Ostatnie dni września obfitują w liczne koncerty w Olsztynie. Siedem punkowych zespołów zagra na Pożegnanie Wakacji w Marinie nad jeziorem Ukiel. Na Scenie Zgrzyt w piątek wystąpi Cochise, a dzień później odbędzie się Emo Ultimate Party. W Galerii Sowa bluesowy wieczór z udziałem Michała Kielaka i poezja śpiewana zespołu Wszystkiego Najlepszego. Wydarzeniem miesiąca Miejskiego Ośrodka Kultury będzie koncert Homo Twist w auli. Dla słuchaczy mamy zaproszenia!
26 września (czwartek) – Galeria Sowa, 19:00
MICHAŁ KIELAK & MYSTERY TRAIN
Michał Kielak to najbardziej rozchwytywany polski harmonijkarz. W 2024 roku postanowił zebrać grupę przyjaciół i ruszyć z nimi w trasę. Zaczęli od nagrania płyty „Keys in my pocket”. I to właśnie z tym materiałem chcą się Państwu zaprezentować. W muzyce zespołu nietrudno się doszukać bluesa, rocka i muzyki spod szyldu americana, ale są też ballady i spora dawka żywiołowego rock’n rolla.
Skład:
Amiya – śpiew
Jakub Andrzejewski – śpiew, gitara
Krzysztof Głuch – piano
Michał Kielak – harmonijka
Paweł Mikosz – gitara basowa
Max Ziobro – perkusja
Zaproszenie czeka we wtorek w audycji Uwierz w Muzykę.
27 września (piątek) – Aula CEiIK, 20:00
HOMO TWIST
Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza na koncert zespołu Macieja Maleńczuka – Homo Twist. Jest to Maleńczuk w wydaniu elektrycznym, w formie hendrixowskiego trio. Zespół w różnych składach i różnym czasie nagrał siedem CD. Druga płyta o tytule „Homo Twist” otrzymała po wydaniu pięć nominacji do Fryderyka za: teksty, muzykę, aranżację i nie wiadomo co jeszcze. Na nominacjach się skończyło, bo nie przyznano żadnej statuetki (sic!). Ustawiło to zespół i tę muzykę już na zawsze w podziemiu i tzw. alternatywie.
Muzycy postanowili wskrzesić tę formułę i pokazać światu dorobek Homo Twist. „Dokonaliśmy nagrania siedemnastu najważniejszych utworów, które zostaną wydane na CD i innych nośnikach” – informuje Maciej Maleńczuk.
Homo Twist to ciężki i mroczny powiew sztuki muzycznej oparty o kapitalną sekcję rytmiczną, spełniającą wręcz wymogi jazzowe. Natomiast elektryczny gitarowy styl Maleńczuka jest chropowaty, ciemny i głośny – można byłoby nazwać to heavy metalem, co do brzmienia, lecz z pewnością nie co do treści. Całość dopełniają bowiem genialne teksty Maleńczuka, ponure przekłady z amerykańskiej poetki Emily Dickinson oraz słynny wiersz Norwida – „Bema pamięci żałobny rapsod”, obecnie dedykowany wszystkim poległym w boju bohaterom Ukrainy.
Zaproszenia czekają w poniedziałek i środę w audycji UWM FM Po Południu i we wtorek w Uwierz w Muzykę.
27 września (piątek) – Scena Zgrzyt, 20:00
COCHISE
Zespół Cochise powstał w 2004 roku w Białymstoku. Muzykę, którą gra, można określić jako oryginalne połączenie rocka, grunge’u i metalu. Cochise ma na swoim koncie 7 płyt, wydanych przez wytwórnie Metal Mind i Mystic Production oraz około pięciuset klubowych koncertów zagranych w Polsce, Belgii, Anglii, Niemczech i Czechach. Cochise wystąpił również na licznych koncertach plenerowych, zlotach motocyklowych i przede wszystkim festiwalach takich jak Przystanek Woodstock (duża scena), Seven Festival, Cieszanów Rock Festiwal, Summer Fall Festiwal, Przystanek Żory, Książ Rock Zone Festiwal, Strzyżów in Rock, Ostrava v Plamenech czy Impact Festival (przed Black Sabbath !). W 2019 roku Cochise zagrał w Krakowie jako support amerykańskiej grupy Godsmack, a w czerwcu 2022 roku supportował brytyjską formację BUSH. Dziennikarze miesięcznika „Teraz Rock” umieścili album „Swans and Lions” w dziesiątce najlepszych płyt rockowych 2018 w Polsce, obok takich zespołów, jak Riverside czy Behemoth. Obecnie zespół zakończył pracę nad 8 albumem, zatytułowanym ‘Cochise” i będącym zwieńczeniem ponad dwudziestoletniej działalności.
Skład:
Paweł Małaszyński (vocal)
Wojtek Napora (gitara)
Radek Jasiński (bas)
Grzesiek Hiero (perkusja)
Dyskografia:
2024: „Cochise”. (Metal Mind Prductions)
2021: „The World Upside Down”, (Metal Mind Productions)
2019: „Exit: A Good Day to Die”, ( Metal Mind Productions )
2018 :„ Swans and Lions”, ( Metal Mind Productions )
2015 :„ The Sun Also Rises for Unicorns”, ( Metal Mind Productions)
2014: „ 118”, ( Metal Mind Productions )
2012: „Back to Beginning”, (Mystic Production)
2010: „ Still Alive”, (Pink Crow/CochiseRock)
2005: „9” (demo)
Zaproszenia czekają w poniedziałek i środę w audycji Uwierz w Muzykę oraz we wtorek i czwartek w UWM FM Po Południu.
28 września (sobota) – pub Marina ul. Jeziorna 6, 17:00
POŻEGNANIE LATA: PO WHO YOU FEST
PARAFRAZA, SKAPETARDA, BISTRO BOYS, ROYAL KIDS OF THE 1977, STUDIO 2, HGW COMPANY, NO PROFITS
SzwarcGigs zaprasza do Mariny nad jeziorem Ukiel na pożegnanie lata z muzyką punk rockową i ska. Wystąpi aż 7 kapel.
– Parafraza w tym roku obchodzi 40-lecie istnienia. Punk rockowa grupa z Ustki najbardziej znana jest z interpretacji twórczości Edwarda Stachury i płyty „Banita – Piosenki Edwarda Stachury”.
– SkaPetarda gra zgodnie z nazwą ska w wersji turbo. Szybkie rytmy krakowskiej kapeli napędza sekcja dęta.
– Bistro Boys to oi/punk z Sosnowca. Najbardziej „lutująca” w tym gronie kapela o brudnym, bezkompromisowym brzmieniu.
– Royal Kids Of The 1977 to supergrupa składająca się z muzyków z innych cenionych kapel. Grają własne wersje klasyki punk rocka, np. covery Uk Subs, The Undertones, The Vibrators, Cock Sparrer, The Clash, The Damned, i Ramones.
– Studio 2 to zespół z Torunia swoimi korzeniami sięgający wczesnych lat 80. Grupa wykonuje mniej lub bardziej znane covery klasyków punk rocka, m.in. Ramones, Bad Religion, UK Subs czy Buzzcocks.
– HGW Company jako HGW powstał w 1983 roku i działał do 1985. Został reaktywowany przez dwóch „ojców założycieli” w roku 2018 roku. Grają „new old school punk” bo słychać w niej i echa starych brytyjskich kapel, jak również bardziej nowoczesne podejście do punk rocka.
– No Profits grają ska/punk. Zespół powstał w Zambrowie w 1992 roku.Koniec działalności nastąpił kilka lat później. W 2013 roku doszło do reaktywacji.
Zaproszenia czekają w środę i czwartek w Uwierz w Muzykę.
28 września (sobota) – Scena Zgrzyt, 19:00
ULTIMATE EMO PARTY: CAFETRAUMA, PRETENSJE, DAYSDAYSDAYS + DJ Villbrød
Objazdowa impreza wskrzeszająca hasło „emo” dotrze do Olsztyna. To jedno z 15 miast, gdzie oprócz występu zespołów, odbędzie się afterparty z setem pełnym największych EMO hitów prezentowanych przez DJ’a Villbrøda. Od pop punka po nu metal!
Zaproszenia czekają w poniedziałek i czwartek w audycji Uwierz w Muzykę, w czwartek w RockBloku i w piątek w UWM FM Po Południu.
29 września (niedziela) – Galeria Sowa, 18:00
WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO
Grupa tworząca i wykonująca własne piosenki z klimatu Krainy Łagodności, piosenki poetyckiej, ballady i folku. Takie piosenki jak „Taradajka”, „Jesienne oczekiwanie”, „Łapka niedźwiadka”,” Aniołowie Biali” i wiele innych, odnaleźć można w wielu śpiewnikach.
„Wszystkiego Najlepszego” powstał lata temu i wyśpiewał wiele głównych nagród na najważniejszych festiwalach piosenki, przeglądach poezji śpiewanej czy piosenki studenckiej m.in. kilkakrotnie na Yapie, Bakcynaliach, na Danielce, na Giełdzie Piosenki w Szklarskiej Porębie, na Bazunie, Krakowskim Festiwalu Studenckim i wielu innych.
Po latach przerwy zespół wrócił wydając w 2017 roku płytę „Na przekór przyszłej korekcie”, tworzy nowe piosenki i intensywnie koncertuje. W 2019 ukazała się kolejna płyta zespołu „Wygnani Poeci” , a 2023 roku światło dzienne ujrzał trzeci album „Małe miasteczka”.
Autorami większości tekstów są zaprzyjaźnieni twórcy naszego regionu: Krysia Bernd, Aleksandra Bacińska, Krzysztof Kasperczyk oraz założyciel zespołu i autor muzyki Maciej Rzeźnikowski. Cechą charakterystyczną zespołu jest wielogłos, dopracowane aranżacje, melodyjne kompozycje oraz poruszające teksty.
Zaproszenie czeka w środę w Strefie Niepotrzebnych Słów i Dźwięków.