RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist

O nauczaniu i uczeniu się języków obcych na UWM

Napisane przez dnia

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie zakończyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Dydaktyczna Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego. Jej tegoroczne hasło to: „Nauczanie i uczenie się języków obcych a otoczenie: naukowe, kulturowe, społeczno-gospodarcze”. Wydział Humanistyczny UWM odwiedziło z tej okazji blisko stu naukowców z niemal wszystkich najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce.

 

Nauka, kultura, społeczeństwo i gospodarka nieustannie ewoluują, oddziałując na siebie wzajemnie. Stanowią istotne konteksty dla procesu kształcenia językowego, wzajemnie przenikając się. Jednocześnie tworzą one bogate, złożone otoczenie, które wpływa na specyfikę oraz kierunek rozwoju badań glottodydaktycznych. W globalizującym się świecie, charakteryzującym się coraz większym zróżnicowaniem etnicznym i kulturowym, a także rosnącą rolą nowoczesnych technologii, ważne staje się zatem uwzględnianie i zrozumienie wpływów społeczno-gospodarczych na rozwój nauki. W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania problematyką nauczania języków obcych w kontekście dostosowania kształcenia językowego do różnorodnych odbiorców w otoczeniu społecznym, różnych obszarów życia gospodarczego, naukowego i społecznego. Ta interakcja między nauką, kulturą a społeczeństwem nie tylko stanowi interesujące pole badań i refleksji, może też stać się impulsem do wielowątkowej dyskusji, umożliwiającej uwzględnienie zróżnicowanych zainteresowań badawczych”

– piszą na stronie konferencji jej organizatorzy.

W dniach 16-18 września do Kortowa przyjechał blisko stu naukowców z większości polskich ośrodków akademickich.  Pierwszego dnia mogli wysłuchać m.in. wykładu gościa specjalnego – prof. Florence Mourlhon-Dallies z Université Paris Cité – zatytułowany „Cztery kręgi kontekstualizacji działalności zawodowej: implikacje dla nauczania języków obcych”.

Polskie Towarzystwo Neofilologiczne to gremium, które skupia wszystkich tych neofilologów, którzy badają procesy uczenia się i nauczania języków obcych. W każdym roku inny ośrodek naukowy otrzymuje ten zaszczyt organizacji kongresu, podczas którego spotykają się wiodący naukowcy z całej Polski. Tematyka, jaką zaproponowałam, dotyczyła różnych kontekstów uczenia i nauczania języków obcych. Obecnie te relacje pomiędzy dyskursem naukowym i dyskursami nienaukowymi -pewna refleksja dotycząca takich inter-, transdyscyplinarnych rozwiązań – są niezwykle istotne! Zależało mi, żeby do tej dyskusji włączyć konteksty społeczno-gospodarcze. Jest to też związane z kierunkiem studiów, który prowadzi nasza katedra – lingwistyka w biznesie. Realizujemy pewne treści w wymiarze praktycznym i mamy w związku z tym wiele doświadczeń, które są impulsem do namysłu naukowego”

– mówi prof. Mariola Jaworska, kierująca Katedrą Lingwistyki Stosowanej UWM w Olsztynie i przewodnicząca komitetu organizacyjnego konferencji PTN.

 

 

Uczestnicy konferencji oraz przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego nie szczędzili pochwał i ciepłych słów gospodarzom z Katedry Lingwistyki Stosowanej UWM.

Olsztyn jest dla nas bardzo gościnny. Dzięki pani prof. Marioli Jaworskiej i jej zespołowi, wszyscy tutaj czują się świetnie i chętnie przyjeżdżają. To miejsce w tym roku stało się przestrzenią do wymiany dokonań naukowych, ale też tego, co wynika z praktyki – trudności, z którymi mierzymy się na co dzień. Mieliśmy możliwość zwiedzania pięknej starówki. Wszyscy wyjeżdżamy stąd uśmiechnięci i zabieramy dobre wspomnienia!”

prof. Anna Jaroszewska z Uniwersytetu Warszawskiego, przewodnicząca PTN.

 

 

Kolejna konferencja w 2025 roku odbędzie się w Warszawie. Relację przygotował Piotr Szauer.

 


RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist