Za nami jesienna odsłona akcji Zdrowie pod Kontrolą. W sobotę 16 listopada studenci Wydziału Lekarskiego i Szkoły Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie działający w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA-Poland oraz młodzi lekarze (wspierani przez licznych partnerów zewnętrznych), wykonywali bezpłatne badania i udzielali konsultacji medycznych. Pomiary ciśnienia tętniczego i glikemii, porady dietetyczne, badanie EKG, badanie ostrości wzroku – to tylko kilka z propozycji czekających na tych, którzy odwiedzili Galerię Warmińską.
Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland to największa w Polsce organizacja zrzeszająca studentów uczelni medycznych. Stanowi część międzynarodowej federacji, a przyświecające jej działaniom cele to m.in.: zwiększanie prozdrowotnej świadomości społeczeństwa, edukacja studentów kierunków medycznych oraz aktywność charytatywna i zabieganie o przestrzeganie praw człowieka.
Zdrowie pod Kontrolą to jedna z flagowych akcji tej organizacji. Tradycyjnie odbywa się w całym kraju dwa razy w roku – wiosną i jesienią.
Tegoroczna akcja była troszkę mniejsza niż zazwyczaj. Ale przygotowaliśmy też nowe propozycje – m.in. badanie słuchu, badanie tympanometryczne, badanie głosu. Można było przebadać się otoskopowo i zrobić EKG. Największym zainteresowaniem cieszyło się analiza składu ciała. Mogliśmy zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku i nauczyć się, jak badać swoje piersi. Był także NFZ (można było wyrobić sobie kartę EKUZ i uzyskać informacje na temat ubezpieczenia zdrowotnego. Mieliśmy stanowisko pomiaru glikemii przygodnej i stanowisko pomiaru ciśnienia, a także naukę udzielania pierwszej pomocy i robienia RKO. A na dzieciaki czekał Szpital Pluszowego Misia”
– podkreśla Maria Smolińska z olsztyńskiego oddziału stowarzyszenia IFMSA-Poland. A takie działania przynoszą efekt, bo coraz chętniej korzystamy z okazji, by zapobiegać chorobom a nie leczyć je.
Jako przyszli lekarze powinniśmy dbać o to, żeby w ludziach była ta świadomość profilaktyki i tego, że pewnych chorób da się uniknąć albo da się je wykryć na początkowym etapie. Medycyna nie powinna polegać tylko na tym, że leczymy. Powinniśmy też zapobiegać. Takie akcje mają pobudzić świadomość ludzi, że warto się badać. I jeśli mamy to zdrowie pod kontrolą to wcale nie będziemy musieli często odwiedzać lekarzy i poświęcać swojego czasu oraz pieniędzy – będziemy zdrowsi i będziemy mieli lepsze życie!”
Studentów podczas ich akcji wspierają także wykładowcy. W tegorocznej edycji akcji Zdrowie pod Kontrolą udział wzięła m.in. prof. Jadwiga Snarska – dyrektorka Szkoły Zdrowia Publicznego Collegium Medicum UWM.
Naturalnie tę akcję wspieramy jako nauczyciele akademiccy. A dla studentów jest to doskonała okazja do sprawdzenia swoich wiadomości, ale również umiejętności, które prezentują na tych kilkunastu stoiskach. Chętnych nie brakuje. Niektóre stanowiska są wręcz oblegane. Każdy czas i każde miejsce jest dobre do rozmowy o profilaktyce!”
– mówiła nam prof. Snarska.
Relację przygotował Piotr Szauer.