzyła z okazji rozpoczynającego się roku akademickiego spokoju i wzajemnej życzliwości. Podkreślała, że najważniejszy jest człowiek.
Wszystkim nam, całej społeczności szkolnej, życzę przede wszystkim spokoju i możliwości skupienia się na tym, co najważniejsze, na codziennej pracy i żeby te wszystkie mniej przyjemne rzeczy przeszkadzały nam jak najmniej. Życzę również wzajemnej życzliwości, dobrej współpracy i atmosfery. Nie mamy wpływu na to, co dzieje się na świecie, w Polsce czy w oświacie. Musimy na to reagować na co dzień, ale miejmy nadzieję, że będzie w miarę spokojnie. Kolejne miesiące pokażą, jaki to będzie rok – miejmy nadzieję, że lepszy, a przynajmniej nie gorszy od poprzedniego. Najważniejszy jest uczeń – szkoła bez uczniów nie może istnieć – zakończyła Dorota Linkiewicz.
Patronami Uniwersyteckiego XII Liceum Ogólnokształcącego są Georg i Maria Dietrichowie, wielcy przyjaciele Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, którzy zaangażowali się w jego rozwój. Szkoła na co dzień stara się podtrzymywać przekazywane przez nich wartości humanistyczne, takie jak: pomoc drugiemu człowiekowi, praca nad rozwojem czy budowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku.
Szkoła regularnie plasuje się wśród najlepszych szkół średnich w Polsce w rankingu Fundacji Edukacyjnej “Perspektywy”. W 2024 roku zajęła 45. miejsce, wyraźnie wyprzedzając inne licea w województwie warmińsko-mazurskim.
Relację przygotowała Marta Wiśniewska z Wiadomości Uniwersyteckich.