W Olsztynie pogrom, w Myślenicach formalność

Stomilanki Olsztyn ze zmiennym szczęściem rywalizowały w 1/32 finału Orlen Pucharu Polski w piłce nożnej kobiet. Drugi zespół (wzmocniony kilkoma zawodniczkami z Ekstraligi) uległ na własny boisku aż 0-9 (0-4) Górnikowi Łęczna. Natomiast pierwsza drużyna pokonała na wyjeździe 4-1 (2-1) drugoligowy Respekt Myślenice.

Przypomnijmy, że zespół U18 awansował na centralny szczebel rozgrywek pokonując w finale Wojewódzkiego Pucharu Polski po dogrywce zawodniczki AS Stomil Olsztyn. Trener Dariusz Maleszewski we wtorkowym meczu z ekstraligowym Górnikiem Łęczna do kadry drugiego zespołu dołączył kilka doświadczonych piłkarek. Od pierwszej minuty zagrały m.in.: Tatiana Hawkins-Dabney, Karolina Taranowska, Oliwia Korzec i bramkarka Patrycja Krajewska. Przewaga rywalek była jednak i tak ogromna. Już w pierwszej połowie strzeliły cztery bramki. Na listę strzelczyń wpisały się: dwukrotnie Roksana Ratajczyk oraz Marcjanna Zawadzka i Katja Skupień.

Po przerwie na 5-0 szybko podwyższyła Aleksandra Posiewka, która kilka minut później wyleciała z boiska. Została ukarana bezpośrednią czerwoną kartką, podobnie jak zawodniczka gospodyń – Karolina Taranowska. Nie wpłynęło to jednak znacząco na obraz gry obu ekip. W końcówce na przestrzeni pięciu minut Górnik podwyższał prowadzenie jeszcze czterokrotnie. Hat-tricka skompletowała wprowadzona po przerwie Julia Piętakiewicz a wynik spotkania na 9-0 ustaliła Jagoda Cyraniak.

Stomilanki II Olsztyn – Górnik Łęczna 0-9 (0-4)
Roksana Ratajczyk 12′, 44′, Marcjanna Zawadzka 15′, Katja Skupień 32′, Aleksandra Posiewka 53′, Julia Piętakiewicz 79′, 81′, 83′, Jagoda Cyraniak 84′

Stomilanki II: Patrycja Krajewska – Karolina Taranowska, Oliwia Korzec, Antonina Milewska, Zuzanna Frydrych, Julia Prusik, Oliwia Zagórska, Julia Dymczyk (80′ Kamila Brzoska), Tatiana Hawkins-Dabney (58′ Anastazja Szymczuk), Oliwia Tyczyńska (46′ Klaudia Rykowska).

Górnik: Sandra Urbańczyk – Dominika Dereń, Marcjanna Zawadzka (46′ Wiktoria Skrzypczak), Aleksandra Drąg (55′ Weronika Smaza), Roksana Ratajczyk (46′ Dorota Hałatek), Anna Gliszczyńska (46′ Weronika Kłoda), Jagoda Cyraniak, Inez Sikora (46′ Julia Piętakiewicz), Katja Skupień, Aleksandra Posiewka, Emilia Walczak.

Żółte kartki: Dorota Hałatek, Wiktoria Skrzypczak, Sandra Urbańczyk
Czerwone kartki: Karolina Taranowska (59′) – Aleksandra Posiewka (59′).

Formalnością nazwać można natomiast awans pierwszej drużyny Stomilanek, które w środę zmierzyły się na wyjeździe z drugoligowym Respektem Myślenice. Ekstraligowiec już w czwartej minucie wyszedł na prowadzenie po bramce Tabathy Santos Da Silva. W 26. minucie na 2-0 trafiła Weronika Kamala. Ale na jej gola odpowiedziały rywalki – a konkretnie Zuzanna Węglarz. Do przerwy było zatem 2-1 i gospodynie mogły mieć jeszcze nadzieje na sprawienie niespodzianki. Szybko jednak ją straciły, bo na początku drugiej połowy prowadzenie olsztynianek zwiększyła Julia Sitarz. Natomiast w 63. minucie z rzutu karnego nie pomyliła się Bruna Marques, ustalając wynik spotkania na 4-1.

Respekt Myślenice – Stomilanki Olsztyn 1-4 (1-2)
Zuzanna Węglarz 28′ – Tabatha Santos Da Silva 4′, Weronika Kamala 26′, Julia Sitarz 52′, Bruna Marques 63′ (karny)

Respekt: Paulina Kania – Karolina Topa, Natalia Topa, Maja Topa, Aleksandra Misiura, Mariola Stojeba (85′ Emilia Krawczyk), Magdalena Mentel, Zuzanna Węglarz (60′ Julia Maślanka), Julia Pająk (76′ Amelia Celińska), Martyna Druzgała (85′ Aleksandra Makuch), Emilia Olesek (76′ Patrycja Podoba), Nikola Stryszowska.

Stomilanki: Ewa Sikora – Klaudia Łepska, Julia Sitarz, Alicja Sokołowska, Justyna Libera, Adrianna Rosiak, Katarzyna Kałużna, Weronika Kamala, Amelia Golubska, Bruna Marques, Tabatha Santos Da Silva (85’ Paulina Soliwoda).

Teraz Stomilanki powalczą o kolejne ligowe punkty. W środę 23 października o 12:00 na własnym boisku zmierzą się z aktualnymi mistrzyniami Polski – Pogonią Szczecin.