W 85. rocznicę napaści ZSRR na Polskę w Kortowie uczczono pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. Taka wyjątkowa uroczystość organizowana jest na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie dwa razy w roku, w szczególnym miejscu – Alei Ofiar Katyńskich na Górce Kortowskiej.
85 lat temu – 17 września 1939 roku o godzinie 5 nad ranem – Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. Armia Czerwona uderzyła na całej długości wschodniej granicy. Tak właśnie Stalin wywiązał się z tajnego porozumienia z Hitlerem, które przewidywało wspólną agresję na Rzeczpospolitą, zajęcie i podział terytorium oraz faktyczną likwidację naszego państwa. Sowiecka okupacja doprowadziła wkrótce do ludobójstwa w Katyniu i w innych miejscach, pasowych deportacji Polaków na wschód. To był także symboliczny początek trwałej utraty Kresów Wschodnich i pozbawienia Rzeczpospolitej niepodległości na kilkadziesiąt lat”
– przypominał podczas tegorocznej uroczystości w Kortowie rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, prof. Jerzy Przyborowski.
To była bezprzykładna, ludobójcza agresja w wyniku której zginęło bez wieści lub zostało zamordowanych strzałem w tył głowy około 14,5 tysiąca naszych obywateli – polskich oficerów. Blisko 3 miliony Polaków wywieziono do łagrów, z czego 1,5 miliona zmarło z głodu i wycieńczenia. Polacy nigdy jednak nie godzili się na przemoc i utratę godności! To, co wydarzyło się 17 września, zrodziło się w głowach ludzi, których jedyną przesłanką była żądza władzy nad światem i ludźmi – bez poszanowania dla ich godności i dla tych wartości, których powinniśmy na co dzień bardzo mocno strzec. Wyciągajmy wnioski z historii – tak, by nigdy więcej taka tragedia się nie powtórzyła!”
Posłuchajcie relacji, którą przygotował Piotr Szauer.
Wtorkową uroczystość zamknęła wspólna modlitwa w intencji pomordowanych, której przewodniczył proboszcz kortowskiej parafii św. Franciszka z Asyżu – ks. Piotr Dernowski. Przedstawiciele władz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, działających na uczelni związków zawodowych, samorządu studenckiego i samorządu doktorantów, olsztyńskiej delegatury IPN, Stowarzyszenia Absolwentów UWM oraz stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie złożyli także kwiaty i zapalili znicze przy tablicy upamiętniającej ofiary Zbrodni Katyńskiej na Górce Kortowskiej.