„Słuchanie ma moc” – przekonują organizatorzy obchodów Międzynarodowego Dnia Świadomości Jąkania na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Katedra Języka Polskiego i Logopedii UWM i warmińsko-mazurski oddział Polskiego Towarzystwa Logopedycznego zapraszają do udziału w seminarium naukowym, które we wtorek 29 października odbędzie się na Wydziale Humanistycznym.
Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania (International Stuttering Awareness Day, w skrócie ISAD) obchodzony jest 22 października. Na całym świecie pod koniec tego miesiąca organizowane są liczne wydarzenia zwracające uwagę na problem niepłynności mowy. Kształcąca logopedów i specjalistów od poprawności językowej Katedra Języka Polskiego i Logopedii UWM w Olsztynie kolejny raz włącza się w obchody i zaprasza 29 października na Wydział Humanistyczny do wspólnych rozmów o problematyce jąkania.
Podczas seminarium będzie można usłyszeć m.in. o neuroróżnorodności i o tym, jak ważne jest słuchanie. W programie wydarzenia znalazły się wykłady oraz warsztaty dla dorosłych, ale też dzieci i ich rodziców. To wszystko we wtorek od 13:15 w Auli Teatralnej oraz sali 102 budynku przy ul. Kurta Obitza 1. Kto może skorzystać z tego zaproszenia?
Każdy! Zapraszamy serdecznie tych, którzy interesują się tematyką jąkania, ale także tych, którzy jeszcze o tym nie słyszeli a chcieliby się czegoś dowiedzieć. Niepłynność mowy jest zjawiskiem, które występuje często, z różnych przyczyn i może wpływać w różnym stopniu na to, jak na co dzień się komunikujemy, jak funkcjonujemy i jak się rozwijamy. Ale – co najważniejsze – każda osoba doświadczająca niepłynności mowy jest inna! Dla jednego ta niepłynność może być problemem a dla drugiego – pewnym stylem komunikowania się. I dużo dyskutujemy o tym różnym spojrzeniu na jąkanie się i niepłynność mowy”
– tłumaczy dr Ewa Hrycyna z Katedry Języka Polskiego i Logopedii UWM w Olsztynie.
Z dr Ewą Hrycyną rozmawiała Zuza Gładysz. Posłuchajcie!
Organizatorami wydarzenia są: Katedra Języka Polskiego i Logopedii UWM, Polskie Towarzystwo Logopedyczne Oddział Warmińsko-Mazurski oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 w Olsztynie.